liviag
02.07.15,09:35
Prenajom bytu. V sume za najom zahrnute: "vodne a stocne, ELI, dodavka tepla a teplej vody, Sprava a udrzba vratane upratovania a opravy spolocenskych priestorov a zariadeni bytoveho domu, odvoz bezneho komunalneho odpadu." To vsetko mame v zmluve.

Najomca ale odmieta uhradit fond oprav. Podla vyssie uvedeneho zoznamu - co mame v zmluve - je povinny ten fond oprav platit alebo nie?
ivka70
02.07.15,07:38
Mne to pripada, ze nie, FO nie je dohodnuty, ze bude platit najomca.
liviag
02.07.15,07:57
Opravy spolocenskych priestorov bytoveho domu nespadaju pod fond oprav?
Tweety
02.07.15,08:00
Nájomca platí nájomné, nie teda po jednotlivých komoditách. Takže platí to, čo sa do zmluvy v rámci pojmu nájomné dohodlo.
liviag
02.07.15,08:13
Dohodlo sa ako je vyssie uvedene. Toto v zmluve mame. Vysiel vysoky nedoplatok, cez 500 € a najomnici mi z toho nedoplatku odpocitavaju FO. Co s nedoplatkom nema nic spolocne. To predsa nie su vyuctovane energie.. ?
avalik
02.07.15,08:17
Občiansky zákonník

§ 686
(1) Nájomná zmluva musí obsahovať označenie predmetu a rozsahu užívania, výšku nájomného a výšku úhrady za plnenia spojené s užívaním bytu alebo spôsob ich výpočtu. Mala by tiež obsahovať aj opis príslušenstva a opis stavu bytu. Ak sa nájomná zmluva neuzavrela písomne, vyhotoví sa o jej obsahu zápisnica.

Príspevky do fondu prevádzky, údržby a opráv nie sú plnenia spojené s užívaním bytu. Prenajímateľ si príspevky do fondu opráv má zakalkulovať do nájomného.
liviag
02.07.15,08:50
Zakon som citala. Potrebujem vediet ohladom mojej zmluvy- v uvode.
Dáša_
02.07.15,09:06
a z čoho vyšiel ten nedoplatok? z tepla, z vody? alebo sa nebodaj neplatil FO?
avalik
02.07.15,09:23
Z toho co si uviedla, nemas zmluvu v sulade so zakonom, nemas rozdelene najomne a uhrady za plnenia - ktore vies vyuctovat. Fond oprav je tvoja povinnost. Neuvadzas konkretne cisla najomneho a vyuctovania, tazko sa radi. Urcite ale najomca nie je zodpovedny za nedoplatky na fonde oprav.
ivka70
02.07.15,09:26
Tie nehradi ani majitel ani najomca priamo, takze takato polozka je skor navyse. Pod nou by som si predstavila opravu napr.skla vchodovych dveri, ak ich svojou neopatrnostou rozbijem ....
liviag
02.07.15,09:32
FO sa platil, nedoplatok bol na najomnom - tepla voda, ohrev teplej vody a kurenie.
liviag
02.07.15,09:35
Ale nedoplatok nevznikol na fonde oprav, ale za energie.
Kvaka
02.07.15,09:39
Ale on vie, že nemá povinnosť platiť FO, preto si to odpočítal, máte zlú zmluvu, dali ste mu priestor na to, aby to mohol urobiť.
avalik
02.07.15,09:40
Tak preco v zadani uvadzas, ze najomca odmieta uhradit fond oprav? ... mas vycislene kolko z "najomneho" co ti plati najomca predstavuju jednotlive plnenia a kolko je "cisty najom"?
liviag
02.07.15,09:49
Uprimne.. najomncovia to beru tak, ze: Ja mam 100 € navyse na byte, cize najomne a vyssie uvedene polozky su v cene najomneho a mne k tomu 100 € navyse. Ked napr. mesacna platba je 200 € , oni mi davaju 300 €. ALE: Z 200 € odpocitali 20 € za fond oprav, cize to pocitaju tak ze: 200 - 20 = 180 a 100 € mne navyse. Pocitaju moj zisk a nie svoje peniaze. Toto v zmluve nie je napisane, napisane je ako som pisala vyssie:
Zmluvne strany sa dohodli na odplate (najomnom 250 € s DPH za mesiac. V najomnom su obsiahnute vsetky uhrady za plnenia poskytovane s uzivanim bytu v rozsahu podla XX: Vyssie uvedene. Aj koncesionarske poplatky odpocitali od mojich realnych nakladov s tym, ze to su moje naklady..
ivka70
02.07.15,09:55
Tak co do toho pleties fond oprav?
Ved nepodlatky su pre kazdu polozku vycislene.
Alebo snad mas v zmluve dohodnute, kolko plati zalohovo najomnik na energie a ty v tejto zalohe pocitas aj FO?
sito
02.07.15,09:56
Tiež sa opýtam. Môže vlastník bytu správe domu odmietnuť platiť, prispievať do fondu PÚaO? Nemôže, že?

182/1993, § 12

(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome a osoby, ktoré s ním žijú v domácnosti, majú právo užívať byt alebo nebytový priestor v dome, spoločné časti domu, spoločné zariadenia domu, príslušenstvo a pozemok, ktorých užívanie je spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru v dome, a priľahlý pozemok.

(2) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je oprávnený prenajať ho inej osobe. Nájom a podnájom bytu a nebytového priestoru v dome alebo jeho časti upravujú osobitné predpisy.

OZ, § 686

(1) Nájomná zmluva musí obsahovať označenie predmetu a rozsahu užívania, výšku nájomného a výšku úhrady za plnenia spojené s užívaním bytu alebo spôsob ich výpočtu. Mala by tiež obsahovať aj opis príslušenstva a opis stavu bytu. Ak sa nájomná zmluva neuzavrela písomne, vyhotoví sa o jej obsahu zápisnica.

(2) Ak doba nájmu nie je dohodnutá, predpokladá sa, že zmluva o nájme sa uzavrela na dobu neurčitú.

§ 688
Nájomca bytu a osoby, ktoré žijú s nájomcom v spoločnej domácnosti, majú popri práve užívať byt aj právo užívať spoločné priestory a zariadenie domu, ako aj požívať plnenia, ktorých poskytovanie je spojené s užívaním bytu.

§ 689

Nájomca je povinný užívať byt, spoločné priestory a zariadenie domu riadne a riadne požívať plnenia, ktorých poskytovanie je spojené s užívaním bytu.

§ 690

Nájomcovia sú povinní pri výkone svojich práv dbať, aby sa v dome vytvorilo prostredie zabezpečujúce ostatným nájomcom výkon ich práv.



Nájomca má zo zákona práva a povinnosti vyplývajúce z užívania bytu, spoločných častí, spoločných zariadení domu a služieb v dome zabezpečovaných spoločne. Mesačnú výšku x € za užívanie bytu stanovuje správa domu, ktorého súčasťou je aj FPÚaO. Teda prečo by ho nemal nájomca bytu uhrádzať?



Samozrejme že aj za elektrinu a plyn je treba mať v zmluve ošetrené ich uhrádzanie, tiež vyriešené preplatky/nedoplatky.
avalik
02.07.15,09:57
Ano, koncesionarske poplatky plati vlastnik odberneho miesta - to mas mat tiez zakalkulovane v najomnom ... ak by si mala zmluvu jasne napisanu, tak nemas problem ... tak ako to mas teraz, nemas sancu najomcovi vykazat nejake nedoplatky na uhradach za plnenia. Mas poucenie do buducna, mozes pripravit dodatok k zmluve, kde to vycislis jednoznacne - aspon na zvysok tohto roka.
sito
02.07.15,10:08
V zmluve treba uviesť "Mesačný poplatok za užívanie bytu", poplatok za elektrinu, plyn. A NÁJOM. Potom nemôže nájomník špekulovať, Veď ten byt je v tom dome, či nie? A ten byt v tom dome užíva, že?
avalik
02.07.15,10:26
Platit do fondu oprav ma povinnost vlastnik bytu, nie najomca ... tuto platbu ale vlastnik bytu moze zahrnut do najomneho, nie do uhrad za plnenia spojene s uzivanim bytu.
Kvaka
02.07.15,11:09
http://www.etrend.sk/ekonomika/nepomylte-sa-pri-uctovani-vydavkov-pri-prenajme.html
Tu je to vysvetlené, prečo a kedy platby do FO platí nájomník a kedy vlastník bytu.
Citujem:
Ak prenajímateľ nehnuteľnosť zaradí do obchodného majetku, potom môže uplatňovať výdavky na obstaranie prenajímanej nehnuteľnosti formou odpisov, na jej technické zhodnotenie, na jej opravy a udržiavanie a iné spojené s používaním prenajímanej nehnuteľnosti.
V takomto prípade si môže zaúčtovať aj iné výdavky - napríklad poistenie prenajímanej nehnuteľnosti, daň z nehnuteľností, výdavky týkajúce sa úhrad vlastníka bytu a nebytových priestorov v dome do fondu opráv, úroky z úverov a pôžičiek, ktoré si prenajímateľ zobral na kúpu prenajímanej nehnuteľnosti.
Kvaka
02.07.15,11:13
Platba do FO slúži na zhodnotenie majetku majiteľa bytu, platí teda vlastník, pokiaľ nemá byt zaradený do obchodného majetku.
jslancik
02.07.15,11:31
mimochodom, čo tak dať podstatné informácie rovno do otázky, a nie že ich z teba vytiahneme po par hodinách?
Ty máš problém v nedoplatku za energie, nie fond opráv. Neprenajímaj byt, keď ťa nájomca dokáže oblafnúť takou blbosťou... Energie máš ale zahrnuté v cene za nájom. Ako správny prenajímateľ si sa poistila pred možnými problémami a spravila si všetko, ako bolo treba - v zmluve máš jednotlivé zálohy - koľko v mesačnej platbe tebe platí nájomca za každú položku (studená voda, teplá voda, plyn, elektrina, kúrenie). A potom máš podpísaný preberací protokol k bytu, kde sú počiatočné stavy meračov. Na základe toho vypočítaš, koľko minuli nájomcovia viac, ako zaplatili. Rozdiel dáš k úhrade. Toť vsio.
liviag
02.07.15,14:19
Mily sito, dakujem pekne. Mame to len tak ako je hore napisane..: Najomné zahrna: "vodne a stocne, ELI, dodavka tepla a teplej vody, Sprava a udrzba vratane upratovania a opravy spolocenskych priestorov a zariadeni bytoveho domu, odvoz bezneho komunalneho odpadu."
Vsetko spolu, nie je to rozdelene. Nie je tam napisane ani to, ze ja budem mat 100 € navyse. Je tam len to, co hore. Nic ine. Mali najvyssiu spotrebu energii z celeho bytoveho domu, aj vody aj tepla. Dokonca vacsiu, ako metrazne vacsie byty a viac osob. V byte uz nebyvaju, ten nedoplatok na energiach mi dlzia uz rok a medzitym odisli.
liviag
02.07.15,14:28
Ivka70, Nie, v zmluve nemame nic rozdelene. Len XY za najom a co je tam zahrnute (hore). Ine tam rozpisane nic nie je. Ale oni mi pocitaju moj zisk a nie svoj nedoplatok. Oni si "MYSLELI" ze ja mam 100 € naviac a hotovo. Tak spocitali : VODA, TEPLO, PLYN, ELI, VYVOZ SMETI a TV poplatok, k tomu 100 € navyse a zbytok je na mna... Vypytali si vsetky SIPO listky, a spocitali mi to tak do tabulky. Veris? Pisala som aj sitovi dole, mali najvyssie spotreby z celej bytovky. Oni si len mysleli. A spocitali moj zisk, nie to, ze na to nemaju.
sito
02.07.15,20:36
Dievčatá, ja teda neviem. Tak ešte raz:

"Nájomca bytu a osoby, ktoré žijú s nájomcom v spoločnej domácnosti, majú popri práve užívať byt aj právo užívať spoločné priestory a zariadenie domu, ako aj požívať plnenia, ktorých poskytovanie je spojené s užívaním bytu."

Byt je priestor ohraničený spoločnými časťami domu. V dome sú spoločné priestory, aj spoločné zariadenia aj služby. Výťah je spoločné zariadenie, ak je byt na dvanástom poschodí, treba zabezpečiť jeho prevádzku, teda možnosť použitia elektriny na zabezpečenie služby, vozenia sa v ňom. Má nájomca právo sa voziť vo výťahu, keď neprispieva na jeho prevádzku? Nech chodí peši, prevádzku si predsa platí podľa neho vlastník, on, nájomník, nie!

"S vlastníctvom bytu a nebytového priestoru v dome je nerozlučne spojené spoluvlastníctvo spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, príslušenstva a spoluvlastníctvo alebo iné spoločné práva k pozemku."

Takže, keď vlastník prenajíma byt, nerozlučne prenajíma aj spoločné časti domu, spoločné zariadenia, príslušenstvo a spoluvlastníctvo, alebo iné práva, aj práva k pozemku.
sito
02.07.15,20:50
livia, oni ti tlčú len klince do hlavy, nie len tí, čo odišli, buď rada, že už ...

... a aký máš ty zisk z FPÚaO? Žiadny, ten patrí predsa spoluvlastníkom domu.

Ako je možné užívať byt bez bytového domu v ktorom byt je? Teda bez podielu bytu na spoločných veciach domu? Dá sa to? Ako?
sito
02.07.15,21:08
livia, ja som zvedavý, čo napíšu miestni kibici na toto "Sprava a udrzba vratane upratovania a opravy spolocenskych priestorov a zariadeni bytoveho domu"

Z čoho sa platia, financujú opravy spoločenských, spoločných priestorov a spoločných zariadení?

"Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv."

"Vysiel vysoky nedoplatok, cez 500 € a najomnici mi z toho nedoplatku odpocitavaju FO."

500 : 20 = 25. To by mal rok 25 mesiacov pri 20 € mesačne. Alebo 500 - (20 x12 ) = 260. Po odčítaní aj tak by ti mali doplatiť 260 €. Doplatili?
avalik
02.07.15,21:17
Sito, ved si aj ty citoval OZ, cena za najom = najomne + uhrady za plnenia ...a zakon o bytoch prispevky do FO uvadza samostatne, nie ako sucast uhrad za plnenia. Preto ten kto prenajima, by si mal dobre vykalkulovat ake najomne bude pozadovat aby dosiahol aj nejaky zisk. Takze do najomneho by si mal zakalkulovat prispevky do FO, poistenie nehnutelnosti, dan, poplatok RTVS ak odberne miesto el. ostava zmluvne na prenajimatelovi,...
Kvaka
03.07.15,05:37
Jasné, že v prenájme bytu je zahrnuté aj používanie spoločných častí domu, nejako sa do bytu musí dostať, výťahom, po schodoch, užíva aj vodovod aj kanalizáciu, balkón, lodžiu. Ale iba vlastník bytu tvorí FO na obnovu a modernizáciu, vlastník bytu zhodnocuje svoj byt aj spoločné priestory v rámci domu. To nie je výdavok, ktorý súvisí s prenájmom, tak ako ním nie je aj daň z nehnuteľnosti. Takže ak prenajímateľ nemá byt zaradený v obchodnom majetku, môže si uplatniť iba výdavky, ktoré súvisia výlučne s prenájmom. Nájomné je nájomné, jeho výška sa riadi trhovou cenou, čo tam je zakalkulované, nikoho nezaujíma, nikde sa to neuvádza, ale úhrady za plnenia sú zálohy, ktoré podliehajú zúčtovaniu podľa nákladov. Tie by mali byť v nájomnej zmluve rozpísané.
liviag
03.07.15,07:12
Presne tak.. tak co mam spravit? Co by si ty robil?
sito
03.07.15,07:19
Predpokladám, že si pamätáte tento nápis na bankovkách “Bankovky sú kryté zlatom“. Zákon je sviňa je krytý osobami, či gorilami. Ak sudca vynesie rozsudok, tak v mene všetkých, republiky.

Príklad: Bytový dom s 30 bytmi. Platí preň Zákon 182/1993. Je to dom mesta, ktorý spravuje a má v ňom nájomné byty. Najíma ich podľa OZ. Teda vyčísli úhradu za nájom a úhradu za plnenia. Nájomník nemôže prenajatý byt v ňom prenajímať.

„za plnenie spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru považuje najmä osvetlenie spoločných častí domu, odvoz odpadov, čistenie žúmp, užívanie výťahov, upratovanie, dodávka tepla a teplej vody, dodávka vody od vodárenských spoločností a odvádzanie odpadových vôd.“

Okrem odvozu odpadu, ktorý zabezpečujú zo zákona už mesta, obce všetko uvedené sú zálohové platby za služby, plnenia v bytovom dome. Samozrejme, že na zabezpečenie prevádzky a údržby domu to nestačí. Teba aj peniaze na zabezpečenie prevádzky a údržby domu, jeho opráv, poistenia. A poplatok za správu domu. Ktosi to musí zabezpečovať. Zálohy za služby musí nájomcom vyúčtovať voči skutočným nákladom za služby. Peniaze na prevádzku, údržbu a opravy by mal viesť na FPÚaO domu. Poplatky za správu sú jeho príjmom, ziskom. Každá organizácia, osoba, ktorej je vyplatená určitá suma z tých peňazí platí štátu DPH. Správca, mesto nie, len ich vyberie od nájomníkov a zaplatí s nich dodávateľom.

Vedľa toho domu stojí rovnaký dom, ale je v spoluvlastníctve vlastníkov bytov v ňom, a tiež v tom dome vykonáva správu mesto. V podstate vykonáva rovnakú činnosť pre ten dom ako pre svoj dom, akurát že nemá v ňom právomoc rozhodovať podľa svojho uváženia, ale podľa rozhodnutia spoluvlastníkov. Vlastník bytu môže svoj byt v dome prenajať. Tiež podľa OZ nájom = suma za užívanie, prenájom bytu, zisk vlastníka bytu, FPÚaO, poistenie domu, atď. bez finančného zisku vlastníka + zálohy na služby + elektrina + plyn, ktoré je tiež povinný vyúčtovať nájomníkovi voči skutočným platbám.

A teraz ta špinavosť. Pre vlastníka bytu je nájom vraj príjem, nie len ten, ale aj prípadné preplatky za služby, elektrinu, plyn. Že daň z príjmu má zaplatiť. Ale, veď všetky peniaze sú už raz zdanené, okrem sumy za užívanie bytu, to je skutočný príjem vlastníka bytu z prenájmu svojho bytu. Aký zisk má vlastník bytu z ostatných úhrad za prenájom bytu?

Keď štát môže niekoho okradnúť, tak tých posledných, ktorí prepadnú peklu. Tí ctihodní berú zo štátnej pokladnice z hora, na dno nevidia, nedovidia, nechcú. Grécko.

Jednoduchšie by to bolo, nájom za byt = suma za prenájom + mesačný poplatok za užívanie bytu správe domu ( bez úveru) + elektrina + plyn. Vzniknuté preplatky je vlastník povinný vrátiť nájomníkovi bytu. Vzniknuté nedoplatky je povinný nájomník doplatiť vlastníkovi bytu. A tým je všetko zabezpečené pre nerušené bývanie nájomníka v byte v bytovom dome. Veď nie len ten byt mu slúži, si ho užíva nájomník, aj ten dom, či dom nie, počas užívania bytu? Aj o ten sa treba starať počas bývania nájomníka v ňom. No špekulant si vždy nájde pre ne priestor, že? A keď má možnosť, prečo nie.
Kvaka
03.07.15,07:30
Sitečko, áno, len to mesto to má asi v obchodnom majetku, aj družstvo, ak prenajíma byty, tak účtuje o všetkých nákladoch na byt. Ak vlastník je fyzická osoba, tak ten prenajíma už ten svoj, a aj keby neprenajímal, by platil do FO, aj daň z nehnuteľnosti by platil, aj za správu. To nie sú výdavky v súvislosti s prenájmom. Nech si tieto sumy zahrnie do nájomného ale nemôže ich zvlášť vyčísliť. Zdaňuje sa príjem mínus výdavok. Ten výdavok musí byť iba v súvislosti s príjmom z prenájmu. Neoplatí sa prenajímať, lebo nielen daň, aj zdravotný odvod sa platí.
sito
03.07.15,07:45
Však o tom píšem, že tí vrchní môžu, a tí spodní, nie! Tých treba ...

"Neoplatí sa prenajímať, lebo nielen daň, aj zdravotný odvod sa platí."

To keby začal byt plesnieť, či šmyklo sa vo vani, aby bolo za čo liečiť. Ak je dom pri ceste, aj cestnú daň, aby ak vlastníka auto prejde na pohrebné bolo ...
sito
08.07.15,18:05
Kvaka, "neoplatí sa prenajímať" Tiež rada. A len preto, že niekto taký zákon schválil, aby štátnu kasu naplnil, že? Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté. A to len pre dve slovíčka o...... m......

... dobré, veľmi dobré ... a zlodejom je okradnutý ...
marjankaj
08.07.15,18:21
Ako môžu nájomníci vedieť koľko platíš do fondu opráv? Ak si im to "prezradila", tak nie si kompletná. To nájomcu vôbec nemusí zaujímať. A ak ho naozaj tak veľmi zaujíma, tak nech si zaobstará svoj vlastný byt. A tam sa môže realizovať po svojom.
liviag
09.07.15,07:58
Ano, vypytali si odo mna komplet mesacne platby, co, kde a kolko som platila. Tak som im to vsetko dala.
marjankaj
09.07.15,08:01
A načo si im to dávala? :eek: A keď už, tak si tam mohla priložiť aj bločky z tesca a iných obchodov.:---
A zabudol som, aj od kaderníčky prilož účet.:D
taiko
09.07.15,08:10
v tvojom pripade, by som vyhladal pravnika a poradil sa s nim. So vsetkym respektom na toto sama nestacis.
To s cim suhlasila a na com sa podielas je take iste, ako keby si Ty isla do pekarne a od majitela si vypytala zoznam vsetkych nakadov na chlieb a podla toho mu za chlieb zaplatila.
Najomnika predsa nemoze zaujimat Tvoj zisk. A ak ho zaujima, tak mu povedz ze to je Tvoje obchodne tajomstvo
liviag
09.07.15,09:12
Lebo to pytali :) Nasledne z toho vypracovali tabulky MOJHO ZISKU, nie ich spotreby :) Ved mi nezostalo ani na tu kadernicku :)))
marjankaj
09.07.15,09:18
A načo si si tam ubytovala daňových kontrolórov?:eek: To si sama prišla na tento nápad? Alebo ti to niekto "poradil"?

Ty si si mala od nich pýtať potvrdenie o príjme aspoň za posledných 6 mesiacov, aby si vedela či budú schopní platiť nájomné. Samozrejme aj potvrdenie z DU SP a ZP, či nemajú voči nim dlhy. A aj výpis z registra trestov, prípade potvrdenie o ukončení vysokoškolského vzdelania.:cool:
buchač
01.11.17,15:49
Sorry za úprimnosť....máš pravdu v jednom.

Nemýliš sa, si divný....;)