matomaska
05.07.15,18:35
Trochu som nechal prerobiť projekt od PRODOMu KLASSIK 162.

Bude bez garáže a predného balkónu. Najväčšia dilema pre mňa bolo vyriešiť miesto pre kotolňu a to tak, aby tam bol priestor ešte aj na nejaký pracovný regál, pracovný stôl, prípadne náradie (keďže dom plánujeme bez garáže - maximálne drevený prístrešok vonku s malým miestom aspoň na kosačku, fúrik, lopatu)
Zatiaľ sme štyria , čiže plánujeme na prvom podlaží obývačka, kuchyňa, pracovňa (haraburdy, papiere, šanóny, PC), kotolňa, záchod.
Na druhom podlaží jedna spálňa, dve detské, jedna izba by mohla byť šatník.

Skúste Váš názor, prípadne poradiť čo a ako by ste riešili Vy.
Tento domček sa nám spočiatku páčil dizajnovo, takže škrupinka by bola, už len to vnútri poskladať.

Použitý materiál, rozmýšľame nad PORFIX 30 cm + 15-20 cm zatepliť, kúrenie - pec na tuhé palivo + krb s prieduchmi, systém kúrenia ešte nie sme rozhodnutí (možno budú klasické radiatory), podlahy podľa kúrenia, ak budú klasické radiatory tak drevené, prípadne plávajúca podlaha, ak bude podlahové vykurovanie tak prevažne dlažba. Okná klasika plastové zrejme 3-sklo. Strecha zrejme plech, poprípade uvidíme keď zozbierame ponuky.

Tak vopred ďakujem za Vaše postrehy, pripomienky, rady, návrhy.

Martin
Chobot
06.07.15,11:45
Myslím, že na takúto otázku je vhodnejšie fórum modrastrecha.sk.

Alebo choď rovno za projektantskou firmou, ktorá tento dom ponúka a s nimi si odkonzultuj dané zmeny. Možno ti to urobia za príplatok ku katalógovej cene, možno povedia, že je to už individuálony projekt.

Ak toto usporiadanie vyhovuje tebe, tak nie je čo riešiť. Rady iných budú možno pre teba zbytočné, každý by si to inak usporiadal. Napr. mne by to zádverie bolo veľmi malé. To je miestnosť 2x1,7 metra. A ešte k tomu sa do nej otvára dvojo dverí.

Ak ti prídu na návštevu 3 ľudia, tak ich budeš musieť po jednom vpúšťať aj vypúšťať. Naraz sa neobujú a neoblečú. A ak ti tam decká nechajú každé po 2 - 3 páry topánok, tak sa budeš cítiť ako na tankodróme, kým cez tie prekážky prejdeš. A ver mi, že v puberte tie topánky tam nechajú. RAdšej uber z tej technickej miestnosti a pridaj na zádverí. Aj z obývačky môžeš trochu ubrať v prospech technickej

A pre poschodový dom je jedna kúpeľňa málo. Dole do WC by som dal ešte sprchový kút. Prípadne zriadil ešte jedno WC v rohu technickej miestnosti. Píšeš, že "zatiaľ" ste štyria. Ak by ste boli piati, tak 2 WC v dome budú málo.

V pôvodom návrhu to podľa mňa bolo dobré. Možno by som z pôvodnej technickej (okrem toho, že by som ju zväčšil) urobil WC a sprchu a z pôvodnej kúpeľne spravil technickú s vchodom zo zádveria.

Neviem, prečo chceš mať 2 vchody do domu - ešte aj cez technickú.

Pripájam pôvodný pôdorys prízemia a môj návrh. Prípadne ak chceš mať vstup do technickej miestnosti nie zo zádveria, ale z chodby, tak som pripojil aj druhý návrh.
Peggynka
06.07.15,15:49
Rada pozerám dispozičné riešenia domov a prvé,čo ma zaujalo,je schodisko.Tiež sme ho tak mali (v strede domu) a život ukázal,že to nebolo dobré riešenie;ako ubiehali roky,zdrav. stav môjho muža mu neumožňoval zvládnuť schody,aby sa dostal do kúpeľne a dole sme mali len WC.Už som vybavovala výťah,no osud bol rýchlejší...Ale prečo píšem o schodisku: ostala som sama s dospelým synom,tak som to vyriešila samostatným vchodom zvonku nad verandu.Keby bolo to schodisko posunuté ku vchodu (vpravo,vľavo od vchodu),mala by som problém vyriešený...link je nefunkčný..........
Ja som musela zablendovať schodisko (priestor 210x230cm som stratila - komora) a urobiť hore podestu.Dom (6,8x 12,5m) mi umožnil mať dole byt 2,5+1 a na poschodí 3+kk.Treba rozmýšľať aj do budúcnosti,uplynie 20-25 rokov a situácia sa radikálne zmení.V čase,keď sme my stavali,boli v móde 8-10 izbové domy,tí ľudia dnes využívajú tak 1/4 alebo 1/3 a keďže máme dlhé vykurovacie obdobie,nezvládajú to finančne.Deti sa odsťahovali a dom sa stal veľkým pre dvoch ľudí.To len taký tip odo mňa-z mojich skúseností.
matomaska
06.07.15,17:24
Ďakujem za rady, ono ten sprcháč dole zrejme bude. No a tá kotolňa by mala byť výmerovo dostatočná na kotol, nejaký regál, haraburdy, taktiež by som tam chcel mať pracovný sôl. Vchod zvonka by bol vhodný pre nosenie dreva do kotolne, aby som nemusel chodit cez hlavný vchod. Budem ešte rozmýšľať nad dispozičným riešením. Ono 6 izbový dom aj preto,lebo sa neustále tlačíme v malých priestoroch a máme už z toho nervy. Samozrejme to nechceme prehnať a aj preto sme upravili pôdorysný rozmer domu na 9x12m.
Peggynka
06.07.15,20:13
Ono aj to umiestnenie kuchyne sa mi nezdá-ďaleko od vchodu a tiež aj to,že kuchyňa by mala byť skôr na sever(S-V,S-Z) umiestnená.
korela
07.07.15,06:43
matomaska, dobré rady si dostal od Peggynky. Ten sprchovací kút si rozhodne urobte, nie že zrejme, nemusí prísť ani vyšší vek, a môžete ho oceniť. Zíde sa pri neočakávaných zdravotných problémoch členov rodiny, stačí anémia, nebudete musieť vynášať na rukách staršie dieťa ak by bolo treba, niekde sa treba opláchnuť zo záhrady, okúpať psa (vynášať veľké plemeno na rukách je náročné). Každá domácnosť by mala mať na každom podlaží zabezpečený hygienický komfort. Mne osobne chýba podnes napr. výlevka na hrubú špinu, čistenie topánok a pod. Kedysi bolo normálne mať dvojo WC aj kúpeľne v mestských bytoch a vilách - výstavba predvojnová a vojnová, pre slúžku, pre hostí, nejako sa to vytratilo počas bývalého režimu. Po 89 som videla výborné praktické riešenia nových RD.
Rada ohľadom schodov je výborná.
Peggynka
07.07.15,11:47
Tam je veľmi veľa maličkostí,ktoré ti môžu znepríjemniť život.Ja som napr. dala do oboch bytov do vane batérie z dlhým ramienkom (tzv. batérie do bytového jadra),lebo som si uvedomila,že nebude kde napustiť vodu do vedra.Originál vaňové majú krátke ramienko a musíš držať vedro v ruke (10kg) :eek: ,lebo sa nedá postaviť vedro pod výtok,je tam ohyb vane.V každom prípade by som však dala WC na poschodí zvlášť s malým umývadlom (fekálne baktérie sa po spláchnutí šíria 80km/hod po miestnosti vrátane zubných kefiek) a do kúpeľne bidet.Na samostatné WC ti stačí rozmer 900x1300mm a mnohokrát sa stane,že kúpeľňa obsadená a treba rýchlo niekomu...
Chobot
07.07.15,12:58
Tam je veľmi veľa maličkostí,ktoré ti môžu znepríjemniť život.Ja som napr. dala do oboch bytov do vane batérie z dlhým ramienkom (tzv. batérie do bytového jadra),lebo som si uvedomila,že nebude kde napustiť vodu do vedra.Originál vaňové majú krátke ramienko a musíš držať vedro v ruke (10kg) :eek: ,lebo sa nedá postaviť vedro pod výtok,je tam ohyb vane.

Na to je ľahká pomoc - napustiť vedro cez sprchovú hadicu a nemusíš držať vedro v ruke. Ale pravdou je, že treba dopredu premyslieť každý detial, predstaviť si, čo v tej ktorej miestnosti bude človek robiť.

Keď sme rekonštruovali kuchyňu, nevedeli sme, ako zakomponovať mikrovlnku. Tak som z kartónu vymodeloval v mierke 1:1 ten roh kuchynskej linky s priestorom pre mikrovlnku, aby som si to vedel prakticky predstaviť.