7kraska
01.07.15,13:29
Pekny den,

chcem poprosit o radu skusenych uctovnikov. Spolocnost ma zatial jednu prevadzku kde vyraba a predava pekarenske vyrobky. Chysta sa otvorit aj dalsiu prevadzku, kt. si tiez bude vyrobky vyrabat. Mna zaujima pohlad na tuto situaciu ako uctovnika - je potrebne vsetky naklady a vynosy analyticky rozdelovat podla toho o, kt prevadzku pojde?viete mi pripadne poradit nejaku odbornu literaturu, kt by mi poradila pri uctovani?Je potrebne dodavatelom uviest okrem nazvu spolocnosti a adresu prevadzky?
KEJKA
01.07.15,12:38
odb.literatúra - Cenigová
Je potrebne dodavatelom uviest okrem nazvu spolocnosti a adresu prevadzky?................ je to užitočné pri účtovaní na strediská, ale zákonom stanovené to nie je. Strediská resp. anal.účty sa dajú riešiť aj na základe vecne schváleného dokladu. Okrem toho, aj tak veľa nákladových položiek bude na základe bločkov a tam adresa prevádzky určite nebude. Tkaže záver - spoliehať sa resp. vyžadovať info o prevádzke od konateľa či ním určenej osoby.

Či je nutné rozdeľovať, to závisí od vedenia spol., čo chcú vedieť. Mám firmu, kde neboli strediská, ale v tomto roku ich zaviedli aby mali prehľad, ktoré je ziskové, či stratové.
7kraska
01.07.15,13:34
vecne schvaleneho znamena, ze mi posunie informaciu o tom, na kt. prevadzku to patri kontel alebo zamestnanci pravadzok? Mna napriklad zaujima ako riesit napriklad to, ze sa nakupi muka na bolcik ako ste spominali Vy, ked si potom muku budu delit..ci to nejako uviest uz na blocik ze tolko islo tam a tolko tam a kto to platil nie?ale dakujem Vam za objesnenie, ze uctovanie na stredisla mi zakon nestanovuje :)
Consultix
03.07.15,13:52
Ked uz sme pri muke, tak hadam nekupuju muku do spotreby? V takejto prevadkze povazujem z hladiska prehladnosti nutnost viest vyrobnu evidenciu. Podla toho sa na kazdom pracovisku/prevadzka uctuje o spotrebe materialu na vyrobu... A tam je potom vazba uplne jasna...
7kraska
06.07.15,06:08
no v sucasnosti vedu sposob B takze ano..je to zacinajuca firma, zatial to nebolo hrozne a konatelky nechceli sklad..a kedze dalsia prevadzka vznikne pocas tohto roka tak budem musiet do konca roka uctovat B a potom az zmenit na A :/