format4
28.05.06,06:32
Prosím o radu!!! Pred tromi rokmi mal priatel dopravnu nehodu bez vlastnej viny. Po mesiaci poistovna Alianz zo zákonneho poistenia po riadnom prešetrení vyplatila peniaze na účet inej osobe , ktorá tieto peniaze vybrala a pouzila pre svoju potrebu. Jednalo sa o asi 600 000.-Sk.Na viac ziadosti na urovnanie Alianz odpovedala ze oni peniaze vyplatili a viac sa odmietaju bavit o svojo,m omyle. Odkazuju ho na osobu ktora peniaze vybrala . Ako ma postupovat dalej, aky kontrolny organ je nad Alianzom, kam sa obratit!!!
rada
28.05.06,06:12
Prosím o radu!!!
Pred tromi rokmi mal priatel dopravnu nehodu bez vlastnej viny. A bolo tam aj zranenie resp. škoda na zdraví, na veciach a pod. ? Pretože pri škode bez vlastnej viny by priateľ okrem škody na motorovom vozidle mohol získať viac nielen za túto škodu.Po mesiaci poistovna Alianz zo zákonneho poistenia po riadnom prešetrení vyplatila peniaze na účet inej osobe , ktorá tieto peniaze vybrala a pouzila pre svoju potrebu. Jednalo sa o asi 600 000.-Sk.Na viac ziadosti na urovnanie Alianz odpovedala ze oni peniaze vyplatili a viac sa odmietaju bavit o svojo,m omyle. Odkazuju ho na osobu ktora peniaze vybrala . Ako ma postupovat dalej, aky kontrolny organ je nad Alianzom, kam sa obratit!!!
Kontrolu nad poisťovníctvom mal ÚFT dnes patrí pod NBS. Poznám takéto prípady nie je to jednoduché možno by stálo za úvahu zobrať si na to odborníka. V konečnom dôslednu by to aj tak musela zaplatiť poisťovňa.
Eulalia
28.05.06,06:30
Tvoj priateľ nie je v žiadnom právnom vzťahu s osobou, ktorej Allianz vyplatil náhradu škody (alebo áno?)-toto som nepochopila. Ak Allianz vyplatil peniaze omylom na iný účet, je to ich problém, sú za to plne zodpovední. Tvoj priateľ peniaze od nich nedostal, môže ich vymáhať súdnou cestou. A ak sa im pohrozí verejnou antireklamou, mohlo by to zabrať, aby si dali do poriadku vlastný neporiadok.
Ešte doplním: Už je to okolo troch rokov, treba sa s tým poponáhľať, aby nedošlo k premlčaniu pohľadávky. Kedysi bola v občianskom zákonníku všeobecná premlčacia doba 4 roky, pozri si, koľko to je dnes.
DušanČ
28.05.06,06:54
Tvoj priateľ nie je v žiadnom právnom vzťahu s osobou, ktorej Allianz vyplatil náhradu škody (alebo áno?)-toto som nepochopila. Ak Allianz vyplatil peniaze omylom na iný účet, je to ich problém, sú za to plne zodpovední. Tvoj priateľ peniaze od nich nedostal, môže ich vymáhať súdnou cestou. A ak sa im pohrozí verejnou antireklamou, mohlo by to zabrať, aby si dali do poriadku vlastný neporiadok.
Ešte doplním: Už je to okolo troch rokov, treba sa s tým poponáhľať, aby nedošlo k premlčaniu pohľadávky. Kedysi bola v občianskom zákonníku všeobecná premlčacia doba 4 roky, pozri si, koľko to je dnes.

Súhlasím s Eulaliou a potvrdzujem, že premlčacia doba je stále 4 roky.
Eulalia
28.05.06,07:19
Dik za doplnenie. To znamená, že skôr ako uplynú tie štyri roky od vzniku nároku na vyplatenie náhrady škody, sa musí podať občiansko-právna žaloba na súd o vyplatenie náhrady škody. Možno by stálo za úvahu zaplatiť advokátovi pár stovák za napísanie tzv."predžalobnej upomienky". Dosť často to zaberá, ak dlžník zistí, že môže byť "poťahovaný" cez súd, radšej zaplatí. Aj keď Allianz je kolos a určite má dobre fundované právne oddelenie, ak zistia, že by z toho mohli mať "negatívnu reklamu", možno to zaberie.
Len to netreba nechávať na koniec lehoty! Skutočne doporučujem čo najskôr sa do toho pustiť.
Držím palce a daj vedieť výsledok.
rada
28.05.06,10:10
:) Zhodujem sa s názorom predchádzajúcich príspevkov pokiaľ sa týka premlčacia. Po jednom roku od poistnej udalosti - v deň, ktorý sa svojim označením zhoduje s dňom poistnej udalosti začína plynúť trojročná všeobecná premlčacia doba. Ide o to, aby si škodu poistený v uvedenej lehote uplatnil u poisťovne a v prípade, že mu nechce plniť a poistený je o svojom nároku presvedčený musí ho uplatniť na súde. Rovnako súhlasím s tým, že keď voči mne má niekto dlh - v tomto prípade poisťovňa tak mi ho má poisťovňa poskytnúť bez ohľadu na to, že omylom poslala moje peniaze na účet iného. Mne musí zaplatiť a poisťovňa nech už si vymáha peniaze od toho komu ich neprávom zaslala a spôsobom, ktorý uzná za vhodné. Môj subjektívny názor pokiaľ sa týka tej reklamy a právnikov je odlišný - dôvody si nechám pre seba nakoľko je to moja osobná a dlhoročná skúsenosť s predmetnou poisťovňou.
Poisťovňa je povinná plniť do 15 dní len čo skončí šetrenie. Inak vzniká poškodenému právo na úrok z omeškania.:)
Chobot
28.05.06,14:38
Prosím o radu!!! Pred tromi rokmi mal priatel dopravnu nehodu bez vlastnej viny. Po mesiaci poistovna Alianz zo zákonneho poistenia po riadnom prešetrení vyplatila peniaze na účet inej osobe , ktorá tieto peniaze vybrala a pouzila pre svoju potrebu. Jednalo sa o asi 600 000.-Sk.Na viac ziadosti na urovnanie Alianz odpovedala ze oni peniaze vyplatili a viac sa odmietaju bavit o svojo,m omyle. Odkazuju ho na osobu ktora peniaze vybrala . Ako ma postupovat dalej, aky kontrolny organ je nad Alianzom, kam sa obratit!!!

Mňa by zaujímalo, kto bola tá tretia osoba a prečo jej vyplatila poisťovňa. Bolo to len chybne uvedeným účtom alebo to bol niketo zainteresovaný v tomto prípade. Mne sa nezdá, že by poisťovňa poslal peniaze na úplne iný účet a viac by sa o to nezaujímala. Uviedol priateľ pri hlásení poistnej udalosti správne svoje údaje? Bol oprávnenou osobou? Koho bolo to auto? Bolo písané písané na priateľa alebo na inú osobu?

Treba najprv zistiť, prečo k tej chybe došlo (možno vysvitne, že to nebola chyba z ich strany) a potom urobiť príslušné kroky.
Eulalia
28.05.06,15:44
Mňa by zaujímalo, kto bola tá tretia osoba a prečo jej vyplatila poisťovňa. Bolo to len chybne uvedeným účtom alebo to bol niketo zainteresovaný v tomto prípade. Mne sa nezdá, že by poisťovňa poslal peniaze na úplne iný účet a viac by sa o to nezaujímala. Uviedol priateľ pri hlásení poistnej udalosti správne svoje údaje? Bol oprávnenou osobou? Koho bolo to auto? Bolo písané písané na priateľa alebo na inú osobu?

Treba najprv zistiť, prečo k tej chybe došlo (možno vysvitne, že to nebola chyba z ich strany) a potom urobiť príslušné kroky.

Zrejme zadávateľ otázky tu od rána nebol, pretože toto nebolo jasné ani mne a pýtala som sa na to, či tam je nejaký vzťah.
rada
28.05.06,17:46
Aj ja sa k Vám pridávam. Tiež mi to nebolo jasné. Čakala som, že zadávateľ zareaguje na uvedené príspevky, spresní ich a nič.
Možno to je jasné.
Pekný večer všetkým.
iuris
05.05.08,18:47
vážení,
premlčacia doba pri výplate pôoistného plnenia z havarijného poistenia by bola 3 roky a začala by plynúť rok po poistnej udalosti, teda de facto 4 roky. Ale pomenovaný problém súvisí s výplatou plnenia zo zákonného poistenia, resp. PZP a v tom prípade platí 2ročná subjektívna a 3 ročná objektívna premlčacia doba, pretože nejde o plnenie z poistenia,ale o náhradu škody. V prípade plnenia pre inú osobu, teda nie oprávnenú, možno požadovať vrátenie bezdôvodného obohatenia v subjektívnej 2ročnej, resp. objektívnej 3ročnej premlčacej dobe
willma
06.05.08,05:27
vážení,
premlčacia doba pri výplate pôoistného plnenia z havarijného poistenia by bola 3 roky a začala by plynúť rok po poistnej udalosti, teda de facto 4 roky. Ale pomenovaný problém súvisí s výplatou plnenia zo zákonného poistenia, resp. PZP a v tom prípade platí 2ročná subjektívna a 3 ročná objektívna premlčacia doba, pretože nejde o plnenie z poistenia,ale o náhradu škody. V prípade plnenia pre inú osobu, teda nie oprávnenú, možno požadovať vrátenie bezdôvodného obohatenia v subjektívnej 2ročnej, resp. objektívnej 3ročnej premlčacej dobe mimotemyV každom prípade by som najprv doporučovala pozrieť dátum, kedy bola otázka vôbec zadaná. Tento prípad je už asi ukončený.
Martin Mocko
06.05.08,05:38
Bude to trošku od témy, ale napíšem i ja svoju skúsenosť s Allianzom. Pred pár rokmi nám opitý vodič napálil autom do plota. Bol úplne na mol, tak sme zavolali sanitku a policajtov, nech je o tom nejaký záznam, aby poisťovňa vyplatila škodu. Dokonca som si nehodu nafotil na digitál. Auto bolo poistené v allianz, tak sme zašli tam. Poznali sme adresu i meno vodiča, keďže sme mali zápis od polície o nehode. Avšak pracovníčka poisťovne odmietla prevziať hlásenie o škode, lebo tam nebolo uvedené rodné číslo vinníka nehody :D - a keďže sme nemali chuť pátrať po rodnom čísle (asi by nám ho vinník ani sám nedal), tak sme to nechali plávať. Po nejakom čase otec zrušil PZP svojho auta u Allianzu, pretože iná poisťovňa ponúkla lepšiu cenu. Sám pán poisťovák z Allianzu prišiel k nám domov, prečo rušíme poistku..a že oni dokážu dať tiež lepšiu cenu a podobne. Tak som ho priviedol k zničenému plotu a povedal som mu, že keď nám uhradia túto škodu, tak auto zostane u nich. Čuduj sa svete..išlo to aj bez rodného čísla..za 2 týždne boli peniaze na účte...a ani rodné číslo nepotreboval nikto.

PS: Nie je to iba negatívna reklama na Allianz..všetky sú podľa mna rovnaké (myslím poisťovne)
preboha
10.06.08,19:24
poisťovňa obvykle v príslušnom formulári žiada uviesť, na aké číslo účtu požadujete ako klient peniaze.
ak uvediete svoj účet, peniaze prídu k Vám, ak uvediete susedov účet, peniaze poukážu susedovi. Rešpektovali pokyn klienta. Ak ste ( omyl, úmysel ...)napísali do tlačiva nesprávne číslo účtu máte zrejme smolu, a skúsenosť do života za 600 000 Sk.
Chobot
11.06.08,06:59
poisťovňa obvykle v príslušnom formulári žiada uviesť, na aké číslo účtu požadujete ako klient peniaze.
ak uvediete svoj účet, peniaze prídu k Vám, ak uvediete susedov účet, peniaze poukážu susedovi. Rešpektovali pokyn klienta. Ak ste ( omyl, úmysel ...)napísali do tlačiva nesprávne číslo účtu máte zrejme smolu, a skúsenosť do života za 600 000 Sk.

TO si odpovedal zadávateľovi prvého príspevku? Tak len pre info - ten príspevok je 2 roky starý...:D
preboha
11.06.08,11:22
ako vidím aj 2 roky starý príspevok niekto prečítal, okem toho väčší pozor budú odteraz dávať zrejme všetci klienti poisťovní