PaloC
27.05.06,10:08
Môže ním byť majiteľ jedného z bytov? Alebo to musí byť niekto externý?
Elena Navrátilová
27.05.06,08:33
Práveže ním má byť niekto z členov spoločenstva.
Janca
27.05.06,11:05
Elenku trochu doplním: zákon priamo nestanovuje či to má alebo nemá byť vlastník bytu. V §7c, odst. 2 sa len hovorí, že za predsedu môže byť zvolená len fyzická osoba, ktorá je spôsobilá na právne úkony a je bezúhonná.
(t.j. aj externý predseda).
Pre dobro veci a domu je však výhodou, ak to bude niekto z vlatníkov bytu, nakoľko mu na dome bude určite viac záležať.
Elena Navrátilová
27.05.06,14:24
Elenku trochu doplním: zákon priamo nestanovuje či to má alebo nemá byť vlastník bytu. V §7c, odst. 2 sa len hovorí, že za predsedu môže byť zvolená len fyzická osoba, ktorá je spôsobilá na právne úkony a je bezúhonná.
(t.j. aj externý predseda).
Pre dobro veci a domu je však výhodou, ak to bude niekto z vlatníkov bytu, nakoľko mu na dome bude určite viac záležať.
Áno, presne tak to je uvedené v Zákone o SVB. Ale už len preto, že je to štatutár, je najlepšie aby bol členom SVB. Neviem, ale ešte som sa nestretla s tým, že by mali niekde predsedu, ktorý nie je členom SVB. Aspoň v mojom okolí.
Orim
27.05.06,20:31
Môže sa stať, že predseda nebude z vášho domu, pretože spoločenstvo môže tvoriť aj viacero domov.
Vychádzajúc z toho, že zhromaždenie volí predsedu radu a pod. mi vychádza, že budú voliť niekoho kto je spomedzi nich, poznajú ho a spĺňa požiadavky zákona.
Monika333
29.05.06,08:16
Môže nastať prípad, keď predseda SVB sa odsťahuje do iného domu, ale vzhľadom na jeho predošlú prácu si ho zvolia znova ...
GabiZ
29.05.06,08:30
Záleží to hlavne od toho, či by bol ochotný ďalej robiť predsedu aj za takýchto podmienok. Predseda nemusí byť vlastníkom bytu v dome, o ktorý sa stará. Predsedom môže byť fyzická osoba atď podľa zákona o vlastníctve bytov, tam je to presne špecifikované. Ak by súhlasil, tak v podstate nemusíte nič meniť. Ale ak sa odchodom z domu vzdá aj funkcie, tam treba rokovať o zvolení nového predsedu. Nestačí, že si ho ľudia zvolia, on musí tiež súhlasiť.
Soňula
16.05.07,06:11
Prosím o pomoc poraďakov, ktorí sa venujú SVB. Zákon o SVB je jednotný pre všetky založené SVB?
Elena Navrátilová
16.05.07,06:17
Je to zákon č. 182/1993. Teraz k 1. 7. bude ďalšia novelizácia.
Soňula
16.05.07,06:28
ďakujem za odpoveď. Potrebovala by som sa niak zorientovať, aké právomoci a povinnosti má predseda spoloč. bytov. Táto téma je pre mňa obšírna, stačí mi poradiť pár tém, ktoré by pomohli novému predsedovi SVB, ktorý nemá s touto prácou žiadne skúsenosti.
ďakujem za pochopenie.
Elena Navrátilová
16.05.07,06:38
Priladám znenie celého zákona, platný k dnešnému dátumu. Nájdeš tam aj právomoci predsedu.
Soňula
16.05.07,08:09
ďakujem za ochotu, p. Navrátilová, važím si Vašu pomoc a ďakujem.
/pridávam bodík/
Elena Navrátilová
16.05.07,08:21
ďakujem za ochotu, p. Navrátilová, važím si Vašu pomoc a ďakujem.
/pridávam bodík/Ďakujem za úprimné slová.
Polis
16.05.07,08:32
P. Navrátilová neviete čoho sa bude týkať novelizácia zákona 182 ?

Ďakujem! s pozdravom !
vieruschka
17.05.07,20:43
Už ju Jumil priložil treba si ju stiahnuť a prečítať. :---
tami72
23.05.07,11:09
Môže ním byť majiteľ jedného z bytov? Alebo to musí byť niekto externý?

Ak myslíš predsedu SVB, v tom prípade "za predsedu môže byť zvolená len fyzická osoba, ktorá je spôsobilá na právne úkony a je bezúhonná" - § 7c, ods.2 Zák. 182/93 Z.z. v platnom znení. Inými slovami za predsedu SVB môže byť vlastníkmi zvolená aj fyzická osoba, ktorá nie je vlastníkom bytu v bytovom dome, dokonca nemusí ani bývať v dome. Je to na vlastníkoch, koho si zvolia, musí spĺňať len kritéria vyššie uvedeného zákona.
Adam xx
25.05.07,21:16
Môže ním byť majiteľ jedného z bytov? Alebo to musí byť niekto externý?

Ja by som tú otázočku len poopravil asi takto:

Musí ním byť len majiteľ jedného z bytov (člen spoločenstva), alebo ním môže byť aj niekto externý?

Odpoveď už bola podaná.