m_bohus
02.07.15,09:13
Dobry den, vcera som sa oboznamil so situaciou kedze majitelky domu na parcele 2425 su moja teta a stara mama (vid predchadzajucu otazku 'vychod z rodinneho domu na cestu'). Vcera sa majitel domu na parcele c 2428 obhanal s potvrdenim o zaplateni o odkupeni troch parciel (parcela 2475, plus este dve ktore si presne nepamatam) s tym, ze cez parcelu 2475 nemame prechadzat, pretoze je to sukromny pozemok, pricom stale nema list vlastnictva a na danej parcele ziaden oznam ani nic co by nasvedcovalo tomu, ze to je sukromny pozemok. Rozhodol sa to riesit tym, ze nam pribil latu na branicku. To sme uz riesili cez policiu. Prikladam obrazok, na ktorom su cervenymi ramikmi vyznacene parcely suseda a modrymi ramikmi parcely mojej tety a starej mamy. Oranzova je prechod od hlavnej cesty ktory vyuzivame od r. 1950, pricom sused staval neskor. Odkupenim parcely 2475 nas tak sused odrezal od prechodu k hlavnej ceste. Dalsia vec je, ze potok (parcela 2699) je obecny a ako som to naznacil na obrazku hrubou cervenou ciarou, sused to tam ma zahradene plechovym plotom. Chcem sa opytat, ak by obecny urad vyriesil tuto zalezitost, moze sa parcela 2699 pouzivat na prechod na hlavnu cestu, aj ked je zaznacena ako vodny tok? (neviem ci sa pod "vodnym tokom" mysli len koryto potoka, alebo aj cast brehu?)
Peggynka
02.07.15,07:49
Čítaj zákon http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-364 od §43.Predpokladám,že správcom je obec (over si to) a rieš to so správcom toku.U malých vodných tokov je to 5m brehu.Sused nemá právo oplotiť,čo nie je jeho a ty hľadaj spôsob,ako si zabezpečiť prechod k pozemku (vecné bremeno).
Chobot
02.07.15,08:54
No pozeral som si to na katastrálne mape a v katastri. Keďže som nevidel žiadny iný doklad, ktorý by údajne mal mať sused, budem vychádzať len zo stavu, ktorý je aktuálny a oficiálny na stránke katasterportálu.

Takže parcely č. 2475, 2682 a 2427 sú spoločné, predpokladám, že urbárske, kde je asi 1000 spolumajiteľov. Jedným zo spolumajiteľov je susedova žena, pani Elena Veštúrová, sused nie je spolumajiteľom. Tvoja babka, Pani Sopková Barbora je tiež spolumajiteľom. Inak susedka vlastní asi dvojnásobne väčší podiel, ako babka, ale to vôbec nie je podstatné. Tvoja teta nie je spoluvlastníkom týchto urbárskych pozemkov.

Silno pochybujem, že by dokázal sused odkúpiť časť parcely od urbárov. Na to by potreboval podpis všetkých spoluvlastníkov. Na LV nie je žiadna plomba ohľadne parcely 2475, takže ku zmene vlastníka asi nedôjde. Sused by mal jednoznačne preukázať, na základe akého právneho titulu si ohradil ten pozemok. Nie len mávať nejakým papierom. (a čo na to povedala polícia? Tá si preverila hodnovernosť susedovho dokladu?)

Za súčasného stavu má aj suseda aj tvoja babka rovnaké právo prechodu cez dané parcely.

K tomu potoku. Neviem, či tam aj skutočne je nejaký potom či vodný tok, ale v katastrálnej mape je to tak zaznačené. Je jedno, či ide len o vodnú hladinu alebo aj breh (šírka vodnej hladiny sa môže meniť v závislosti od množstva vody), ale táto parcela nemôže byť považovaná oficiálne za prístupovú cestu (jedine, že by babka vlastnila čln :D ).

Na tvojej mapke si označil hranicu babkinho pozemku modrou čiarou. Skutočne to má tak ohradené? Privlastnila si aj časť parcely 2628? Ak áno, tak potom ste aj vy trochu divní. Na základe čoho ste si privlastnili časť tej parcely 2628 a 2427? Tá je spoločná - urbárska. Vy ste si privlastnili časť spoločnej parcely, ale ak to chce spraviť sused, tak už sa vám to nepáči. TO máte teda dvojaký meter?

Ten plot (červená čiara), ak ju postavil sused, je nelegálny. Ale jediný, kto ho môže dať odstrániť je vlastník vodného toku, teda obec. Pokiaľ to obci nevadí, že je tam plot, tak nie je dôvod ho odstraňovať. Ani sa susedovi nečudujem, že tam dal plot. Veď obe vedľajšie parcely patria jemu. Myslím, že keby sa dala tá časť potoka medzi jeho parcelami odkúpiť, tak si ho odkúpi.

Ale keď sa pozriem na situáciu z pozície nestranného, tak musím dať pravdu susedovi. Ten prechod cez parcely 2475 a 2682 nie je oficiálna prístupová cesta. To, že tadiaľ chodíte, je len vaša vec. Oficiálnu prístupovú cestu majú tvoja babka a teta z druhej strany, cez parcelu 2564, čo je oficiálna cesta. Štandardne máte chodiť po tejto ceste, čo je aj prístupová cesta. Iná cesta na pozemok babky nevedie. To, kadiaľ chodia, je len prechod cez cudzí pozemok, dokonca cez 3 cudzie parcely, z toho pri 2 je babka spolumajiteľ, ale to neznamená, že by si tam mohla vybudovať cestu pre auto alebo prechádzať cez ne autom.

TAkže ak budete trvať na práva prechodu cez parcelu 2475, sused môže trvať na tom, že bude chcieť chodiť na parcelu 2682, teda vašu "záhradu".

Za súčasného stavu ale žiadny zo spoluvlastníkov nemôže obmedzovať iného na týchto parceliach. Taktiež nemôže babka žiadať zriadiť právo prechodu, pretože ona je spoluvlastníkom tej parcely. Jedine, že by nejakým zázrakom ten sused naozaj nadobudol do svojho vlastníctva parcelu, tak potom by ste mohli zažiadať. Ale podľa situácie, keby som bol sudca, tak žiadosť zamietnem, lebo prístup na parcelu máte z oficiálnej cesty.

Toto bude len taká žabo-myšia vojna medzi babkou a susedom. Neviem o čo ide susedovi (asi má na parcele 2471 garáž alebo nejakú inú budovu (na google mape nevidím, čo je to za stavbu) a nechce, aby mu niekto chodil medzi jeho domami. A babka aj tak chodí cez tie parcely asi len pešo, lebo cesta tam nie je.

Záver - pomoc tu nie je, nie je čo poradiť. Je to len o netolerancii. Obe strany majú maslo na hlave. Ak teda chcete prístup cez parcelu 2475, tak sprístupnite aj koniec záhrady, celú parcelu 2682.
m_bohus
02.07.15,10:25
Zdravim,
Dakujem za odpoved.

Ano v katastri este nie je zapisany novy vlastnik parciel. Zaplatil to len minuly tyzden.

Z toho co pisete - "Na LV nie je žiadna plomba ohľadne parcely 2475, takže ku zmene vlastníka asi nedôjde." - mi teda vychadza ze ani LV nedostane a teda nemoze nic zahradzovat, co nam povedal aj nas starosta citujem: "Kym nema LV, nemoze nic zahradzovat". Sused sa nam preukazal fakturou o zaplateni za parcely. To staci? Neviem ako to chodi pri predavani parciel, a ci je to vobec mozne, ale tiez je mi divne, ze odkupil cast parcely, kde je velmi vela spoluvlastnikov. Zistim presne u Lesneho pozemkoveho spolocenstva, este cisla tych dvoch zvysnych parciel.

K potoku: je to asi 40-50 cm siroky potok, v ktorom tecie voda stale. Samozrejme, ze to nemoze byt povazovane za ofic. prijazdovu cestu, ale pozemok okolo potoka by mohol sluzit aspon na pesi prechod na cestu. Babka ma 85 rokov a chodit naokolo okolo cintorina alebo zo severnej strany je dost velka okluka.

Co sa tyka parciel 2628 a 2427, tie ma teta a babka riadne odkupene. Maju k tomu aj geometricky plan. Nie je to zakreslene v sucasnej mape, pretoze im pri predaji vtedy poradili nieco v tom zmysle, ze aby sme sa vyhli poplatkom za novy LV a nove cislo parcely, ze mozeme pockat kym sa bude prepisovat pozemok na niekoho ineho (vsak babka tu nebude vecne) a ze potom sa vystavi aj novy LV a nove cislo parcely. Ze vsetko je v poriadku. To nam povedal aj starosta.

O plote cez obecny potok starosta vie a budu to riesit. Takze nevyzera, zeby im to tak celkom neprekazalo.

Parcela 2564 je len lesna cesta, ktora bola v minulosti "vyjazdena" lesnikmi, ktori tadial jazdili poza dedinu do lesa. Nie je ani riadne odkanalizovana, a spevnena. Je to len rozsypavajuci sa asfalt, ktory navyse pri lejakoch zaleje blatista voda z pola. Zimna udrzba je hlavne na dobrej voli sofera pluhu. To len tak naokraj. Neviem ci by toto obstalo ako oficialny argument, ale predsa staci zdravy sedliacky rozum. Plus celo domu je na opacnej strane.
Chobot
02.07.15,10:48
"Co sa tyka parciel 2628 a 2427, tie ma teta a babka riadne odkupene. Maju k tomu aj geometricky plan."

Geometrický plán nie je dokladom o vlastníctve a ani sa ním nenadobúda vlastníctvo nehnuteľnosti. NA to potrebuje kúpnu zmluvu, ktorú by museli podpísať všetci 1000 vlastníci.

Navyše GP ani nie je zaznačený v mape, takže neviem čo sa tým GP riešilo. A od koho to mali odkupovať? Ak tvrdíš, že je to možné odkúpiť, tak potom prečo by sused nemohol odkúpiť tú parcelu 2475? Ak ju skotočne odkúpil, tak by mal právo ohradiť si parcelu. Faktúra nie je dokladom o nadobudnutí. Pozemky sa nepredávajú cez faktúry, ale riadne kúpno predajnou zmluvou, ktorá sa zavkladuje do katastra.

Nie je však vylúčené, že v budúcnosti dôjde k vysporiadaniu pozemkov v rámci urbariátu.

V súčasnom stave ani sused ani babka nie sú vlasníkmi tých parciel, takže nikto nemôže nikomu zakazovať prechádzať tie pozemky.

Je jedno, ako bola vyjazdená cesta a či je len spevnená, alebo asfaltová. Je to v katastri ako spevnená komunikácia - teda cesta.

Pokiaľ sused neukáže list vlastníctva, kde bude ako jediný majiteľ toho pozemku, tak by som ho vôbec nerešpektoval a cez pozemok by som spokojne chodil.
m_bohus
02.07.15,11:09
Ok ohladom parciel 2628 a 2427 zistim, ake dokumenty k nim mame, a ako to bolo predavane/kupovane.
Chobot
02.07.15,11:31
Ak ste to skutočne odkupovali, tak to treba dať do poriadku aj na katastri, lebo ak babka pominie a nebude to zapísané, či dotiahnuté papierovo, tak to stratíte, teda nebude to vaše. Nebude to predmetom dedičského konania a zostane to urbársky majetok.

Ak sa dá, tak na ich mieste by som odkúpil aj parcelu 2476/1.
MartuskaB
02.07.15,13:31
Mozem pozemok pokial
m_bohus
02.07.15,18:48
Takze tuto je na GP zakreslene co bolo dokupovane. https://goo.gl/photos/vvLrfqYg25oLYtFq9 Casti 'a','b' a 'c'. Mame riadnu kupnu zmluvu s podrobnymi vymermi. Vidno tam, ze oznacenie parciel je este po starom (co nas zo zaciatku miatlo) a potok tiekol cez dvor a tak bol potom odkloneny do sucasneho koryta okolo nasho pozemku. Treba dodat, ze touto kupou nebol nikto nicim obmedzeny. Ziaden prechod nebol zruseny, obmedzeny a pod. Podla obecneho uradu je vsetko ok, ale preco to nie je zakreslene v mape to neviem. Takto to dopadne ked taketo veci zostanu len na ustnej dohode a na 'to je v poriadku'.

Co sa tyka toho odkupovania parciel vlastnenych velkym poctom vlastnikov. Vobec sa netreba podpisy od vsetkych spoluvlastnikov. Dozvedel som sa, ze taketo predaje sa schvaluju na urbarnych schodzach, kde ludia odhlasuju podla mna kadeco a mozno ani netusia co. V tomto pripade to bol pravdepodobne 'navrh na odkupenie'. Ked to tam prejde, potom uz staci ze to prejde 11 clennou komisiou a je to vybavene (resp mozno v opacnom poradi - najprv komisia a potom na hromadnej schodzi). Ako sa postupne dozvedam, tak aj pani v komisii si neboli vedomi ako sa veci maju a pripravia tak o prechod k hlavnej ceste 2 osoby, pretoze ten sused je taky aky je...
Pritom mame odpovede z urbariatu z roku 2007 kde zamietali vsetky ziadosti suseda o kupu danych parciel s odovodnenim, ze ich nepredaju kym nedojde k dohode medzi susedmi. A po vymene vedenia urbariatu uz dohoda medzi susedmi byt nemusi... Nam nevadi, ze si kupil dane parcely. Ide nam len o zachovanie prechodu k ceste.
Chobot
02.07.15,22:01
Ak sa takto získavajú pozemky od urbariátu a sused nejakým spôsobom tú parcelu predsa len kúpil, tak si už nepomôžete. Je to jeho parcela a nie je povinný umožniť prechod cez ňu.

Môžete podať návrh na súd ohľadne prechodu, ale nemyslím, že uspejete (je to len môj názor, neber to ako smerodajné).

Dajte si radšej do poriadku svoje parcely, ak máte riadnu kúpnu zmluvu. Len pozerám, že ten GP je z roku pána... neviem, či vám ho teraz na katastri zoberú zavkladovať. Ak aj zmluva je z rovnakého roku, tak treba sa na katastri spýtať, či je možné aj takú zmluvu dať zapísať.
MartuskaB
03.07.15,07:26
To znamená, že by mal mať odkúpený aj vodný tok/potok/,ktorý tečie cez ten pozemok a patrí obci -obecnému uradu,ktorý mu to nepredal a nedal súhlas .Tak ako to je ? Cez pozamok po upozornení suseda policiou momentálne chodíme, sused nás slovne nenapadá ,ale dokedy?? Poradte nam kontrétne aj v tom smere čo s vodným tokom ked suhlas sused nemá .Neverín a zdravý sedliacky rozum mi hiovorí že sa to bez súhlasu nedá oplotiť. Čo na to zákony ,kde to mám zistiť,?
Peggynka
03.07.15,07:32
Prečítaj si môj príspevok (včera 0 10:49) a zákon.
Chobot
03.07.15,09:10
Chodiť môžete dovtedy, kým nebude oficiálnym vlastníkom pozemku. Potok s tým nemá nič spoločné, to je úplne iná parcela, navyše obecná, takže ani cez ten potok by ste nemali chodiť.

Trochu ťa chápem, že sa vám zmení situácia, ale tam, kde ste chodili nie je cesta. Sú to cudzie parcely. Aj keď poľná, ale cesta je z tej druhej strany. ČAsy aj pomery sa menia, pozemky nadobúdajú noví vlastníci. Kde sa chodilo predtým, teraz sa už nedá. Nie je to len u vás, všade nastávajú zmeny. Nikto vám negarantoval prechod tadiaľ. Dosť možné, že sa budete musieť prispôsobiť a chodiť po tej poľnej ceste.

KEď pozerám google mapu, tak ani tu nemáte upravenú cestu. Tiež to bude len taký peší chodník, nie?

A neviem, čo sa stále sťažujete. Po tej údajne "poľnej" ceste chodia asi všetci susedia, ktorí bývajú smerom von z dediny. Tí sa nesťažujú, že musia chodiť po poľnej ceste?

Vodný tok nemôže oplotiť, ale svoj pozemok áno.
m_bohus
03.07.15,13:35
Potok je obecna parcela a nemozeme po nej chodit? A co potom cesty? Tie su tiez obecne... Vsak preto aj nazov tejto otazky a podla toho, co som cital v zakone o vodnych tokoch by sa teoreticky mohla parcela s potokom pouzivat na prechod na cestu. Potok nie je taky siroky a nezabera celu sirku parcely. Resp. zatial som nenasiel nikde, zeby to bolo zakazane okolo neho chodit. A jasne, ze tadial nechceme jazdit nijakym vozidlom kedze je to uzke...

Situacia sa zmeni asi tak, ze od cesty do dediny k branicke to bude nie 45 ale 160 metrov cez vymletu kamenistu cestu (parc 2474), resp 300 metrov po kvazyasfaltke okolo cintorina. Pre stareho cloveka s bolavymi kolenami je to podstatny rozdiel... A v zime duplovane. Len sa snazime zmiernit nasledky predaja tych parciel.

Podali sme si ziadost na urad, aby to vyriesili s tym nelegalnym plotom a ak to bude mozne, aby nam bol umozneny prechod od cesty okolo potoka. Uvidime co z toho bude...

PS: Teraz neriesime ostatnych susedov... :)
MartuskaB
06.07.15,15:17
Správcom vodneho toku je obec to mame overené,neviem na ktorý poyemok sa má terraz zaviesť vecné bremeno a kto a tým musí suhlasiť?Kde sa to a podať na obecnom urade,alebo kde?Mám v tom ako laik trochu zmätok.Ďakujem
MartuskaB
06.07.15,15:48
Keď nemôže ohradiť vodný tok tak potom ten svoj odkupený pozemok nebude mať oplotený vcelku,ale po častiach. Je to tak? Jedna sa nam totižto aj to ,aby bol potok sprístupnený v pripade zaplavy.ktora bola este nedavno minulý mesiac.Jedno sdruhýmm súvisí
Peggynka
06.07.15,15:53
Nepotrebuješ vecné bremeno,lebo sused to nemôže oplotiť.
MartuskaB
06.07.15,17:51
a ako najdem ten spôsob o ktorom piseš/vecne bremeno/
Chobot
06.07.15,17:57
Nech čítam ako čítam, ale nevidím tam nič, čo by mu zakazovalo oplotiť si svoj pozemok. Ktoré konkrétne ustanovenie máš na mysli, čo mu nedovoľuje oplotiť si svoju parcelu?
Peggynka
06.07.15,20:07
No,ja som reagovala,že parcela 2699 je obecná a to nemôže oplotiť.Zrejme došlo k nedorozumeniu,ak je potok na jeho parcele,tak oplotiť môže,ale musí umožniť prístup pre správcu.Pozerala som na parcelu 2475 a tam je 800 vlastníkov,tak som to vzdala :D