mar.e
02.07.15,18:52
Pozn. moderátora: mar.e - otázky sa na porade nemažú, ak sa ti nepáčia odpovede. Ak zadáš príspevok či otázku, tak si za tým stoj.



Som profesionálny vojak a podľa § 162 ods. 3 zákona č. 346/2005 Z. z. o štátnej službe profesionálnych vojakov ozbrojených síl Slovenskej republiky a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len "zákon") "Profesionálnemu vojakovi patrí náhrada cestovných výdavkov alebo náhrada za použitie súkromného cestného motorového vozidla (ďalej len „náhrada na návštevu rodiny“), ak sa na jeho použití písomne dohodol s vedúcim služobného úradu alebo veliteľom, a to v sume zodpovedajúcej cene cestovného lístka verejnej osobnej dopravy na dráhe29b) alebo verejnej pravidelnej autobusovej dopravy29c) za cesty na návštevu jeho rodiny do vopred dohodnutého miesta na území Slovenskej republiky a späť jedenkrát za každý kalendárny týždeň...

Zákon v odsekoch 5 a 6 presne vymenúva, kedy náhrada na návštevu rodiny vojakovi nepatrí a to exaktne a bez voľnejšieho výkladu (t.j. bez použitia slov "a podobne", "alebo iné").
Odsek 7 znie: Za rodinu sa na účely poskytovania náhrady na návštevu rodiny považujú osoby, s ktorými žije profesionálny vojak v domácnosti,
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2005-346#f6376885 a to a)manželka (manžel) profesionálneho vojaka, b)....
Odkaz 31) je na § 115 Občianského zákonníka, ktorý spoločnú domácnosť definuje "Domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhradzujú náklady na svoje potreby."
To znamená že na otázky koho a kam ide vojak navštevovať odpoveď znie "navštevuje osobu s ktorou žije v spoločnej domácnosti a ide ju navštíviť do vopred dohodnutého miesta v SR". Zamestnávateľ má však názor s ktorým nesúhlasím, že vopred dohodnuté miesto musí byť totožné s miestom kde sídli spoločná domácnosť.
Konkrétne: Službu konám v Nitre. Manželka pracuje taktiež v Nitre (nie je vojak). Trvalé bydlisko máme v Prešove v rodinnom dome jej rodičov. Raz mesačne ide manželka naspäť domov k rodičom a ja skutočne vykonám cestu autom do Prešova a vtedy si vykazujem návštevu rodiny podľa dohody (návšteva manželky do Prešova). Domnievam sa, že spĺňam podmienky stanovené zákonom. Idem totiž navštíviť osobu s ktorou žijem v spoločnej domácnosti (manželku), do vopred dohodnutého miesta v SR, ktoré je ďalej ako 30 km od Nitry (do Prešova).

Zamestnávateľ ale argumentuje, že spoločnú domácnosť vedieme v Nitre, preto by dohodnutým miestom návštevy mala byť Nitra a vtedy podľa odseku 5 písmeno a) nemám nárok na náhradu. Nedokážu mi ale formulovať, prečo by to tak malo byť a odvolávajú sa na "je to automatické" alebo "je to logické".
V zákone nenachádzam previazanosť miesta kde vedieme spoločnú domácnosť a dohodnutého miesta. Domnievam sa že odsek 7 iba popisuje, kto je rodina pre výrok "za cesty na návštevu jeho rodinyza odkazom 29c).
buchač
02.07.15,17:28
Konkrétne ???

Špekuluješ ... a neskutočne.
lujza.j
02.07.15,17:32
za chvílku to tu zmaže...
buchač
02.07.15,18:09
Dávno som takú onačinu nečítal.

Ešte by ma zaujímalo, že kde býva manželkou.
Aj by som povedal, že v nejakom prenajatom byte, ktorý mu full prepláca armáda...
lujza.j
02.07.15,18:15
buchi ja som to nečítala...len by mi to dvihlo tlak....tiež máme príspevok na bývanie,ale iba tí čo slúžia v BA,ale iba tí čo sú pod krajským riaditeľstvom BA...:eek:teoreticky budem v hliadke s chlapom z kr pz BA on má príspevok na bývanie ja spadám pod MV SR a slúžim v ba a ja nemám....
buchač
02.07.15,18:30
Lui, tak poviem.

Ja som kupoval byt od mesta.
Môj sused, môj bývalý študent si kúpil byt za trhovú hodnotu od predchádzajúceho majiteľa. Teraz neviem všetky podmienky (nezaujímam sa o to), ale mladý mi vravel, že v podstate celú hypotéku mu prepláca army.

Takže tak nejak to bude aj v tomto prípade...
-----------------------------------------------------
Len sa čudujem, že CITÁCIA :

Odkaz 31) je na § 115 Občianského zákonníka, ktorý spoločnú domácnosť definuje "Domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhradzujú náklady na svoje potreby."

Veď dotyčný má v Prešove len trvalý pobyt evidenčného charakteru a pracuje úplne inde...teda sa trvale nezdržuje v mieste bydliska....a silne pochybujem, že prispievajú rodičom na tie náklady bývania.
lujza.j
02.07.15,18:33
paráda:eek:a príspevok na bývanie o ktorom hovorím 80e...a sa hovorí,že im to chcú vziať...
buchač
02.07.15,18:38
Z netu...

Príspevok na bývanie, ktorý je momentálne vo výške 230,50 € a nepodlieha zdaňovacej povinnosti, je vyplácaný mesačne k výplate. Vojaci slúžiaci v Bratislave majú príspevok vyšší (myslím, že 270 €).
lujza.j
02.07.15,18:41
u nas bolo 100....potom to zdanili....smiešno mi je z toho-do plaču....
buchač
02.07.15,18:54
Ak by toto platilo, čo spomína špekulant, tak to by sa dalo teda fasa zneužívať...
mar.e
02.07.15,18:59
Nešpekulujem, len využívam možnosť, ktorú mi zákon poskytuje.
Za kamrlík platíme hypo 400 mesačne, lebo niesom žiadný funkcionár a o služobnom byte môžem len snívať. Príspevok na bývanie 230,50 pred zdanením je úžasná pomoc. Keby som bol policajt, mám plno príplatkov. Nemusíte závidieť. Keď myslíte že máme toľko výhod, vstúpte do armády aj vy ;-)
avalik
02.07.15,19:34
Pises, ze aj manzelka pracuje v Nitre a do miesta trvaleho pobytu sa vracia raz za mesiac. Predpokladam, ze v Nitre mate podnajom - a teda tam vediete spolocnu domacnost. Z tohto dovodu nevediete spolocnu domacnost v mieste trvaleho pobytu a teda nemas dovod navstevovat odlucenu manzelku v mieste trvaleho pobytu tam.
Nespekuluj, nie je problem pre tvojich nadriadenych si zistit kde je realne tvoja domacnost ... je tam kde zijes s manzelkou.
Pozor si daj aj na to, ze tymto svojim konanim by si mohol dojst o bezpecnostnu previerku - z dovodu bezpecnostneho rizika ("zneužíva postavenie a funkciu na získavanie neoprávnených požitkov,")

A teraz citam v komentoch, ze platis hypo - cize si vlastnik nehnutelnosti - a ak tam aj realne byvas tak domacnost mas tam. Z toho nevykorculujes.
buchač
02.07.15,19:34
mar.e (Dnes 21:59) Nemusíte závidieť. Keď myslíte že máme toľko výhod, vstúpte do armády aj vy ;-)
================================
Kde jeden začína, iní už skončili...sedia na zadku a berú výsluhu.
buchač
02.07.15,19:37
mar.e (Dnes 21:59) Nešpekulujem, len využívam možnosť, ktorú mi zákon poskytuje.
Za kamrlík platíme hypo 400 mesačne...
==================================

Takže špekuluješ jak Beta s Eržu...
Kua...a ani netajíš tú hypotéku...
Ty si teda iný Koňar....





https://www.youtube.com/watch?v=PvP2ehmq2wo
buchač
02.07.15,20:21
Ten otáznik je na nič...

Zanedlho sa objaví celý text...a dúfam, že aj príslušné komentáre.
buchač
02.07.15,20:29
Keďže som dostal neužitočné, tak tým pádom je pre mňa toto "hodnotenie" zadosťučinenie tým spôsobom, že som sa vo svojej dedukcii nemýlil a tým pádom mám pravdu.

Takže poopravím svoj názor-odpoveď.

Dotyčný nie je špekulant. Tu sa jedná o iný druh jedinca...výraz, v súvislosti na danú situáciu by sa dal aj iný použiť, ale to už by išlo o expresívum.
4326
03.07.15,09:08
Súhlasím s avalik. Trošku ma ale zaráža ako poniektorí dokážu špekulovať. ...
ivka70
03.07.15,09:18
Nemusi, ale trvaly pobyt ma len evidencny charakter a s tebou popisovanym narokom nema nic spolocne.