ErikaDP
06.07.15,20:42
Ahojte,
ako robíte inventuru liehu k 30.6.2015 ?
Zakon v § 73 ods. 20 nie je celkom jasný,
stanovuje uhrbit inventuru každému kto ma na stave lieho so starými kolkami, ale nedefinuje či predmetom inventúry maju byť len tie balenia ktoré maju staré kolky.
Logika veci napovedá že do ozmamenia pre colnicu by mali ist len tie balenia kotre maju staré kolky, ale ked čitam strikktne znennie zakona, tak nie som si istá:
Citujem Držiteľ povolenia na predaj, ktorý má v držbe spotrebiteľské balenie označené kontrolnou známkou vyhotovenou podľa § 10 ods. 11 zákona č. 105/2004 Z. z. účinného do 31. decembra 2014, je povinný k 30. júnu 2015 vykonať inventarizáciu zásob liehu v súlade s osobitným predpisom21) a najneskôr do 15. júla 2015 oznámiť colnému úradu zistený stav zásob liehu v členení podľa obchodného názvu, čiarového kódu EAN spotrebiteľského balenia, objemu a objemovej koncentrácie liehu v spotrebiteľskom balení.

Ako nahlasujete colnému uradu : celu inventuru liehu ( t.j. balenia so starými aj novými kolkami, alebo len balenia so starými kolkami ?

Ak by to ešte niekomu pomohlo: ak potrebujete odoslat inventuru elektronicky ( platitelia DPh s povinnou elktronickou komunikáciou) musite si dať autorizovať ( priradiť ) daný subjekt aj pre oblasť SPD - je to samostatná autorizácia - nestačí že daný subjekt už máte priradený pre oblasť daní. Ja som narazila na problém : colníci ma nutili dostaviť sa na ich pracovisko osobne a tam vybaviť. Ale pre používateľov ZEPu: ide to aj z domu, netreba chodiť osobne na colný úrad. T.j. možte si tu autorizaciu spraviť sami - cez elektronicky podanú žiadost v sekcii Moje autorizácie. Len si to obtelefonujte s colníkmi, lebo moja skusenosť bola, že po podaní žiadosti 5 dní sa nič nedialo, žiadna odozva, elktronicku žiadosť ignorovali, až po mailom podanej reklamácii začali konať. Takže registratorov na colnom urade asi nepoučili ako nakladať s ektronickým podaním, ale po reklamácii všetko bolo nakoniec vybavené k mojej spokojnosti. Len dodám že toto preti lne pre ZEp, ale ak nemáte ZEp. musíte isť vybavovať autorizáciu osobne.
link na oficialnu príručku podľa ktorej je možná autorizácia na zaklade lektronickej žiadosti podpisanej ZEPom – viď strana 28 :
https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Elektronicka_komunikacia/Prirucky_navody/PFS_Pouzivatelska_prirucka_OIZ.pdf
Muška
11.07.15,13:43
Erika, stav SBL so starými známkami - viď príloha
ErikaDP
13.07.15,16:51
Muška Ďakujem ,
ano je to tak, inventuru treba rozbiť, software dá sice cšetko, ale treba to nejako rozdelit a nahlasiť len tie balenia označené starými kolkami. Ale v samotnom paragrafe to nie je tak jasne napísané, je to nejednoznačná formulácia - máme tada aspoň to usmernenie kotreé finančnýás práva vydala 5 dní pred koncom termínu ( pomerne rýchlo...).
Muška
13.07.15,21:56
Erika, a na stránke https://liehweb.financnasprava.sk/index.php?id_clanok=41 je dátum 6.9.2015......tak to čo?
Muška
13.07.15,22:15
..a ešte sa opýtam: Píšeš "názov", EAN kód, potom píšeš "objem" - to píšeš v akej veľkej fľaši to je,?? alebo píšeš rovno presný stav alkoholu na sklade ?/l moji klienti si evidujú iba počet SBL zatvorených/ a objemová koncentrácia liehu /predpokladám,že to je % a nie ten "vtipný" výpočet/
Chýba mi tam "STAV "
ErikaDP
14.07.15,04:59
Nam to dava skladový software - vytiali sme to z evidenciu koturu už aj doteraz obchodník mal mat vedenu, vytlačenu, založenú v dokumnetoch firmy a dostupnu k nahliadnutiu colníkom pri kontrole na mieste .T.j. stav ku koncu každého mesiaca. Software dava na zostavu všetky požadovane udaje v citovanom § 73 ods. 20 : t.j. nazov obchodný( napr. borovička ), EAN, objem napr 0,5 L, a koncentrácia napr. 40%, stav je inventurny zistatok kusov balení k 30.6.2015.
ErikaDP
14.07.15,05:02
Muška,

ak máte ZEP, tak to skus elketronicky vybaviť tu autorizáciu ale termin horí tak neviem ..., po uspešnej autorizacii by si mala mať na daného klienta v osobnej internevej zone na finančnej správe dve kolonky - jednu pre oblasť daní - tu používaš aj doteraz pre zasielanie DPh, a novu konkou pre oblasť SPD
ErikaDP
14.07.15,05:07
dik za tento link, web finančnej správy je taky ... preplnený že sa tam ťazko orientuje človek len nahodou občas na niečo narazí ... ten dátum je bomba, niečo ako Daniken: Spomienky na budúcnosť
Muška
14.07.15,05:57
Erika, bohužiaľ nemám ZEP, Idem ich tam dnes poslať, tak som našla "dohodu o elektronických službách" s CÚ, len neviem či mi to "spustia" hneď.
Muška
14.07.15,09:40
tak Erika, neuveríš, ale už to na CÚ vybavili a už mi to aj "frčí". Ďakujem za spoluprácu. Zachránila si ma :-)
ErikaDP
14.07.15,13:53
Niet za čo, som rada že to pomohlo.