flector
05.07.15,12:05
Ak automatizovaným spôsobom získam osobné údaje, ako meno, priezvisko, adresu a ďalšie údaje z verejne dostupných zdrojov, napríklad z obchodného registra, registra internetových domén, či podobne a tieto následne zverejním na mojej web stránke, ktorú ako s.r.o. za týmto účelom vytvorím, znamená to, že moja s.r.o. spracúva osobné údaje týchto osôb na mojej web stránke zverejnených a teda musí spĺňať všetky byrokratické nariadenia týkajúce sa ochrany osobných údajov, alebo nie?

A nie, nejde mi o to vytvoriť ďalší duplikát obchodného registra, uviedol som to len ako príklad, pre ľahšie pochopenie, že by som na svojej web stránke vlastne nezobrazoval nič z osobných údajov, čo už raz predtým nebolo niekde verejne zobrazené.

Je aj toto spracovaním osobných údajov, alebo nie je?
Vďaka za odpoveď.
Consultix
06.07.15,22:03
Zakon o osobnych udajoch hovori:

§ 4 ods. (3)
Na účely tohto zákona sa ďalej rozumie
a)
spracúvaním osobných údajov vykonávanie operácií alebo súboru operácií s osobnými údajmi, najmä ich získavanie, zhromažďovanie, šírenie, zaznamenávanie, usporadúvanie, prepracúvanie alebo zmena, vyhľadávanie, prehliadanie, preskupovanie, kombinovanie, premiestňovanie, využívanie, uchovávanie, blokovanie, likvidácia, ich cezhraničný prenos, poskytovanie, sprístupňovanie alebo zverejňovanie;

Takze k spracovavaniu dochadza nie zverejnenim, ale uz zhromadovanim udajov. A ze co sa povazuje za osobny udaj? V rovnakom paragrafe:


(1) Osobnými údajmi sú údaje týkajúce sa určenej alebo určiteľnej fyzickej osoby, pričom takou osobou je osoba, ktorú možno určiť priamo alebo nepriamo, najmä na základe všeobecne použiteľného identifikátora alebo na základe jednej či viacerých charakteristík alebo znakov, ktoré tvoria jej fyzickú, fyziologickú, psychickú, mentálnu, ekonomickú, kultúrnu alebo sociálnu identitu.
tRO
08.07.15,08:12
Podľa mňa, ak chcete použiť na svojom webe údaje, ktoré ako príklad spomínate, vždy to musí byť v súlade so zákonom - t.j. prečo a na základe čoho Vy chcete tieto údaje mať, vlastniť, zhromažďovať. Lebo predpokladám, že webová stránka, ktorá tieto údaje uverejnila pre nejaký účel, mala tento účel definovaný v nejakom zákone alebo mala od každého uverejneného adepta jeho špeciálny súhlas, ktorý dal len tejto webovej stránke. Ale používať pre svoje rôzne účely tieto údaje, môže byť spochybniteľné.
Ing. Ľubomír Janoška
08.07.15,10:27
1. Áno, je to spracúvanie osobných údajov.
2. Na spracúvanie legálne zverejnených osobných údajov nie je potrebný súhlas dotknutej osoby.

§ 10 ods. 3 písm. e) zákona o ochrane osobných údajov:
(3) Prevádzkovateľ spracúva osobné údaje bez súhlasu dotknutej osoby aj vtedy, ak ... e) sa spracúvajú osobné údaje, ktoré už boli zverejnené v súlade so zákonom a prevádzkovateľ ich náležite označil ako zverejnené; ten, kto tvrdí, že spracúva zverejnené osobné údaje, na požiadanie preukáže úradu, že spracúvané osobné údaje boli už zákonne zverejnené,