Consultix
03.07.15,11:05
Ahojte, aj ked je to toho na tuto temu vela popisane, nenasiel som medzi doterajsimi odpovedmi oporu pre moj vyklad zakona pre nasledovny pripad:

Sro si zaobstarala DrHM (mobilny telefon) v roku 2014. Nakolko cislo este nebolo prepisane na sro, tak sa telefon nezacal pouzivat a obstaravacia cena sa nepremietla do nakladov, zostala na ucte 112. Cislo sa v 01/2015 prepisalo na sro, telefon sa zacal pouzivat, uplatnil sa zapis 501/112. Nasledne sa sro stalo platitelom dane a ja teraz luskam moznost odpocitat si DPH tohoto majetku...

Ods. 1 par 55 hovori: Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu27a) (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2004/222/20150701#poznamky.poznamka-27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob.

Nakolko majetok (aj ked len drobny) nebol v predchadzajucom roku zahrnuty do danovych vydavkov, som toho nazoru, ze nic nebrani odpoctu DPH v prvom zd. obdobi.

Prosim potvrdte, alebo vyvratte moju uvahu... Dakujem :)
marjankaj
03.07.15,09:15
A kedy ste sa stali platiteľom dph?
Consultix
03.07.15,09:24
Ahoj, prepac ak to nebolo jednoznacne: Od 1.6.2015, takze podava sa teraz prve obdobie DPH. Ako som pisal, az po preuctovani materialovej zasoby do spotrebovaneho materialu. Moja dilema vznika v tom, ze doteraz pri podobnych otakach sa hovorilo vzdy o obstarani, teda o moznosti odpoctu DPH z DrHM nakupeneho v roku registracie, ale pred registraciou. Zakon ale urcuje podmienku neuplatnenia si nakladov v predchadzajucich rokoch...
KEJKA
06.07.15,19:55
Myslím, že zákon je jednoznačný, lebo tvrdí, že odpočítať sa dá DPH zo zásob na základe fyz.inventúry. Účet 112 predstavuje zásoby, takže žiadny ďalší výklad k tomu nepotrebuješ.
Consultix
06.07.15,20:11
KEJKA, povazujem Ta za kapacitu, ale neviem si teraz vylozit Tvoj prispevok. Uvedeny paragraf si viem vysvetlit aj jednym, aj druhym sposobom... snazila si sa ma nakopnut, ale nejako ma to neposunulo. :(
KEJKA
06.07.15,20:25
Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob.
(to zn. že na zásoby sa vzťahuje iný postup, a síce - robíš inventúru ku dňu registrácie a pokiaľ boli obstarané od platiteľa DPH, môžeš si DPH odpočítať)
Myslím, že zákon je jednoznačný, lebo tvrdí, že odpočítať sa dá DPH zo zásob na základe fyz.inventúry. Účet 112 predstavuje zásoby, takže žiadny ďalší výklad k tomu nepotrebuješ.

Podľa zadania ku dňu registrácie už zásoba na účte 112 nebola, MT bol vydaný do spotreby ešte pred dňom registrácie, že?

Takže na tú DPH prísne vzaté nárok na odpočítanie nie je.


Na druhej strane - chápem Tvoju dilemu, lebo je to osobitný druh zásoby (dr.dlhodobý majetok), ktorý sa používa aj včase po registrácii.
Dalo by sa - ak ide o DPH v zaujímavej sume - riešiť tento problém zaradením do odpisovaného majetku a odpisovaním 2 roky (minimálne 1 mesiacov).
Alebo si DPH odpočítaš s rizikom, že to neobhájiš.
Consultix
06.07.15,20:47
Dakujem, ze si si nasla cas :) Ved prave v tom spociva moja dilema, ze je jasne, ze na zasoby sa vztahuje postup, ze ku dnu pred registraciou vykonam inventuru a odpocitam si dan podla povodnych faktur zo vsetkych zasob v prvom zdanovacom obdobi. Platilo by to aj na ten inkriminovany telefon, ak by sme ho v 01/2015 nezaradili do majetku.
Ale: Myslim si, ze je naplnena zakonna podmienka odpocitania dane pri registracii, nakolko sa jedna o majetok, aj ked len kratkodoby. Zaroven aj nadobudnutie bolo pred registraciou, dokonca, nebol tento majetok zahrnuty do danovych vydavkov v predchadzajucich rokoch - stalo sa tak az v 01/2015 zapisom 501/112.
Podla mna neplati, ze tam nie narok na odpocet, nakolka na MT v tom case hladiem ako na majetok, nie ako na zasoby. Prave tym, ze to uz nie je zasoba, je to majetok...
Suhlasil by som s Tebou, ak by bol akymkolvek ustanovenim obmedzeny vyklad pojmu "majetok" len na dlhodoby majetok. Ak by sa to nevztahovalo aj na kratkodoby majetok, tak aky zmysel by davala dalsia veta, ktora specifikuje odpocet pri registracii z odpisovaneho majetku...
Viem, ze zakonodarca je len zakonodarca, ale potom by stacili dva body: 1. zo zasob podla inventury, 2. z odpisovaneho majetku zo zostatkovej ceny.