brejo
28.05.06,00:03
Ahojte
Toto je surne ! Ide konkretne o zaciatky podnikania a o otazky v predmete tejto spravy. Je tomu mesiac co som zalozil firmu a povodne som mal dojem ze zatial vsetko zvladam no postupne cim dalej tym viac mam pocit ze sa na mna vsetko ruca.. V prvom rade aby som dodal tejto otazke zmysel uvediem fakty. Zalozena eserocka povodne s troma spolocnikmi teraz uz len s dvoma .. Ja som konatel s 51 % a druhy spolocnik ma tym padom 49 %. Priamo v spolocenskej zmluve mame vsak upravene ze niektore projekty sa nedelia tymto sposobom ale ze spadaju mne 100 %. Je takato uprava mozna ? Firmu som zalozil aby projekty (tykajuce sa internetu) dostali pravnu formu. Ani jeden z nas nie je zamestnancom pricom ja som studentom denneho studia na vysokej sukromnej skole. Ako je to tym padom s odvodmi do zdravotnej a socialnej poistovne ? Za pripadne schodky v splacani do zdravotnej zodpoveda firma alebo jednotlivo kazdy sam za seba ? Ako to je zo socialnou poistovnou ? Musim sa nahlasit aj tam ? Ako je to s fakturou ? Ake vsetky udaje musi obsahovat a co tie udaje znamenaju ? Ako je to s vedenim uctovnictva ? Vedie sa podvojne ale ako casto sa robit je pre mna otazne? Co vsetko sa da dat do nakladov ? Treba zalozit podnikatelsky ucet ? Mozem so zakladnym imanim narabat tym myslim ci mozem nakupovat za to potrebny hardware software ? Na ake veci si mam davat pozor aby ked pride k danovej kontrole bolo vsetko v poriadku? Ako je to so sidlom firmy ? Moze byt hocikde ? Co vsetko musim urobit ked chcem zamestnavat ludi len na dohodu o vykonani prace ? Ake su moje povinnosti? Ake vsetky dokumenty musim mat podpisane ? Ako je to v pripade ked si nevyplacam a ani spolocnikovi plat ? Da sa fungovat formou podnikatelskej odmeny na konci roka ? V akej vyske moze byt vypatena ? Co vsetko ine musi byt pred tym zaplatene aby mohlo prist na rozdelovanie zisku ? Prosto ide o to ze chcem urobit uplne maximum aby bolo vsetko v poriadku a legalne a neurobit ziadnu chybu. Nechcem sa ucit z vlastnych chyb ked sa mozem ucit od vas co s tym uz mate skusenosti. Prosim poradte ak mozete. Dakujem
wewe0
28.05.06,06:57
Mas tam strasne vela otazok... Samozrejme ze na niektore sa da odpovedat a na a niektore musis uviest konkretnejsie informacie,...

*uctovnictvo vedies raz do roka k 1.1.xxxx, popripade inventura sa moze urobit aj v iny datum (ak si zoberes kurz podvojneho uctovnictva tak to budes lahko ovladat)

*do nakladov sa da dat vselico, odporucam ti si zobrat nejaky kratky kurz uctovnictva aby si vedel aspon o co sa jedna...

*podnikatelsky ucet si musis zalozit

*danova kontrola? to je casto postrach aj pre velke firmy... tam ti odporucam aby si vyhladal odbornu pomoc uctovnikov atd...

*sidlo mozes mat aj tam kde byvas

mas tam este toho dost ale v principe to musis troska upresnit... ;)

Erik.
brejo
28.05.06,09:43
Dakujem za zodpovedane otazky no to sposobilo ze mam tych otazok este viac.. Najhorsie je ze niekde tvrdia nieco ine a inde nieco ine .. Tak napriklad ked som bol firmu zaregistrovat na danovy urad podnikatelsky ucet som samozrejme zalozeny este nemal a ani nemam a tm mi povedali ze je to v poriadku ze to nie je povinnost. K comu je vlastne podtrebny podnikatelsky ucet ?
Aj konkretnejsie by som uviedol informacie ale neviem ake informacie su potrebne k zodpovedaniu mojich otazok .. :-(
kukučka
28.05.06,10:19
:eek: :eek: :eek: - na viac mi nestačí dych.
Eulalia
28.05.06,11:05
:eek: :eek: :eek: - na viac mi nestačí dych.

Betka, ani sa Ti nečudujem, aj ja som zalapala po dychu.

Chlapče môj, Ty máš so svojom príspevku toľko otázok, že ak by si chcel na všetky podrobné odpovede, musel by si od A do Z prelúskať všetko, čo je tu na tejto Porade! Jednoducho sa to nedá zodpovedať v jednom príspevku.
Pustil si sa do podnikania a o právnej a ekonomickej stránke zrejme nevieš nič. Môžem Ti dať len jednu radu: čo najrýchlejšie si nájdi kvalitnú účtovníčku-účtovníka, aby si sa vyhol tým najväčším problémom. Sprav si prieskum vo svojom okolí, prípadne požiadaj aj známych o doporučenie, ale neváhaj a hľadaj skúsenú pomoc. Pri toľkých otázkach je jasné, že sa Ti vyplatí investovať pár tisícok na kvalitnú a profesionálnu pomoc, aby si prirýchlo neskončil s podnikaním. Ver, že nie je v silách a časových možnostiach žiadneho Poraďáka, aj keby bol ako ochotný, zodpovedať Ti všetky Tvoje otázky. To by bol pomaly elaborát o rozsahu veľmi slušnej diplomovky. Alebo by si musel sedieť pri tejto stránke od rána do večera a učit sa všetko rad za radom. Hľadaj preto skúsenú pomoc.
brejo
28.05.06,11:07
a toto mi prislo ako rada od kolektivu info.profesia.sk

Na uvod musim podotknut, ze to, co vam odprezentujem je len moj osobny nazor na danu problematiku a tak ho v ziadnom pripade neberte za smerodajny.

Jednoznacne si dovolim skonstatovat, ze vy ako konatel a spolocnik sucasne a vas spolocnik nemate odvodovu povinnost voci socialnej poistovni, rovnako ju nema za vas ani vasa spolocnost.

Podla zakona o zdravotnom poisteni plati, ze spolocnik s. r. o. ma odvodovu povinnost voci zdravotnej poistovni (uvadzam situaciu platnu od 1. januara 2006) len za predpokladu, ze pobera odmenu za vykon funkcie. V takom pripade je tento spolocnik povinny platit preddavky na zdravotne poistenie vo 10% z prijmu v kazdom kalendarnom mesiaci, najviac zo sumy 47475,- Sk. Spolocnost za neho plati poistne vo vyske 4% z prijmu dosiahnuteho v danom mesiaci.
Uvadzate, ze vas spolocnik je dobrovolnym platcom zdravotneho poistenia.
Na zaklade uvedeneho zastavam nazor, ze nie je povinny platit odvody do zdravotnej poistovne z titulu spolocnika s. r. o.

O konatelovi s. r. o. plati, ze je povinny platit preddavky na zdravotne poistenie v rovnakej sume a sposobom ako spolocnik, ale len za predpokladu, ze pobera odmenu za vykon funkcie.
Z toho, co uvadzate neviem toto jednoznacne skonstatovat, ci odmenu poberate alebo nie, lebo odmenu nemusite poberat len ako zamestnanec spolocnosti, ale aj na zaklade mandatnej zmluvy a tu uzatvorenu so spolocnostou mate.
Rovnako si neviem dost dobre vysvetlit preco mate so spolocnostou, ktorej ste spolocnikom a konatelom sucasne uzatvorenu mandatnu zmluvu. Zastavam nazor, ze by bola potrebna len v pripade, ak by ste boli len konatelom spolocnosti, nie vsak aj jej spolocnikom.
Ak za vykon svojej funkcie nepoberate skutocne ziadnu odmenu, nemate potom povinnost platit preddavky na zdravotne poistenie.



-potom ale vznika otazka co je to odmena ? je odmenou aj podnikatelska odmena na konci roka ? ako inak sa mozem vyplacat ak nechcem byt zamestnancom vo svojej firme aby som nebol vedeny v socialnej poistovni ?
brejo
28.05.06,11:11
Betka, ani sa Ti nečudujem, aj ja som zalapala po dychu.

Chlapče môj, Ty máš so svojom príspevku toľko otázok, že ak by si chcel na všetky podrobné odpovede, musel by si od A do Z prelúskať všetko, čo je tu na tejto Porade! Jednoducho sa to nedá zodpovedať v jednom príspevku.
Pustil si sa do podnikania a o právnej a ekonomickej stránke zrejme nevieš nič. Môžem Ti dať len jednu radu: čo najrýchlejšie si nájdi kvalitnú účtovníčku-účtovníka, aby si sa vyhol tým najväčším problémom. Sprav si prieskum vo svojom okolí, prípadne požiadaj aj známych o doporučenie, ale neváhaj a hľadaj skúsenú pomoc. Pri toľkých otázkach je jasné, že sa Ti vyplatí investovať pár tisícok na kvalitnú a profesionálnu pomoc, aby si prirýchlo neskončil s podnikaním. Ver, že nie je v silách a časových možnostiach žiadneho Poraďáka, aj keby bol ako ochotný, zodpovedať Ti všetky Tvoje otázky. To by bol pomaly elaborát o rozsahu veľmi slušnej diplomovky. Alebo by si musel sedieť pri tejto stránke od rána do večera a učit sa všetko rad za radom. Hľadaj preto skúsenú pomoc.


neberte to tak ze chcem odpoved na kazdu otazku je mi jasne ze to nie je mzone no ak mate odpoved na niektoru z tych otazok a viete pomoct tak prosim o radu .. preto som dal tolko otazok lebo su to vsetky tie v ktorych nemam jasno .. pravnika aj uctovnicku mam a oni svoj nazor na problematiku maju som len typ cloveka ktory si vsetko overi radsej trikrat predtym ako neico spravi a tak hladam odpovede aj tu a porovnavam a ziskavam tym stale vacsi rozhlad :-)
Danila
28.05.06,11:15
Vrele Ti doporučujem komplexnú príručku " Obchodná spoločnosť s ručením obmedzeným". Len pre ilustráciu - má cca 700 strán, nájdeš tam všetko. Nie som si však celkom istá, či Ti na účtovanie s.r.o - podvojné účtovníctvo vystačí krátkodobý kurz. Skláňam sa po samú zem všetkým, ktorí to zvládli. Možno ruka v ruke s Poradou by Ti to mohlo klapnúť. Sú tu fakt odborníci.
Keďže Porada je od slova radiť a nie učiť, najskôr by som začala spolupracovať s účtovníkom. Teória je jedna vec, a prax s každodennými účtovnými prípadmi druhá. Ale držím palce. Ťažko na cvičisku - ľahko na bojisku.
Eulalia
28.05.06,11:19
Brejo, ak máš právnika aj účtovníčku, musíš sa v začiatkoch spoľahnúť na nich. Dúfam, že si si ich predtým, ako si sa s nimi dohodol, trochu oťukal. Moja odpoveď neznamenala v žiadnom prípade - opakujem - v žiadnom prípade - neochotu. Ale fakt je to technicky nemožné. Musíš sa učiť krôčik za krôčikom. Nauč sa listovať v Porade, využívaj Archív - spodná tenká modrá lišta na hlavnej stránke, úplne vpravo dolu, hľadanie - hneď hore na hlavnej stránke. Do hľadania si zadaj tému a študuj. Neviem Ti v tejto chvíli lepšie poradiť.
kukučka
28.05.06,11:25
Ak máš rád všetko trikrát,tak: čítaj, čítaj, čítaj! :)
Myslím, že skoro všetko je tu už rozobraté aj viac ako 3x. Potom sa ozvi.
brejo
28.05.06,11:25
eulalia: prepac nechcel som sa ta dotknut a ani som to nemyslel ako neochotu .. povodne som zamyslal nakolko mam v zaciatkoch vsetky tieto otazky a problemy ze podobny web ako porada vytvorim a tak som zacla hladat na nete ci nieco take neexistuje a vdaka bohu som narazil na poradu.sk .. ver ze uz druhu noc som stravil pri porade.sk citanim clankov v archive no eserocku ktoru som zalozil sa mi zda prilis specificka hlavne kvoli tomu ze operuje v podstate len v rozmedzi internetu.. dokonca aj kolektiv pravnikov na info. profesia.sk ako som sem vlozil ten text poradili uplne inak a jedno co z duse nemam rad ked sa nazory roznia a nie je v tom ujednoteny nazor pak hladam hladam a hladam az kym nenajdem nejaky kompromis medzi vsetkymi radami ktore som dostal..
Eulalia
28.05.06,11:35
Nedotkol si sa ma, nie som tak háklivá, ale fakt som Ti odpovedala podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia. Step by step - ako fachman na PC vieš, čo to je.
kukučka
28.05.06,11:46
Tak ti pomôžem odstrániť jednu nezrovnalosť.
Mať podnikateľský účet nie je povinnosť, odpoveď DÚ bola správna.
Ale zároveň treba povedať, že tak robia len celkom malí živnostníci, ktorí majú jednu faktúru mesačne a dostanú platbu na ruku, poistné platia zloženkou.
To iste nie je tvoj prípad, klienti zvyknutí na net aj pomocou neho platia :)
Eulalia
28.05.06,12:07
No a ja Ti pridám tiež jednu konkrétnu odpoveď.
Čo si môžeš dať do nákladov Ti presne povie zákon o dani z príjmov - je to tam podrobne vymenované. Háčik je v tom, že výklad zákona ovládajú najlepšie práve účtovníci, ktorí s ním pracujú.
brejo
28.05.06,12:44
jo presne takyto bol povodny zamer .. vlea otazok som sice dal no jednotlivo si kazdy tam moze nieco najst na co vie bez problemov odpovedat .. k comu ale vlastne sluzi podnikatelsky ucet v com su jeho vyhody ?

a ten zakon o daniach ktory je to aby som vedel sco vsetko si mzoem dat do nakaldov ? velmi rad si ho precitam a budem kludny aj v tomto smere :-)
brejo
28.05.06,12:47
ten zakon o dani z prijmov som uz nasiel a poctivo studujem .. zial skusky teraz musia ist bokom :-)
brejo
28.05.06,12:49
povedal by som tak ze citania zakonov sa nebojim savaju mi zmysel tak keby viete o nejakych zakonoch ako napriklad ten zakon o dani z prijmov tak mi ho sem prosim napiste a vsetko si rad prestudujem pak budem moct mozno radit aj ja na porade.sk
Melnick
28.05.06,12:52
povedal by som tak ze citania zakonov sa nebojim savaju mi zmysel tak keby viete o nejakych zakonoch ako napriklad ten zakon o dani z prijmov tak mi ho sem prosim napiste a vsetko si rad prestudujem pak budem moct mozno radit aj ja na porade.sk

Brejo ,pre začiatok sa pýtaj,pýtaj ,pýtaj a nájdeš si tu odpovede a vôbec nemusíš odkladať :) skúšky bokom.
brejo
28.05.06,12:56
konkretna otazka .. chcem ssi vytvorit vlastnu fakturu s vlastnym logom a tak .. ktory zakon vravi o tom co vsetko ma faktura obsahovat ? co vsetko tam musi byt a co vsetko jednotlive polozky znamenaju .. viem na porada.sk je par dokumentov faktur no chcem si ju usit na svoje potreby a preto tam dat len udaje ktore su povinne zo zakona
kukučka
28.05.06,14:58
Majula - Melnick ti radí:
Brejo ,pre začiatok sa pýtaj,pýtaj ,pýtaj a nájdeš si tu odpovede
a ja som ti poradila:
Ak máš rád všetko trikrát,tak: čítaj, čítaj, čítaj!
ale asi si ešte málo čítal, keď sa pýtaš:

zakon o dani z prijmov tak mi ho sem prosim napiste

pretože je hneď na prvom mieste na Porade

k comu ale vlastne sluzi podnikatelsky ucet v com su jeho vyhody ?

Ako a kde ti budú platiť zákazníci? / hm, myslela som, že si to pochopil z mojej predchádzajúcej odpovede /
Moja posledná rada: až tak sa neponáhľaj.
Eulalia
28.05.06,15:23
Brejo, pozri si pozorne prvú stránku Porady. Tam sú uvedené hlavné kapitoly stránky. Hneď prvá kapitola sú zákony. Je tam uvedené úplné a aktuálne znenie všetkých základných zákonov, bez ktorých sa podnikateľ nezaobíde. To neznamená, že ich musí osobne ovládať, môže si platiť spolupracovníkov, zamestnancov, ktorí sa v nich vyznajú. Ak si chceš všetko overiť trikrát sám, musíš si ich teda aj naštudovať. Ďalej je stránka členená podľa jednotlivých tém. Ak budeš mať aspoň predstavu o tom, aké zákony sú pre podnikanie dôležité a o čom sú - ešte ich nemusíš vedieť naspamäť(naspamäť ich všetky nevieme ani my, neboj) - zistíš, že tie témy sú konkrétnymi príkladmi na výklad práve týchto zákonov a sú aj podľa toho členené. Nemôžeš chcieť vedieť všetko naraz. Vieš koľko rokov to trvá kým sa zo začínajúceho účtovníka stane odborník? A zákony sa neustále menia, aj my sa stále musíme učiť nové veci. Môj názor preto je, že ak chceš podnikať, musíš sa to buď naučiť, alebo si najať zamestnancov. Čo je pre Teba rýchlejšie?
A k tej faktúre: Logo si môžeš vytvoriť aké chceš, môžeš si ho dať dokonca chrániť ochrannou známkou. Čo musí obsahovať účtovný doklad (a faktúra je účtovný doklad) Ti povie zákon o účtovníctve a čo musí obsahovať daňový doklad (a faktúra je daňový doklad) Ti povedia daňové zákony, tu predovšetkým zákon o DPH.
Evanka
28.05.06,15:33
konkretna otazka .. chcem ssi vytvorit vlastnu fakturu s vlastnym logom a tak .. ktory zakon vravi o tom co vsetko ma faktura obsahovat ? co vsetko tam musi byt a co vsetko jednotlive polozky znamenaju .. viem na porada.sk je par dokumentov faktur no chcem si ju usit na svoje potreby a preto tam dat len udaje ktore su povinne zo zakona
§71 ods 2 Zákona o DPH hovorí
Faktúra musí obsahovať
a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
i) výšku dane spolu v slovenských korunách.
andrej_rv
28.05.06,15:33
konkretna otazka .. chcem ssi vytvorit vlastnu fakturu s vlastnym logom a tak .. ktory zakon vravi o tom co vsetko ma faktura obsahovat ? co vsetko tam musi byt a co vsetko jednotlive polozky znamenaju .. viem na porada.sk je par dokumentov faktur no chcem si ju usit na svoje potreby a preto tam dat len udaje ktore su povinne zo zakona
Náležitosti účtovného dokladu - teda aj faktúry - všeobecne: http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uetovnictve.html#10
Náležitosti faktúry u platcu DPH: http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty.html#71
Problematika IČO - DIČ - IČ DPH: http://www.porada.sk/t15489-io-di-i-dph-kto-kde-a-preo.html

K ostatnému na okraj - tieto otázky by si mal riešiť asi iným spôsobom ako cez Poradu. Sú totiž strašne rôznorodé, je ich príliš veľa a pravdepodobne odpoveď na každú z nich vyvolá následne ďalšie otázky. Podľa mňa by na úvod vhodnejšie bolo obetovať 3-4 hodiny (a nejaké Sk :) ) nato, aby si si sadol s niekým, kto túto problematiku ovláda (napr. účtuje firmy podobného charakteru ako je Tvoja). Proste nejakú formu podnikateľského a účtovného poradenstva - úvod do problematiky. Prípadné čiastkové otázky už potom môžeš riešiť aj tu. Ale na úvod je hľadanie odpovedí na tomto fóre príliš zdĺhavé, neproduktívne a zrejme v konečnom dôsledku (najmä čo sa času týka) aj drahšie ako prípadná odborná konzultácia.
ayya
29.05.06,16:50
este (neviem pri rychlom prebehnuti zhodnotit ci to v uvadzanych materialoch uz je) treba aj (tusim) podla obchodneho zakonnika na kazde "obchodne lajstro" napisat aj to, kde a pod akym cislom je sro registrovana - teda odvolavku na zlozku v obchodnom registri ... mas to na vypise - reg. sud a cislo pod ktorym ta tam eviduju
pozri si pripadne fakturu od nejakeho ineho subjektu a porovnaj si nalezitosti...
alebo: stiahni si demo-verziu nejakeho uctovneho softu - a ten ta povedie, co vsetko sa vo fakture musi uvadzat ohladom tvojej identifikacie
Evanka
29.05.06,17:44
konkretna otazka .. chcem ssi vytvorit vlastnu fakturu s vlastnym logom a tak .. ktory zakon vravi o tom co vsetko ma faktura obsahovat ? co vsetko tam musi byt a co vsetko jednotlive polozky znamenaju .. viem na porada.sk je par dokumentov faktur no chcem si ju usit na svoje potreby a preto tam dat len udaje ktore su povinne zo zakona
http://onndt.dashofer.sk/volny/DT_2005_08.pdf?PHPSESSID=d8aa7577b990463195ec66c3a 89f59d6
wewe0
30.05.06,18:20
Inac neviete ci neni nejaka slovenska stranka kde by nasiel otazky na viacere odpovede? Odpoved mu na kazdu jednu z nich vyvola u neho dalsie 4 nove za 1 zodpovedanu...
Eulalia
01.06.06,03:14
Inac neviete ci neni nejaka slovenska stranka kde by nasiel otazky na viacere odpovede? Odpoved mu na kazdu jednu z nich vyvola u neho dalsie 4 nove za 1 zodpovedanu...

Ja by som povedala, že všetky odpovede nájde tu na Porade, len to chce čas, nedá sa to stihnúť za jeden deň.
wewe0
01.06.06,04:16
ked myslis :D
tak nech hlada... :)
Eulalia
01.06.06,18:33
ked myslis :D
tak nech hlada... :)

Vôbec som to nemyslela ako zlomyselnosť, naopak, držím mu palce, že mal toľko odvahy a pustil sa do podnikania. Ale zdá sa mi, že chce všetko naraz a podľa možnosti ešte včera. Obávam sa, že mnohí podnikatelia, ktorí sa púšťajú do podnikania, a to bez ohľadu na vek, majú síce vynikajúci nápad a podnikateľský "plán", ktorý má reálnu šancu na úspech, ale nedomyslia všetky detaily. Väčšinou práve kreatívni, alebo umelecky založení ľudia jednoducho nemajú dostatočne vyvinutý zmysel pre čísla a často zabúdajú na to pozadie. Účtovníci sú väčšinou logicky rozmýšľajúci ľudia, pre ktorých majú svoje čaro práve čísla. Každý sme iný, nedá sa nič robiť. Opakujem, čo som už napísala predtým: Ak si podnikateľ zavedie podnikanie a o ostatnom nevie nič, má dve možnosti - zamestnať niekoho kto bude spracovávať to pozadie jeho podnikania, alebo sa to naučiť. Rýchlejšie je na začiatok sa spoľahnúť na odborníka. A keď sa zorientuje v problematike, nebude mu robiť problémy občas si toho zamestnanca aj skontrolovať. Veď koľkokrát musíme šéfom alebo klientom vysvetľovať, že to, čo si oni predstavujú sa dá urobiť iným spôsobom, aby bol spokojný aj daňák aj poisťovne a všetky ostatné úrady.
Na Porade je toľko tém, že si určite každý nájde to svoje.
Brejo, držím palce a daj vedieť, ako pokračuješ.