wampka
04.07.15,10:16
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť, čo všetko musím mať, keď chcem predávať do zahraničia domáci lekvár vyrobený bez akýchkoľvek Ečiek u mňa doma. Ako mám postupovať, aké povolenia sú potrebné, ako a podľa čoho určiť adekvátnu cenu? Je dobré si niekde autorizovať recept? Musím si založiť firmu, vybaviť si živnosť alebo môžem predávať ako FO? S podnikaním ani s predajom nemám žiadne skúsenosti. Vopred ďakujem za rady.
veronikasad
04.07.15,08:17
lekvár budeš variť z vlastných zásob ovocia ?
pavol54
04.07.15,09:07
Všetko čo musíš mať je: naštudovaný "Potravinový kódex", a potom sa pýtaj čomu nerozumieš. 430 strán A4 sa sem nevprace, Recept môžeš mať aký chceš, aj tak ho budeš mať uvedený v HACCP, schválením HACCP máš schválené všetky recepty v ňom zahrnuté v dobe schvaľovania. a všetko musí byť na etikete v poradí podľa potravinového kódexu.
wampka
04.07.15,09:46
Ovocie budem kupovať od známych, ktorí nepoužívajú žiadne postreky. Viem to naisto, lebo im aj chodím pomáhať do záhrad.
wampka
04.07.15,10:15
Ďakujem za informáciu. Najprv si naštudujem ten Potravinový kódex a potom budem bližšie špecifikovať svoje otázky :)
Oliwa
04.07.15,11:25
Okrem iného musíš mať skúšky odbornej spôsobilosti - prihlásiť sa na ne, zaplatiť kolok, určia Ti termín, naštuduješ materiály a ideš...Po úspešnom absolovovaní obdržíš "Osvedčenie o odbornej spôsobilosti". Môžeš variť najlepší lekvár na svete, ale ak nebudeš oficiálne "odborne spôsobilá" a niekto na to príde, nedoplatíš sa... Plus platný zdravotný preukaz detto /keďže mieniš uvádzať na trh potravinu - lekvár, musíš mať doklad o tom, že si zdravá a nie napr. nosičom infekčných chorôb/.
Plus zariadenie prevádzky - dodržiavať hygienu výroby a predaja, podľa noriem EÚ, nestačí že sporák v letnej kuchynke a poháriky na lekvár... ;):)
Viem, že to myslíš dobre a držím palce, ale vôbec to nie je také jednoduché, ako to vyzerá :(... Len aby Ťa chuť neprešla - minimálne na varenie lekváru...

Pri Tvojej téme som si spomenula na túto tetu /a nemyslím tým Adelu /... Tá teta teda čo-to o podnikaní na Slovensku vie ;)... nevarí síce lekvár :D, ale...
https://www.youtube.com/watch?v=0Z6PsC5Uino
pavol54
04.07.15,12:15
ten šporák ak by bol to je ten najmenší problém, lebo je už niekde niekým schválený ako hygienicky vhodný, ale stoly a iné zariadenia všetko nerez,podlaha, steny skúška vody, len tak medzi nami dievčatami priprav si cca 20 000,-€ ako vstupné náklady na takú rekonštrukciu letnej kuchynky (teda 5 x 5m)
Oliwa
04.07.15,12:28
Pavliku, ten nerez som nespomínala schválne,nechcela som zadávateľku hneď na začiatku vystrašiť... :D
Dáša_
04.07.15,12:56
medzi nami dievčatami, nedá sa veľa z toho obísť tým, že si prenajmem na víkendy nejakú nevyužitú kuchyňu? napríklad školsku. Teda, je mi jasné, že tam je kopec iných problémov.... ale išlo by to v prenajatej kuchyni?
Mila123
04.07.15,12:59
ak nájde niekoho kto jej kuchyňu prenájme, a tiež splní podmienky .......(ten prenájom pochybujem, ale môže sa stať....)
pavol54
04.07.15,12:59
No toto bolo lepšie ako celá prednáška o potravinovom kódexe a odbornej spôsobilosti spolu.
pavol54
04.07.15,13:01
lenže ten niekto si ešte musí pre ňu postaviť komplet sociálne priestory (šatňa WC sprcha ) a musí to odsúhlasiť RUVZ
lujza.j
04.07.15,13:03
u kamoša v reštike...ak takého má.....
pavol54
04.07.15,13:09
lujzi môže mať kamošov koľko chce ak na to nemá(kamoš) schválený HACCP tak nemôže pretože on má HACCP na výrobu určitých druhov jedál. A šup na hlavný príspevok Oliwy Adela...
lujza.j
04.07.15,13:15
adelu som si kukla:eek:pomoc....už by som nechcela variť nič:(
Oliwa
04.07.15,15:25
V relácii toho odznelo ešte viac /toto je zostrihané/... napr. čo v prípade, ak farmár zabije ovcu a veterine oznámi, že ju zožral vlk... :D
Ono by to bolo aj na zasmiatie, keby to nebolo vlastne - do plaču... kam sme to dobačovali... Keď človek vidí na vlastné oči v Bruseli ten mega komplex budov - europarlament a predstaví si to množstvo zákonov, ktoré tá ustanovizeň produkuje... a naša legislatíva ich neraz ešte viac vyšperkuje k "dokonalosti"...
pavol54
04.07.15,17:46
Ono to je ako v tom vtipe: Učiteľka v ústave výhlásila že ktorému dieťaťu sa podarí tľapnúť si rukami dostane zmrzlinu Jožkovi sa to podarilo a keď ju mal zlíznuť tak si netrafil do úst a hodil ju za chrbát. To je to isté aj s podporou " Ak splníte dostanete dotácie" A keď sa tešíte a príde isté k istému tak zistíte že ste si netrafili ruky. Ponúknu, ale urobia všetko aby sa nič nedostalo
Oliwa
04.07.15,20:34
Alebo ste netrafili do "správnej" ruky...