riskantt
06.07.15,09:42
Dobrý deň,

chcem sa spýtať, či má právo niekto vyberať vstupné na pozemky v obci, ktoré ani nevlastní, resp. vstupné ako prechod cez súkromné pozemky k jazeru, kde sa chodia ľudia kúpať, argumentuju to tým, že vyberajú za znečisťovanie, nemajú pri sebe nijaký doklad, že kto sú a na základe čoho vyberajú, len tvrdia, že nedávajú potvrdenie, lebo to nie je zisk, od poplatku sú vraj obyvatelia obce oslobodení, majú právo takéto niečo vyberať alebo vám brániť prejsť ďalej bez zaplatenia? Majiteľom pozemkov to neprekáža, keďže sa tam chodia kúpať ľudia zo širokého okolia. Len obec si stanovila takýto nezmyseľlný poplatok, asi. Majú na to právo, príp. ako sa môžem ohradiť, keď ma budú vyzývať zaplatiť, lebo inak ma nenechajú prejsť. Vopred ďakujem, ak potrebujegte nejaké ďaľšie informácie, pýtajte sa. Vyberajú to len bežní ľudia, ani tam nevlastnia pozemok a ani sa nemajú čím preukázať.
kopretinka
06.07.15,08:03
Dosť kostrbato je to popísané........obec vyberá poplatky za prechod cez súkromný majetok?
Chobot
06.07.15,08:08
Komu patrí ten pozemok?

Kto vyberá poplatky?
buchač
06.07.15,08:14
Základná otázka je :

Kto je majiteľom jazera samotného ?
Lebo sám spomínaš, že vyberajú za znečisťovanie.

Predpokladám, že jazero nie je ohradené, takže takýmto preventívnym opatrením sa obec realizuje - vyberanie poplatku niekde ďalej od jazera, na súkromých pozemkoch.
----------------------------------------------------
Cez súkromný pozemok (polia,lúky,lesy) zákon zatiaľ nezakazuje.
----------------------------------------------------
Len by ma zaujímalo, že ako zabránia prístupu zo všetkých strán.
Druhá strana mince je aj to, že prečo sa brániš nejakej (primeranej) platbe. Ale šak nemusíš, môžeš ísť aj niekde inde.
riskantt
06.07.15,08:35
Pozemok patrí sukromnikom, vyberajú za znečistenie, nemajú žiadny podklad pri sebe na základe čoho vyberajú a ani kto sú, vraj vyberajú v mene obce a ak človek nezaplatí vyhrážajú sa zavolanim polície. Príklad. Prídu tam, sadnú si na stoličku pred pozemkami a vyberajú, keď niekto chce potvrdenie o zaplatení povedia, že ho nemusia vystavovať, lebo to nie je klasifikované ako zisk.
riskantt
06.07.15,08:40
Poplatok je zanedbateľlný, nie je problém to zaplatiť, mňa len zaujíma, či na to majú práco, keď sa ani nevedia preukázať, že kto vôbec sú...na základe čoho vyberajú, to je to isté ako keby si tam ja sadnem a začnem vyberať peniaze a budem brániť niekomu ísť ďalej a ani mu nebudem môcť dokázať, že kto som a čo tu robím.
marjankaj
06.07.15,08:43
No vidíš, ako málo stačí na skvelý "podnikateľský" nápad. A ani ťa daňováci nevystopujú, keďže nie sú príslušné doklady.:D
kukučka
06.07.15,08:49
Zrejme to právo nemá, alebo ak ho má, nemá to "dotiahnuté do konca" - inak by ho preukázal.
Chobot
06.07.15,08:51
Však si to over. Zavolaj políciu, že niekto od teba žiada peniaze. Po príchode polície sa budú musieť legitimovať a preukázať, prečo bránia v prechode cez pozemok, aký vzťah majú k pozemku a pod.

Ak polícia uzná, že je to v poriadku, tak nabudúce bez reptania zaplatíš. Ak povedia, že vyberajú poplatok neoprávnene, pri ďalšej návšteve jazera si ich ani nevšímaj, prípadne, keby ťa chceli zastaviť, tak im pohroz, že zase zavoláš políciu. A zároveň môžeš podať trestné oznámenie za neoprávnené podnikanie. Prípadne so zápisnicou od polície dať podnet na daňový úrad.

Nikto nemôže len tak z vlastnej vôle vyberať nejaký poplatok. To už je podnikanie. Lebo zaujímavé by bolo vedieť, kde ten poplatok končí? V obecnej kase? V niekoho vrecku?

Neboj sa zavolať tú políciu.
riskantt
06.07.15,08:56
Tvrdil som im to, ale vraj to nie je zisk, tak zaplatenie nemusia ničím dokladovať. Keby mali nejaké ustanovenie z obecného zastupiteľstva, že sa takto dohodli s majiteľmi pozemkov tak to pochopíim, taktiež vybrajú ako sa im chce, raz sú tam, potom zas nie. Oni hrozia tiež, že zavolajú políciu, ale kvôli tomu, že idem cez súkromný pozemok, nie že nechcem zaplatiť. Poplatky vraj končia ako náklady na odstránenie odpadu
marjankaj
06.07.15,09:01
Tak prečo tú políciu nezavoláte::eek: To je Kocúrkovo? Veď za to že CHCEŠ prejsť cez hociaký pozemok ni nemôžu nič.
Aj ja by som občas CHCEL niekoho zabiť. Myslíš, že by ma za to zabásli?
Chobot
06.07.15,09:20
Trestné oznámenie za vstup na cudzí pozemok môže podať len majiteľ pozemku. Majiteľ ti môže brániť (nedovoliť) prejsť cez pozemok. NA to má právo. Ale ani majiteľ si nemôže sadnúť na stoličku k pozemku a vyberať poplatok.

To je absurdný argument, že to nie je zisk. Jasné, že to nie je zisk - to sú výnosy. Výnosy z podnikania. Zisk sa dosiahne až po odpočítaní nákladov.

Ak by to robila obec oficiálne, tak by na zastupiteľstve museli odsúhlasiť takýto poplatok a potom by za tie peniaze museli zabezpečiť brigádnikov, ktorí vyčistia jazero. Ale všetko musí byť zdokladované. TAkto si tí "výbercovia" môžu kľudne polovicu tržby ponechať na svoje žúrky.

PRečo sa bojíš tej polície? Lebo ti niekto pohrozil, že chodíš cez cudzí pozemok?
marjankaj
06.07.15,09:24
Tibor a prečo by tú druhú polovicu niekomu odvádzali? Šak by okrádali sami seba:eek:

To je ako tie zbierky pred supermarketmi alebo nemocnicami na onkológiu alebo aj iné. Tiež vyberajú bez dokladov. Tiež by som chcel vedieť koľko sa z toho dostane tým, ktorí to potrebujú.
marjankaj
06.07.15,09:26
Inak zakázané to nie je. Vždy sa nájde nejaký hlupák, ktorý to zaplatí. Či to ten dotyčný aj zdaní to už je iná otázka.
Laurinkai
06.07.15,09:45
Podla mna je to cele nejake cudne. Jednoducho sa nedaj odradit a volaj policiu. Ak vies, ci je ten pozemok, chod rovno za majitelom, ci o tom nieco vie, ze mu na pozemku niekto vybera vstupne. Zrejme budu ustretovi, ked im nevadi, ze ludia tadial chodia. A tito dotycni budu asi nejaki spekulanti.Dnes su ludia vselijaki.
buchač
06.07.15,09:53
Hm...ako tak čítam z uvedených informácií, je tam dosť veľa čudného.

Ale ja osobne by som teda nezaplatil.

Kľudne by mohli "usporiadatelia" zavolať aj polišov, bola by asi aj sranda.
riskantt
06.07.15,09:54
Ešten by ma zaujímalo, či má obec právo vyberať nejaké takéto poplatky za odpad? Bez toho aby dali nejaký doklad o zaplatení alebo písomný súhlas alebo nejakú ,,legitimáciu´´....ešte som sa dozvedel, že namiesto dokladu o zaplatení dávajú takú tú pýsku cez zápästie ako na nejakej diskotéke...zaujímalo by ma, že ak aj majú právo vyberať, mali by byť schopní sa nejako aspoň preukázať a mať pri sebe nejaký písomný účel alebo niečo?
ivka70
06.07.15,09:59
Aj ked davaju pasku, musia ti dat potvrdenie o prijme. Nemozu legalne vyberat peniaze bez potvrdenia.

A dalsia vec, to su vsetci navstevnici jazera opaleni s bielym pasikom na zapasti???
marjankaj
06.07.15,10:01
Aj na spiatočnej "ceste" znovu vyberajú poplatok? Alebo to máš už aj spiatočný?
Chobot
06.07.15,10:02
Napíš sem, alebo mi pošli do súkromnej správy kataster (obec), v ktorom sa ten pozemok nachádza a číslo parcely. Pozrieme, komu patrí.
misoft
06.07.15,10:09
Vraj - nie je to zisk. Nuž tak keď vyberajú poplatok bez povolenia - oznámte to daňovému úradu...Potom len bude frmol, až daňovák bude "musieť zaplatiť" samozvanému vyberačovi vstupné a preukáže sa. A UPS - nedovolené podnikanie, neodvedenie dane z príjmu.... to ale vyzerá na to, aby sa i polícia tým začala zaoberať.
riskantt
06.07.15,10:23
Tí ,, výbercovia´´ sa musia vedieť aj preukázať nie? Pokiaľ nemajú pri sebe povolenie alebo nejaký preukaz, že to robia pre obec nemajú právo to vyberať, či sa mýlim? Vďaka
riskantt
06.07.15,10:28
Trochu nechápem tomu prečo zrovna potvrdenie o príime? Bez neho na to nemajú právo? Aj keby teda obec vydala také vyhlásenie, ktoré im umožňuje vyberať ,,vstupné´´ musia byť brigádnici alebo zamestanci tejto obce nejako označení a musia mať nejaké povolenie nie?
riskantt
06.07.15,10:30
Nie späť nevyberajú, niekedy tam ani nikto nie je....
misoft
06.07.15,10:37
Okrem iného - nejde tu o nejaké označťenie. Ide o nariadenie obce - to musí schváliť zastupiteľstvo, musí byť zverejnené (napr. na nástenke ako VZN), príjmy sa MUSIA evidovať v príjme obce! Doklad o zaplatení sa MUSÍ vydávať tomu, kto zaplatil. Ak toto obec nedodrží, tak ten, čo to nariadil - prekračuje svoje právomoci a ešte kopu ďalšieho: nedovolené podnikanie, neodvádzanie dane, porušenie povinností pri správe majetku.
Toto by už zaujímalo - a veľmi - prokurátora..... a tiež daňovákov, Min. práce, soc. vecí a rodiny..... No, ak toto je so súhlasom starostu - nechcel by som teraz byť na jeho mieste. No - vyfasoval by rok - dva natvrdo.
Chobot
06.07.15,11:04
Ale tebe nie sú povinní sa preukazovať. Ak by na stolčeku, pri ktorom sedia, mali vyvesený schválený cenník obce za prechod cez pozemky, tak tebe sa nemusia preukazovať, že sú zamestnancami obce. Rovnako ako v obchode ty nemáš právo na to, aby ti predavač ukazoval zamestnanecký preukaz. Ak ale príde polícia, tak im sú povinní sa legitimovať.
Peggynka
06.07.15,11:12
Nech je akokoľvek,potvrdenie musia dať.To je nejaká haluz.
marjankaj
06.07.15,11:17
Si myslím, že toto všetko majú na svedomí tieto horúčavy.:---
riskantt
07.07.15,06:13
A keď tam nie je žiadny cenník? V tom prípade sa musia nejako preukázať? Ako sa môžem voči tomu ohradiť? Tie pásky na ruku ako doklad o zaplatení teda nestačia, na verejných akciách ako diskotéky takéto pásky na zápästie stačia ako doklad o zaplatení, prečo? Musia dať nejaký ,,bloček´´? Ešte raz ďakujem všetkým.
ivka70
07.07.15,06:23
Jasne, ze musia.
Obec napr. moze vlastnit kupalisko aj vyberat vstupne, ale to vstupne musi preukazat ako prijem obce a aj ten, kto plati, musi mat potvrdneie ,ze zaplati la kolko.
Nezanedbatelna vec (pre stat) je DPH, ktore z takehoto prijmu zvycajne musia odviest.