moon3
01.07.15,18:55
Dobrý deň, potrebovala by som informáciu ohľadom povinnej školskej dochádzky. Dcéra ukončila 1. ročník na strednej škole a tým ukončila povinnú školskú dochádzku. Som rozvedená 5 rokov a otec sa o dcéru absolútne nezaujíma, nenavštevuje ju, ale podal si žiadosť na súd, aby mi udelil povinnosť informovať ho o študijných výsledkoch a zdravotnom stave dcéry. Takže on sedí doma a raz za štvrť roka mu posielam písomnú správu o dcére, hoci on sa osobne o ňu vôbec nezaujíma. 30.6.2015 dovŕšila 16 rokov, v ten istý deň ukončila povinnú školskú dochádzku. Chcela by som vedieť či som stále povinná informovať jej otca o jej prospechu, keď ona si to neželá. Ďakujem
Kabaka123
01.07.15,18:33
v 12 rokoch môže požiadať PROSTREDNÍCTCVOM zákonného zástupcu aj o zmenu svojho priezviska...

ale tak ako hovoria dievčatá... počas vyživovacej povinnosti sú s tým spojené aj ostatné nechcené povinnosti
ivka70
01.07.15,18:45
Pokial dcera nebude plnoleta alebo sud nerozhodne inak, musis jej otca informovat podla rozhodnutia sudu.
Mozes v jej mene podat navrh na sud na zmenu tohto rozhodnutia, ale predpokladam, ze kym bude trvat vyzivovacia povinnost, sud otcovi toto pravo nezoberie.
ivka70
01.07.15,18:46
V 12 rokoch? To mas odkial?
Kabaka123
01.07.15,19:24
pochádzam z rozvedenej rodiny... mala som 12, keď som chcela, aby mi mama zmenila priezvisko.. tak ako zákonný zástuca konala v mojom mene, mala súhlas môjho otčima, ale neprešlo to,môj otec nesúhlasil... nechápal moju psychickú traumu...
avalik
01.07.15,20:11
Dcera nie je ukoncenim povinnej skolskej dochadzky dospela. Ty si povinna podla rozhodnutia sudu - ak tam nie je lehota, tak informacie podavas dovtedy kym vyzivovacia povinnost trva ... ak bude mat dcera 18, vyzivne a ostatne zalezitosti si moze dcera sama zariadit na sude.
ivka70
02.07.15,04:59
To ale neznamena, ze 12 rocne dieta moze ziadat.
Ziadat moze jeho zakonny zastupca, ale pokial druhy rodic nie je zbaveny rodicovskych prav, vyzaduje sa jeho suhlas. Bez neho zmena priezviska neprebehne.

Tazke info, ze 12 rocne moze ziadat o zmenu priezviska je viac nez zavadzajuce .....
Kabaka123
02.07.15,05:12
však som vysvetlila, že zákonný zástupca a že bez súhlasu to nie je možné nie priamo maloleté dieťa... formulácia bola trochu nešťastná...
ivka70
02.07.15,07:00
Az na to, ze to si zmenila az po mojom komentari, povodny text bol : v 12 rokoch môže požiadať aj o zmenu svojho priezviska... "ak má 16 rokov a ona si to neželá... tak by sa malo vyhovieť žiadosti dcéry... veď o ňu predsa ide.... ide predsa o dobro dieťaťa..."