madam3082007
06.07.15,11:28
Ahoj.Prosim o radu. Kupili sme dom,v zmluve mame napisane,ze do desat dni od podpisu zmluvy sa ma predavajuci odstahovat a vypratat dom.On tvrdi,ze zo zakona ma nato 30 dni.Da a s tym nieco robit?dakujem
marjankaj
06.07.15,09:30
A načo ste to potom dávali do zmluvy? A dali ste tam aj nejaké sankcie?
Tweety
06.07.15,09:31
Ak ste to dali do zmluvy, podpis je vlastne súhlas s podmienkami.
marjankaj
06.07.15,09:32
No môžeš ho zažalovať. Ale to bude asi trvať o "niečo" dlhšie.:D
buchač
06.07.15,09:42
Nuž, ja by som ho vypratal.

Jedna SMS-ka, jeden telefonát s upozornením na danú zmluvu...a fertig.
arizona
06.07.15,09:43
Ziaden zakon neurcuje dokedy sa ma predavajuci vystahovat.
Vsetko je o vasej dohode.
Ak mate v zmluve 10dni, tak plati to.
marjankaj
06.07.15,10:04
A keď v zmluve nemáte uvedené sankcie, tak je ti to na dve veci. Na druhej strane ste zase ušetrili na právnikovi za vyhotovenie tej zmluvy.

Prípadne môžeš od zmluvy odstúpiť. Potom by sa niekto zbadal.:rolleyes:
ivka70
06.07.15,10:07
Plati to, co je v zmluve.
Zaroven sa dava do zmluvy, ze ak sa nevystahuje do dna dohodnuteho v zmluve, plati za kazdy den navyse XX EUR (ako keby najomne novemu majitelovi, vysku si dohodnete).
Potom si predavajici rozmysli, ci dodrzi trerminy alebo nie.
Takto asi na neho nejake paky nemas, mozes dat na sud nedodrzanie mluvy, ale sud to za 20 dni nevyriesi ....
madam3082007
06.07.15,10:20
su tam sankcie 50eur na den.Len som chcela vediet ci nieje nahodou dane inak zo zakona.Neviem ci sa neijako poznaju z realitkou ,ale v realitke su akysi premudrety.dakujem za odpovede
misoft
06.07.15,10:43
Bývalý sa oháňa tzv. výpovednou dobou. Lenže tá platí pri nájomníkoch, ktorí mali nájomné zmluvy. On už nie je majiteľom nehnuteľnosti. Je tam neoprávnene. Podľa zmluvy mal 10 dní na vypratanie, prekročil, účtujte mu zmluvnú pokutu (píšeš 50€/deň). Ak to chceš mať kóšer - podaj návrh na súd na vypratanie nehnuteľnosti, priplať si a podaj to v skrátenom konaní. Až budeš mať rozhodnutie súdu (a ten bude skúmať i KPZ a podmienky), jednoducho prídeš a vysťahuješ ho - na jeho náklady. Bez pardónu. Ak sa bude stavať na zadné - polícia a nahlásiť neoprávnené vniknutie do tvojho domu - a to ho vyjde ešte horšie!
Na realitku sa ty vy*er, zmluva je podpísaná, ak je to i na katastri - tak realitka je mimo.
arizona
06.07.15,11:05
Naco sa dlhodobo natahovat cez sudy? Ked sme kupovali dom,tiez sme mali urceny datum,aj sankcie. Nasmu predavajucemu meskali majstri s prerabkou jeho noveho bytu,tak aj on natahoval a posuval cas. Tak sme sa raz vecer narojili na navstevu,aj s dvomi majstrami. My s domacim sme dali kavicku,majstri zatial dost "hlucne" behali po dome ,merali,pobehovali a nahlas sa radili, kde co sa ide burat ako prve,co neskor......Predavajucemu sme iba oznamili, ze dom je uz nas,takze pozajtra rano nastupujeme a ide sa burat,malovat prerabat,takze nerucime za jeho veci,ktore v dome zostanu...Sice frflal,ale dom sme nasli prazdny...odvtedy sme toho pana predavajuceho nevideli. Niekedy sa podobrotky neda :P
arizona
06.07.15,11:07
pravopisne chyby si nevsimajte...neda sa mi opat otvorit prispevok a opravit po sebe...
marjankaj
06.07.15,11:11
Janka načo? Veď keď si porovná dva roky s 20 dňami, tak na to príde.:D
Mária27
06.07.15,15:36
občiansky zákonník

§ 588
Z kúpnej zmluvy vznikne predávajúcemu povinnosť predmet kúpy kupujúcemu odovzdať a kupujúcemu povinnosť predmet kúpy prevziať a zaplatiť zaň predávajúcemu dohodnutú cenu.


§ 591
Ak nie je dohodnuté inak ani ak to nie je obvyklé, sú účastníci povinní plniť bez zbytočného odkladu. Predávajúci je oprávnený odovzdanie predmetu kúpy odoprieť, ak kupujúci nezaplatí cenu včas.
právnik-probono
06.07.15,16:25
Dobrý deň,

žiadny hmotnoprávny predpis Slovenskej republiky neustanovuje lehotu na vypratanie nehnuteľnosti po jej predaji (kúpe) a tak platí lehota ustanovená v zmluve. Pokiaľ ju predávajúci nedodržal, vyzvite ho bezodkladne na dobrovoľné splnenie tejto zmluvnej povinnosti v určenej lehote (napr. mu určite dodatočnú lehotu 3 dni) pod následkom účtovania zmluvnej pokuty a súdneho konania o vypratanie nehnuteľnosti. Výzvu podajte na prepravu poštovému podniku doporučene, najlepšie s doručenkou, ktorá sa Vám vráti aj s údajmi o prevzatí zásielky adresátom. Ak sa predávajúci výzve v určenej dodatočnej lehote nepodrobí dobrovoľne, je potrebné podať na súd návrh na vypratanie domu, kde si adhézne môžete aj uplatniť zmluvnú pokutu za nedodržanie povinnosti predávajúceho dom vypratať. Následne by súd mal vydať rozsudok, ktorým zaviaže predávajúceho dom vypratať v ďalšej dodatočne určenej lehote, ktorú ustanoví súd. Tento rozsudok bude zároveň podkladom (exekučným titulom) na nepeňažnú exekúciu vyprataním nehnuteľnosti.

K zajednanej zmluvnej pokute 50€ za každý deň omeškania s vyprataním domu (t.j. 1.500€ za 30 kalendárnych dní) poznamenávam, že podľa môjho názoru táto zmluvná pokuta nie je súladná s dobrými mravmi a je dosť pravdepodobné, že bude súdom ponížená. Nezákonným zotrvaním predávajúcim v dome sa tento dopúšťa bezdôvodného obohatenia na úkor kupujúceho a tak zákonnou sankciou, ktorá má šancu aj pre súdom obstáť je podľa môjho názoru uplatnenie si priemernej mesačnej odplaty za nájom za dom v rovnakej lokalite, rovnakej rozlohy a rovnakého štandardu spolu s poplatkom z omeškania (0,5 promile za dlžný deň).

Za určitých podmienok by zotrvanie predávajúceho v dome aj po zajednanej 10 dňovej lehote na vypratanie mohlo naplniť skutkovú podstatu trestného činu neoprávneného zásahu do práva k domu, bytu alebo k nebytovému priestoru podľa §218 Trestného zákona v platnom znení, nakoľko predávajúci dom obýva po lehote bez akéhokoľvek právneho dôvodu.
marjankaj
06.07.15,16:28
A nie je lepšie tých 20dní počkať ako čakať niekoľko mesiacov, kým sa tým bude zaoberať súd? A zmluvnú pokutu môže vymáhať aj neskôr.
právnik-probono
06.07.15,16:44
Ak je predpoklad, že predávajúci v lehote 30 dní od kúpy (10 dňová zmluvná lehota + 20 dní, ktoré si predávajúci vynucuje podľa nešpecifikovaného zákona) naozaj dom vyprace, je to samozrejme z časového hľadiska omnoho rýchlejšie. Súdne konanie o vypratanie totiž môže trvať, v prípade, ak súd nevydá rozkaz o plnení, najmenej pol roka a ak sa bude odporca aktívne brániť, tak sa budú lehoty naťahovať. Odpoveďou som chcel zovšeobecniť túto problematiku, aby článok bol užitočný aj pre iných čitateľov Porady, ktorí majú obdobný problém a nevedia ako zákonne postupovať.
buchač
06.07.15,16:49
arizona (Dnes 14:05) Niekedy sa podobrotky neda :P
===========================
Viď môj príspevok.
právnik-probono
06.07.15,16:53
Juraj nie vždy to tou "silou" ide (ak som správne pochopil tvoj zámer) a je tam riziko, že sa to otočí proti tebe. Aj keď na takýchto vychytralcov asi iné neplatí, pretože vymožiteľnosť práva je u nás mizerná a ešte to aj dlho trvá.
buchač
06.07.15,17:00
POZOR na jedno !

Netvrdím, že by som šiel na to silou. Je jasné, že by som mu nepridrbal...komu by sa chcelo ísť do basy. ;)
Ale vždy sa dá nájsť nejaké iné (pre niekoho) podobné riešenie.
Napríklad aj také, ako spomína arizona.
Ale každá situácia - zúčastnení - si vyžaduje iný prístup, aj keď je problém rovnaký.
---------------------------------

Vymožiteľnosť práva radšej nespomínaj...sa len naseriem.
Lebo aj moja pohľadávka je niekde u exekútora a trt z toho...povinný to má na háku.
právnik-probono
06.07.15,17:02
áno, arizona ponúkla tiež veľmi konštruktívne riešenie ako vec vyriešiť ešte v mantineloch zákona.
marjankaj
06.07.15,17:18
Veď áno. Tieto legálne riešenia cez naše súdy sa dosť naťahujú. Síce sú niekedy účinné, ale človek sa výsledku ani nemusí dožiť. Ak sa dá, tak treba naozaj použiť iné riešenie, ak existuje.