hana 10
27.05.06,18:47
prosim o vas nazor,
chybou mojho uctovnika som az teraz zaplatila dan z motor. vozidla za posledne 3 roky (2004, 2005, 2006); na jeho radu som odovzdala dan. priznanie k tejto dani s datumom prihlasenia - rok 2004. vysvetlil mi, ze dp k dani za motor. vozidla sa podava len jedenkrat a potom automaticky kazdy dalsi rok ju uz len priamo platim, uz sa nic nepodava.

bola som na DU, tam mi povedali, ze sme si to zle vylozili, ze takto spätne to neplati, ze fakticky musim odovzdat 3 dodatocne danove priznania (zvlast za rok 2004, za rok 2005 a 2006) a ze vlastne musim zaplatit tri pokuty po 2000 skk za kazdy rok plus samozrejme uroky z nezaplatenia nacas.

idem sa z toho zblaznit, vychadza mi to na 10tis. skk, kto ma podla vas pravdu?
dana9
27.05.06,17:39
prosim o vas nazor,
chybou mojho uctovnika som az teraz zaplatila dan z motor. vozidla za posledne 3 roky (2004, 2005, 2006); na jeho radu som odovzdala dan. priznanie k tejto dani s datumom prihlasenia - rok 2004. vysvetlil mi, ze dp k dani za motor. vozidla sa podava len jedenkrat a potom automaticky kazdy dalsi rok ju uz len priamo platim, uz sa nic nepodava.

bola som na DU, tam mi povedali, ze sme si to zle vylozili, ze takto spätne to neplati, ze fakticky musim odovzdat 3 dodatocne danove priznania (zvlast za rok 2004, za rok 2005 a 2006) a ze vlastne musim zaplatit tri pokuty po 2000 skk za kazdy rok plus samozrejme uroky z nezaplatenia nacas.

idem sa z toho zblaznit, vychadza mi to na 10tis. skk, kto ma podla vas pravdu?

Podľa môjho názoru by ste mohli skúsiť podať odvolanie proti uloženej pokute a argumentovať nasledovne:
Skutok, ktorý je tvorený viacerými čiastkovými útokmi vedenými s jednotným zámerom, ktoré napĺňajú rovnakú skutkovú podstatu a ktoré sú spojené rovnakým alebo podobným spôsobom vykonania a blízkou súvislosťou v čase a predmete útoku je potrebné posudzovať ako pokračovanie v porušovaní právneho predpisu, t. j. ide o jeden daňový delikt, za ktorý môže byť uložená jedna sankcia. Ak konanie subjektu vykazovalo prevažne tie isté znaky, a tieto neboli postupne zistené a sankcionované, nejde o opakované porušenie zákona, ale o pokračujúce porušenie zákona (pokračujúci delikt). Vychádzajúc z uvedených skutočností, takéto konanie nie je možné posúdiť ako viacero konaní, ktorými bola viackrát naplnená rovnaká skutková podstata daňového deliktu, ale ide o pokračovanie v protiprávnom konaní. Takéto právne posúdenie konania subjektu preto odôvodňuje uloženie len jednej sankcie. Takýto postup daňového úradu taktiež neguje výchovný aspekt sankcie, keďže subjektu by nebola daná možnosť nápravy.

dana:)
evina
27.05.06,17:47
prosim o vas nazor,
chybou mojho uctovnika som az teraz zaplatila dan z motor. vozidla za posledne 3 roky (2004, 2005, 2006); na jeho radu som odovzdala dan. priznanie k tejto dani s datumom prihlasenia - rok 2004. vysvetlil mi, ze dp k dani za motor. vozidla sa podava len jedenkrat a potom automaticky kazdy dalsi rok ju uz len priamo platim, uz sa nic nepodava.

bola som na DU, tam mi povedali, ze sme si to zle vylozili, ze takto spätne to neplati, ze fakticky musim odovzdat 3 dodatocne danove priznania (zvlast za rok 2004, za rok 2005 a 2006) a ze vlastne musim zaplatit tri pokuty po 2000 skk za kazdy rok plus samozrejme uroky z nezaplatenia nacas.

idem sa z toho zblaznit, vychadza mi to na 10tis. skk, kto ma podla vas pravdu?


Podľa zákona o cestne dani platného do 1.1.2005 podľa mojej mienky malo byť podané DP vtedy , ak vznikne daňová povinnosť, resp. nastane nejaká zmena. ak po podaní prvého DP nevznikla žiadna zmena, nebolo podľa mňa potrebné podať nové DP /na našom DÚ sme ani nepodávali/ iba bolo potrebné v termíne zaplatiť daň
zákon 87 o cestnej dani § 12 :
Daňové priznanie a oznamovacia povinnosť
1/ Daňovník podľa § 2 ods. 1 je povinný podať daňové priznanie na daňovom úrade príslušnom podľa § 10 do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti alebo do 15 dní odo dňa zmeny skutočností rozhodujúcich na určenie a vyrubenie dane, daň si sám vypočítať a zaplatiť. Za zmenu rozhodujúcich skutočností na určenie alebo vyrubenie dane sa nepovažujú zmeny sadzieb dane.

2/ Daňovník podľa § 2 ods. 1 je povinný do 15 dní písomne oznámiť zánik daňovej povinnosti daňovému úradu príslušnému podľa § 10.

V roku 2005 sa menil zákon /582/2004/ kedy bolo potrebné podať znovu DP a v roku 2006 už podľa mňa len uhradiť daň, lebo znovu platí znenie v prípade DP alebo zmeny skutočností...

neviem , či som dobre porozumela Tvojej otázke, lebo sa mi tam trošku pletie, či si vôbec priznala auto v roku 2004 alebo až teraz /hrubo vytlačené v Tvoje otázke presne nerozumiem/ a zaplatila alebo nie, ale principiálne by to malo byť nasledovne v prípade, že hovoríme stále o tom istom aute:
v roku 2004 podať DP a daň zaplatiť
v roku 2005 znova podať DP a daň zaplatiť
v roku 2006 zaplatiť len daň

Ak si v r. 2004 nepodala DP až teraz je to chyba /2000 SK/, ak si v roku 2005 nepodala je to chyba /2000 SK/ a
rok 2006 riešia asi v nadväznosti na to, že nebolo podané DP v roku 2005, ale ak sa podá DDP za rok 2005 už podľa mňa nemáš podávať DDP v r. 2006 len daň zaplatiť. Okrem nepodaného DP tam bude i sankcia za oneskorene zaplatenú daň.
evina
27.05.06,17:53
Dana9 je možné postupovať v zmysle Tvojho príspevku ak sú v hre vlastne dva zákony? Do 1.1 2005 platil zákon o cestnej dani a od 1.1.2005 platí zákon o miestnych daniach....kde bol zavedený pojem daň z motorových voziediel a ide vlastne o miestnu daň?
hana 10
28.05.06,10:27
...neviem , či som dobre porozumela Tvojej otázke, lebo sa mi tam trošku pletie, či si vôbec priznala auto v roku 2004 alebo až teraz /hrubo vytlačené v Tvoje otázke presne nerozumiem/ a zaplatila alebo nie...
pochopila si to spravne: teraz v marci 2006 som zaplatila dan (cestna dan+dan z motor. vozidla) za posledne 3 roky a sucasne som podala prihlasenie k dani od roku 2004 (podala som ho teraz v marci 2006 spolu s platbou), stale hovorim samozrejme o tom istom aute; z DU mi volali, ze mam prist podat este dve prihlasenia k dani za chybajuce dva roky a ze to budu spolu tri pokuty.

pisomne mi ta pokuta este neprisla, naozaj neviem ci tam mam ist odovzdat naozaj dve dalsie prihlasky, s tou pani na danovom sa o tom neda hovorit (mam pocit ze ma percenta z tych pokut :) ).
hana 10
28.05.06,10:35
...skutok, ktorý je tvorený viacerými čiastkovými útokmi vedenými s jednotným zámerom, ktoré napĺňajú rovnakú skutkovú podstatu a ktoré sú spojené rovnakým alebo podobným spôsobom vykonania a blízkou súvislosťou v čase a predmete útoku je potrebné posudzovať ako pokračovanie v porušovaní právneho predpisu, t. j. ide o jeden daňový delikt, za ktorý môže byť uložená jedna sankcia. Ak konanie subjektu vykazovalo prevažne tie isté znaky, a tieto neboli postupne zistené a sankcionované, nejde o opakované porušenie zákona, ale o pokračujúce porušenie zákona (pokračujúci delikt). Vychádzajúc z uvedených skutočností, takéto konanie nie je možné posúdiť ako viacero konaní, ktorými bola viackrát naplnená rovnaká skutková podstata daňového deliktu, ale ide o pokračovanie v protiprávnom konaní. Takéto právne posúdenie konania subjektu preto odôvodňuje uloženie len jednej sankcie. Takýto postup daňového úradu taktiež neguje výchovný aspekt sankcie, keďže subjektu by nebola daná možnosť nápravy.
prosim ta, toto co pises, kde by som to mohla najst napisane? zobrala by som si to tam so sebou, ked pojdem na du.
evina
28.05.06,10:43
pochopila si to spravne: teraz v marci 2006 som zaplatila dan (cestna dan+dan z motor. vozidla) za posledne 3 roky a sucasne som podala prihlasenie k dani od roku 2004 (podala som ho teraz v marci 2006 spolu s platbou), stale hovorim samozrejme o tom istom aute; z DU mi volali, ze mam prist podat este dve prihlasenia k dani za chybajuce dva roky a ze to budu spolu tri pokuty.

pisomne mi ta pokuta este neprisla, naozaj neviem ci tam mam ist odovzdat naozaj dve dalsie prihlasky, s tou pani na danovom sa o tom neda hovorit (mam pocit ze ma percenta z tych pokut :) ).

Mne to vychádza len na dve DDP. Za rok 2004, vtedy Ti vznikla DP, tak si mala podať DP. V roku 2005 sme museli podávať nové DP bez ohľadu na zmenu skutočností, za tú zmenu považoval DÚ zmenu zákona. V roku 2006 nevidím dôvod podávať DP, teda pokuta môže byť za rok 2004 a 2005.
dana9
29.05.06,05:32
Dana9 je možné postupovať v zmysle Tvojho príspevku ak sú v hre vlastne dva zákony? Do 1.1 2005 platil zákon o cestnej dani a od 1.1.2005 platí zákon o miestnych daniach....kde bol zavedený pojem daň z motorových voziediel a ide vlastne o miestnu daň?

Evina, môj názor vychádza z konkrétneho rozsudku súdu, (ktorý však, bohužiaľ, nevychádzal z úplne totožnej situácie), vylepšený o vlasné úvahy ;) . Pravdou je , že ak ide o dva rôzne zákony, tak by daňový úrad mohol argumentovať, že nezaplatením v roku 2004 a nezaplatením 2005-06 ide o porušenie viacerých, od seba odlišných právnach povinností, a teda nejde o pokračujúci delikt. Podľa môjho názoru je však objekt prakticky totožný - krátenie finančnej platby, i keď raz ide o finančnú platbu v prospech štátu (cestná daň - 2004) a raz voči orgánu miestnej samosprávy (miestna daň 2005-06). Je to na zváženie, samozrejme, či to odvolanie stojí za to. Pokiaľ ide o malú sumu, tak zrejme nemá význam naťahovať sa až na súd, ale navrhovala som to najmä ako posledný pokus. V každom prípade ide o pokračujúci delikt v prípade nezaplatenia dane z motorových vozidiel.

Stále tu však zostáva otvorená otázka výchovného aspketku sankcie. Ak DÚ uloží sankciu 3x, neumožní subjektu aby sa z tejto sankcie "poučil".

dana:)
bepo
29.05.06,06:34
No neviem či DU môže rozhodovať pri pokutách za miestnu samosprávu
dana9
29.05.06,07:23
No neviem či DU môže rozhodovať pri pokutách za miestnu samosprávu

Bepo, teraz si ma zmiatol :confused: . Mne sa zdá, že podľa § 99 zákona 582/2004: Správu dane z motorových vozidiel vykonáva daňový úrad miestne príslušný podľa miesta evidencie vozidla, a ak ide o vozidlo, ktoré nie je evidované v Slovenskej republike, podľa miesta dočasného pobytu vozidla.

Ak som niečo prehliadla, tak sorry :o.

dana:)
hana 10
31.05.06,09:05
myslite, ze ma v mojon pripade zmysel ziadat o odpustenie tychto pokut, pripadne o znizenie? dakujem.
evina
31.05.06,09:50
myslite, ze ma v mojon pripade zmysel ziadat o odpustenie tychto pokut, pripadne o znizenie? dakujem.

Za rok 2004 a 2005 nie . DU Ti ju totiž v zmysle §35 zákona o správe daní a poplatkov vyrubiť musí. Za rok 2006 by som sa bránila v zmysle horeuvedeného....
§35
4/ Ak daňový subjekt podá daňové priznanie po lehote ustanovenej osobitným zákonom, správca dane mu uloží pokutu vo výške a) 0,2 % z dane uvedenej v daňovom priznaní alebo z vlastnej daňovej povinnosti uvedenej v daňovom priznaní za každý deň omeškania, až do výšky 10 % z dane uvedenej v daňovom priznaní alebo z vlastnej daňovej povinnosti uvedenej v daňovom priznaní; výška pokuty môže byť najmenej 2 000 Sk a najviac 1 000 000 Sk,
IVETA N
10.11.08,09:36
Aj ja som práve v tomto čase dostala tri pokuty za oneskorené podanie ,,daňového priznania NA DAŇ Z MOTOROVýCH VOZIDIEL,, dve za rok 2005 a jedno za r.2006.Lenže v roku 2004 som podala tlačivo, a následne daň aj zaplatila.Za tie isté autá mi vznikla daňová povinnosť aj v roku 2005.Já som znova podala dňove priznanie ale som ho poslala 01.02., hoci som nemala toto tlačivo podať, keď už raz tam bolo dané v roku ,,2004,, aspoň si myslím, vždy sa jedná o tie isté autá ako v roku 2004.A ony mi teraz za to ,vyrubili pokutu, že som to podala neskoro .Poraďte mi mám sa odvolať a slušne im pripomenúť to, že vlastne už tam jedno Dp za tie autá je ? A nech zvážia či tá pokuta mala byť ?

Ďakujem IVETA N
Zoltán Kovács
10.11.08,09:45
Aj ja som práve v tomto čase dostala tri pokuty za oneskorené podanie ,,daňového priznania NA DAŇ Z MOTOROVýCH VOZIDIEL,, dve za rok 2005 a jedno za r.2006.Lenže v roku 2004 som podala tlačivo, a následne daň aj zaplatila.Za tie isté autá mi vznikla daňová povinnosť aj v roku 2005.Já som znova podala dňove priznanie ale som ho poslala 01.02., hoci som nemala toto tlačivo podať, keď už raz tam bolo dané v roku ,,2004,, aspoň si myslím, vždy sa jedná o tie isté autá ako v roku 2004.A ony mi teraz za to ,vyrubili pokutu, že som to podala neskoro .Poraďte mi mám sa odvolať a slušne im pripomenúť to, že vlastne už tam jedno Dp za tie autá je ? A nech zvážia či tá pokuta mala byť ?

Ďakujem IVETA N

V r. 2005 si mala povinnosť podávať DP do termínu 31.01. Z dôvodu horeuvedenej zmeny zákona. A v tvojom prípade nebol dodržaný termín podávania (31.01.) preto tá pokuta za rok 2005.
IVETA N
10.11.08,09:58
mala som povinnosť podať aj ,,tlačivo,, za rok 2005?
Alebo stačilo iba daň v prísl.výške zaplatiť su to všetky autá z roku 2004./ a to tam bolo dané v stan.termíne/
OD, ktorého roku platí, že sa tlačivo DP podáva iba raz odhliadnúc od novely od.r.2007.
ďakujem IVETA N
Zoltán Kovács
10.11.08,10:00
mala som povinnosť podať aj ,,tlačivo,, za rok 2005?
Alebo stačilo iba daň v prísl.výške zaplatiť su to všetky autá z roku 2004./ a to tam bolo dané v stan.termíne/
OD, ktorého roku platí, že sa tlačivo DP podáva iba raz odhjliadnúc od novelyod.r.2007.
ďakujem IVETA N

Bola povinnosť podať DP za rok 2005 (menil sa zákon - cestná daň sa menila na daň z mot.voz.). Ak neboli žiadne zmeny počas r. 2006,2007 tak nebola povinnosť podávať DP len platiť (do 31.01. v príslušnom roku).
mtoller
15.11.08,04:29
Skutok, ktorý je tvorený viacerými čiastkovými útokmi vedenými s jednotným zámerom, ktoré napĺňajú rovnakú skutkovú podstatu a ktoré sú spojené rovnakým alebo podobným spôsobom vykonania a blízkou súvislosťou v čase a predmete útoku je potrebné posudzovať ako pokračovanie v porušovaní právneho predpisu, t. j. ide o jeden daňový delikt, za ktorý môže byť uložená jedna sankcia.

Takýto postup daňového úradu taktiež neguje výchovný aspekt sankcie, keďže subjektu by nebola daná možnosť nápravy.

dana:)


Možno iba preto, že zaútočil skutok, zaútočil aj DÚ tromi pokutami.
Liptáčik
15.11.08,06:41
Nechcem sa teraz vyjadrovať k samotným sankciám, zaskočil ma však tento odsek:
prosim o vás názor,
chybou mojho uctovnika som az teraz zaplatila dan z motor. vozidla za posledne 3 roky (2004, 2005, 2006); na jeho radu som odovzdala dan. priznanie k tejto dani s datumom prihlasenia - rok 2004. vysvetlil mi, ze dp k dani za motor. vozidla sa podava len jedenkrat a potom automaticky kazdy dalsi rok ju uz len priamo platim, uz sa nic nepodava

Môj názor je taký, že každý podnikateľ by sa mal zaujímať o povinnosti vyplývajúce mu z jeho podnikania - teda aj o to, čo všetko súvisí so zaradením motorového vozidla. Práca útovníkov by mala byť zameraná na správne zúčtovanie dokladov, ekonomické rozbory a ekonomické poradenstvo. Ja osobne radím svojim klientom aj vo veciach, ktoré súvisia s ich podnikaním a o ktorých som si istá, že sú správne. Obyčajne radím aj to, že auto je potrebné prihlásiť aj na DÚ. Je to však moja povinnosť? Čo keď práve v tom období budem mať toľko účtovníckej práce, že budem rada, že som rada a toto prihlásenie mu neporadím? Veď tlačivo musí podpísať on, nie ja. To budem zodpovedná i za to, že si túto povinnosť nesplní? Podľa mňa zvaľovať vinu za nenahlásenie vozidla len na účtovníka nie je správne. Aký je Váš názor?
Mária.K.
16.11.08,13:49
Nechcem sa teraz vyjadrovať k samotným sankciám, zaskočil ma však tento odsek:
prosim o vás názor,
chybou mojho uctovnika som az teraz zaplatila dan z motor. vozidla za posledne 3 roky (2004, 2005, 2006); na jeho radu som odovzdala dan. priznanie k tejto dani s datumom prihlasenia - rok 2004. vysvetlil mi, ze dp k dani za motor. vozidla sa podava len jedenkrat a potom automaticky kazdy dalsi rok ju uz len priamo platim, uz sa nic nepodava

Môj názor je taký, že každý podnikateľ by sa mal zaujímať o povinnosti vyplývajúce mu z jeho podnikania - teda aj o to, čo všetko súvisí so zaradením motorového vozidla. Práca útovníkov by mala byť zameraná na správne zúčtovanie dokladov, ekonomické rozbory a ekonomické poradenstvo. Ja osobne radím svojim klientom aj vo veciach, ktoré súvisia s ich podnikaním a o ktorých som si istá, že sú správne. Obyčajne radím aj to, že auto je potrebné prihlásiť aj na DÚ. Je to však moja povinnosť? Čo keď práve v tom období budem mať toľko účtovníckej práce, že budem rada, že som rada a toto prihlásenie mu neporadím? Veď tlačivo musí podpísať on, nie ja. To budem zodpovedná i za to, že si túto povinnosť nesplní? Podľa mňa zvaľovať vinu za nenahlásenie vozidla len na účtovníka nie je správne. Aký je Váš názor?
Tiež sa snažím klientom poskytovať poradenskú činnosť vo veciach, o ktorých som si istá, že sú správne a že klient takúto informáciu potrebuje. Osobne však mám aj také skúsenosti, že keď klienta dopredu upozorním na nejakú povinnosť a náhodou je už o tejto svojej povinnosti informovaný, cíti sa dotknutý (v zmysle, že podceňujem jeho vedomosti a informovanosť) - potom už zvažujem, či tohto klienta dopredu o niečom informovať.
A k otázke včasnosti podávania daňových priznaní k dani z motorových vozidiel: Daňové priznania k dani z motorových vozidiel sa často podávajú až po zistení klienta, že potrebuje v daňových nákladoch náklady na cesty autom. Do momentu tohto zistenia sa daň z motorových vozidiel javí ako zbytočne vyhodený peniaz. Po zistení skutočnosti, že sa nejedná o zbytočný výdavok už nestačí (bohužiaľ ) zaplatiť len daň, ale platí sa aj pokuta. Aj s upozornením na túto skutočnosť mám svoje skúsenosti. Klienta, ktorý má kamaráta, ktorý za oneskorené podanie daňového priznania pred tromi rokmi zatiaľ nedostal žiadnu pokutu, len ťažko presvedčíte , že tá pokuta určite príde.
Tiež sa jednoznačne pripájam k názoru, že termíny podávania daňových priznaní, prípadne oznamovacích povinností k dani z motorových vozidiel si daňovník musí usledovať sám. V minulom období, keď sa daňové priznania k dani z motorových vozidiel podávali priebežne, som sa častokrát do termínu podania daňového priznania od klienta ani nedozvedela, že mu vznikla povinnosť priznanie podať.
lilobb
29.11.08,15:46
Je možné odpustiť penále za omeškanie zaplatenia cestnej dane?
Ďakujem.
JankaO
29.11.08,15:57
Je možné odpustiť penále za omeškanie zaplatenia cestnej dane?
Ďakujem.

Áno, podľa § 103 odst. 1 písm. c Zák. č. 511/1992 Z.z.
dahada
29.11.08,21:31
Požiadať DÚ o odpustenie sankcie, alebo povoliť úľavu zo sakcie.
Nie je to 100%. Záležiť od podnikateľa ako si plnil v minulosti ostatné záležitosti. Penále sa už nepoužívajú, ale sankcie podľa §103 ods.1 pís.c zákona 511/1992 Zb.
lilobb
30.11.08,14:40
Ďakujem vám :)