Dáša_
02.07.15,07:34
Cestujeme na dovolenku aj so synovym kamarátam. Má 14 rokov a teraz vyvstala otázka, či nebudeme mať problém, keď budeme mať v aute cudzie "dieťa". Nepotrebujeme k tomu nejaký papier, že nám ho rodičia "požičali", že proste môže cestovať s nami, že ho neunášame? Chceme cestovať aj cez Švajčiarsko, tak sa predsa len obávam, že nejaké cestné kontroly môžu byť.
Chobot
02.07.15,06:04
Ak má vlastný pas, nepotrebuješ nič. Mohlo by to byť teoreticky aj vaše dieťa. Veď dieťa sa nemusí volať po rodičoch, resp. môže mať meno po otcovi.
arizona
02.07.15,06:22
ivka70
02.07.15,06:41
Ja by som si to splnomocnenie/suhlas od rodicov zobrala so sebou. Pre istotu.
Skusenost z aprila : taketo problemy mal 16 rocny chlapec, ktory so znamymi cestoval do Irska za strykom, na letisku v Dabline. Nestacilo oznamit uradom, ze dieta cestuje so znamym a ide za pribuznym.
Netvrdim, ze Svajciarsko ci ina krajina bude postupovat rovnako, ale jeho na letisko musel prist ten stryko vyzdvihnut a mal okolo toho dost opetaciek, hoci on tam uz legalne byva a podnika.
marjankaj
02.07.15,06:46
A čiste teoreticky aj to vlastné dieťa by malo mať nejaký doklad. Čo ak ho zaradia medzi utečencov pri kontrole?
Žabinka
02.07.15,07:35
Moja dcéra minulý rok cestovala so súborom do Bulharska, v sprievode riaditeľa súboru. Splnomocnenie sme podpisovali hlavne z dôvodu, ak by sa nedajbože niečo udialo. Napr. aj ošetrenie u doktora by mohol byť problém, keďže chlapec je neplnoletý. Overiť podpis v tomto prípade nemôže matrika, iba notár. Použili sme priložené splnomocnenie.