Jjanika
04.07.15,09:23
Dobrý deň, mala by som nastúpiť do novej práce a zamestnávateľ odo mňa vyžaduje podpísanie súhlasu na overenie mojej pracovnej (ale napr. aj trestnej) minulosti. V súhlase sa píše, že toto pozostáva najmä, ale nie výhradne v telefonickom kontaktovaní bývalých zamestnávateľov. Mňa by zaujímalo, čo všetko by ale môj budúci zamestnávateľ ešte mohol zistiť. Znamená to napríklad, že bude mať prístup ku všetkým mojim informáciám napríklad z portálu Sociálnej poisťovne? Doteraz som pracovala len ako študent-brigádnik a myslím si, že ma zamestnávateľ vždy nahlásil a pod., len ma zaujíma, čo sa o mne všetko dozvedia. Ďakujem za odpoveď
veronikasad
04.07.15,07:45
na akú pozíciu nastupuješ ? Potrebuješ aj výpis alebo odpis z registra trestov ?
Jjanika
04.07.15,07:48
O výpis z registra ma tiež požiadali, ale to je, myslím si, bežný postup. Nastupujem na pozíciu, kde budem komunikovať s obchodnými partnermi zamestnávateľa.
veronikasad
04.07.15,07:52
Pozri § 75 Zákonníka práce, najmä odst. 4

http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2015-a.html#75
buchač
04.07.15,07:59
zamestnávateľ odo mňa vyžaduje podpísanie súhlasu na overenie mojej pracovnej (ale napr. aj trestnej) minulosti.
NEMÁ nárok !
Môže akurát od Teba požadovať, aby si mu TY doniesla odpis z registra trestov, nakoľko platí :


Kto môže podať žiadosť o výpis z registra trestov a prevziať výpis z registra trestov?

a) osoba, ktorej sa týka a ktorej totožnosť musí byť na žiadosti overená, alebo

b) osoba splnomocnená žiadateľom. Splnomocnenie musí byť overené notárom alebo iným na to príslušným orgánom a nesmie byť staršie ako 30 dní. Splnomocnená osoba musí predložiť doklad, ktorým sa overuje totožnosť žiadateľa a doklad, ktorým preukazuje svoju totožnosť,

c) výpis z registra trestov sa vydá aj na žiadosť iného orgánu, organizácie alebo inštitúcie pre potrebu iného ako trestného konania, ak to ustanovuje osobitný zákon.
Jjanika
04.07.15,08:00
Pracovný posudok odo mňa nežiadali, len podpísanie toho súhlasu. Ale ak to chápem správne, tak na základe tohto súhlasu by im mal môj zamestnávateľ povedať všetko to, čo by inak napísal do postupu. Je ale bežné, že sa ide takto do hĺbky aj ak som pracovala len ako brigádnik?
veronikasad
04.07.15,08:02
Nie, nechápeš to správne. Bývalý zamestnávatel im o tebe telefonicky ani písomne nesmie povedať nič. Inak porušuje § 75 odst. 4 Zákonníka práce.
Ak chce zamestnávatel o tebe niečo vedieť, nech si od teba vyžiada výpis alebo odpis z registra trestov a pracovný posudok.
Jjanika
04.07.15,08:03
Požiadali ma o to, aby som im výpis doniesla, hoci neviem, čo potom časť týkajúca sa trestnej minulosti v súhlase robí... Možno je to myslené tak, že súhlasím s tým, že im donesiem výpis z registra trestov.
buchač
04.07.15,08:07
Ak Ťa požiadajú, tak to je iné.
Vtedy musíš doniesť...niet vyhnutia.
Jjanika
04.07.15,08:07
Aha. Podľa toho, čo som ale ja zisťovala v personálnych agentúrach je telefonické overovanie zamestnávateľa a jeho referencií, nie posudku, celkom bežné. Posudok zamestnávateľ totiž vydať musí, referencia nemusí byť priamo od nadriadeného a je nepovinná. Mňa zaujímalo najmä to, či si môže zamestnávateľ overiť napr. moje daňové priznania (či som ich podávala načas a pod.) a informácie zo sociálnej poisťovne, lebo to by mi už prišlo ako narušenie ochrany osobných údajov.
Jjanika
04.07.15,08:09
Výpis z registra sa ale myslím odovzdáva bežne, mňa skôr zaujímalo, čo všetko sa ešte o mne dozvie. Nechcela by som, aby zistil prípadne niečo, čo neviem ani ja sama.
veronikasad
04.07.15,08:16
Ak nie si na zozname dlžnikov, žiadne údaje z DU a SP sa o tebe nový zamestnávatel nedozvie.

V prípade že bývalý zamestnávatel o tebe poskytne tlf. informácie, je to porušenie Zákonníka práce.

Skôr si myslím, že súhlas ktorý si podpisovala súvisí s výpisom z registra trestov, nakolko tento môže zamestnávatel požadovať len pri určitých profesiach.
Jjanika
04.07.15,08:21
O výpis z registra ma požiadali rovno, na to je v súhlase zvlášť odsek. V súhlase je ale presne uvedené, že: "Súhlasím, aby spoločnosť XZY preverila predložené odporúčania vrátane, nie však výlučne, kontaktovania môjho predchádzajúceho zamestnávateľa alebo iných osôb, ktoré sú oprávnené na potvrdenie mojich osobných informácií na účely posúdenia mojej spôsobilosti ako zamestnanca spoločnosti" Odporúčaniami tu je asi myslené to, že mam pozíciu uvedené v životopise.
buchač
04.07.15,08:29
Špekuluješ a si zbytočne paranoidná...

Veď nemusíš akceptovať podmienky zamestnávateľa, no zároveň nebudeš zamestnaná.
Jjanika
04.07.15,08:32
Asi som :D len je to prvýkrát čo odo mňa niečo takéto žiadajú
buchač
04.07.15,08:32
veronikasad (Dnes 11:16) ...
Skôr si myslím, že súhlas ktorý si podpisovala súvisí s výpisom z registra trestov, nakolko tento môže zamestnávatel požadovať len pri určitých profesiach.
========================

Veronka

Tie určité profesie si vyžadujú odpis z registra trestov.
Je ale bežnou praxou požadovanie výpisu...
veronikasad
04.07.15,08:50
Jjanika, prikladala si k žiadosti nejaké odporúčania predchádzajúcich zamestnávatelov ?
veronikasad
04.07.15,08:54
Inak, nerozumiem čoho sa tak veľmi bojíš. Vyviedla si niečo počas brigády, čo by sa tvoj súčasný zamestnávatel nemal dozvedieť ?
Jjanika
04.07.15,08:55
Práveže vôbec, ani odo mňa zatiaľ nič také nežiadali, hoci odporúčania mám. Ak ich ale vyžiadajú, tak im ich samozrejme, dám, lebo v súhlase sa tiež zaväzujem k súčinnosti. Prečo by som im ich aj nemala dať, veď je to známka mojej dobre odvedenej práce. Mne ide naozaj ale o to, aby o mne nezistili niečo, čo ani ja sama neviem, keďže som sa o zamestnaneckú byrokraciu a zisťovanie si údajov o sebe zatiaľ vôbec nezaujímala.
veronikasad
04.07.15,08:58
Tak to nerieš, v prac.zmluve budeš mať zrejme dohodnutú skúšobnú dobu, ak ťa zamestnávatel bude chcieť vyhodiť, dôvod s ktorým ťa nemusí oboznámiť, si vždy nájde.
Jjanika
04.07.15,08:59
Samozrejme, že som nič nevyviedla, len som chcela vedieť, ako veľmi do hĺbky na základe takéhoto súhlasu môžu ísť. Lebo si myslím, že napríklad veci typu či som vždy podala načas daňové priznanie, či som si niekedy sama platila zdravotné poistenie, či a ako ma všetci zamestnávatelia nahlasovali na Soc. poisťovni, tak to sú podľa mňa súkromné veci a ešte k tomu také, ktoré ani ja neviem. Konkrétne tú poslednú časť.
buchač
04.07.15,08:59
Jjanika (Dnes 11:32) Asi som len je to prvýkrát čo odo mňa niečo takéto žiadajú
=================================
...a ani posledný krát. :D

Ja osobne som dodal už nie jeden výpis...a dokonca aj pár odpisov...;)
Rozdiel medzi nimi je veľký...rozdiel si nájdi na nete.
veronikasad
04.07.15,09:00
Načo by tiewto informácie novému zamestnávatelovi boli ?
Peggynka
04.07.15,09:03
Prečítaj si pozorne §41,ods 5,6 a 8 Zákonnníka práce.
Jjanika
04.07.15,09:10
To nemám predstavu, ale ak by zistili napríklad, že ma zamestnávateľ nenahlásil, mohli by povedať, že som si prácu vymyslela. Hoci keď by od neho dostali telefonické referencie... Asi mám paranoju. Budem radšej veriť, že mám všetko v poriadku alebo si to pôjdem sama overiť.
veronikasad
04.07.15,10:43
ak ti ide len o to overovanie zamestnávatela, choď osobne do SP a vybav si GRID kartu. Cez ňu sa môžeš kedykolvek prihlásiť do elektronickej pobočky SP a pveriť si, či ťa zamestnávatel prihlásil. Rovnako si môžeš vybaviť GRID kartu v prísl. pobočke zdr.poisťovne.
kukučka
04.07.15,10:53
Divný postup, som zvedavá, či budeš spokojná, potom napíš.