Letko
07.07.15,05:41
Ahojte,

ide o rozdelenie zisku dozornej rade za rok 2014. Valné zhromaždenie schválilo sumu napr. 100. Avšak minulý rok sme im vyplatili napr. 80 a teraz by sme im zo zisku doplatili len 20.

Ako to však zaúčtovať pre tento rok? (minulý rok sme im to dali ako odmenu za účasť na DR, takže platili aj daň - dôvodom bolo, že sme ešte nevedeli, že to má ísť zo zisku)

Klasické účtovanie by bolo 431/379 v sume 100€.
No ak im vyplatíme len 20, čo mám urobiť so zvyšnými 80€, ktoré ostanú na 379? (z toho samozrejme pôjdu odvody ZP a SP, lebo sú prihlásení v SP)

Ďakujem.
avalik
07.07.15,06:08
Ak bolo schvalene vyplatit zisk 100, tak vyplatis 100 a nie 20 ... to ze minuly rok im bola schvalena a vyplatena odmena za ucast je ina vec ... nemozes vopred vyplacat zisk.
Letko
07.07.15,08:42
Takže nijak sa to nedá urobiť?
marjankaj
07.07.15,09:00
Zisk sa predsa rozdeľuje medzi spoločníkov(s.r.o.) alebo akcionárov(a.s.). Čo s tým má dozorná rada?
avalik
07.07.15,12:31
Da, vyplatis zisk tak ako rozhodlo valne zhromazdenie ... ved citaj obchodny zakonnik
karakul
07.07.15,15:45
... ak ste im minulý rok vyplatili 80, tak prečo tých 80 zostáva na 379 ?
Zaplatili ste aj odvody? Ak nevieme, ako to bolo účtované, ako dať odpoveď na nápravu?
Ako píše Tweety - zálohy na podiely/dividendy/tantiemy neexistujú.
Letko
08.07.15,01:38
To bolo tak. Firma začala fungovať v roku 2014. Konateľ priznal členom DR odmenu za účasť na DR v roku 2014 v hodnote napr. 80. Zaplatili sme z toho odvody do ZP, SP a odviedli daň. Tento mesiac zistil, že to tak nemal robiť a že to mal vyplatiť až teraz z rozdelenia zisku. Tak dal návrh na rozdelenie zisku, kde členom DR priznal odmenu za členstvo v DR 100. Teraz im už len chce doplatiť tých zvyšných 20 s tým, že daň z toho už platiť nebudú. (keďže ide o relatívne malú čiastku, to, že minulý rok platili aj daň, už riešiť nebudú). A keď to teda teraz zaúčtujem, zostane mi na 379 visieť 80€.
Letko
08.07.15,01:41
Účtované to bolo:
523/379
+ odvody, daň
379/221 - vyplatenie na účet
Takže minulý rok mi na 379 ostala 0.
avalik
10.07.15,11:58
Konatel priznal odmenu clenom dozornej rady??? ... na zaklade coho? Ved toto patri do pravomoci valneho zhromazdenia!
Letko
10.07.15,16:12
Ved prave, kedze nevedel co a ako, vyplatili sme im tomako odmenu za ucast na DR. A prisiel na to, ze to mal dat az zo zisku. Skomcilo to tak, ze to vysvetlil valnemu zhromazdeniu a VZ prerobilo odmenu DR len na ten rozdiel, co nebol vyplateny a zvysok davame do socialneho fondu.
avalik
10.07.15,17:10
Teraz som uplne domotana. Maju clenovia DR zmluvy o vykone funkcie? Ako v nich maju uvedene odmenovanie? Ako konkretne VZ urcilo podiela na zisku clenom DR? Je to sukromna sro, alebo je majitel stat?
marjankaj
10.07.15,17:34
Valika ani mne neodpovedal na doplňujúce otázky. Tiež si myslím, že by mali mať zmluvy a pekne to zdaniť a aj zaplatiť odvody. Ani neviem či ide o sro alebo nejakú inú spoločnosť. Tu si hocikto trepne otázku a myslí si že my mu tu vysypeme na cent presne ako to má urobiť. A keď sa niečo opýtam, tak sa ešte aj oduje a má pindy.
Letko
11.07.15,03:39
DR bola schvalena na MsZ. V zakladatelskej listine mame napisane, ze clenovia DR maju narok na odmenu. Podiel na zisku bol urceny takto - predseda DR ma 6% z priemernej mzdy v narodnom hospodarstve za kazde zasadanie DR a ostatni 3%. Sro je mestska. Konatel vypocita, VZ schvali. Markankaj, odmeny zo zisku sa nezdanuju, lebo zisk bol uz raz zdaneny. Platia sa len odvody do ZP a ak nemaju podiel na ZI a su nahlaseni na SP, tak aj odvody do SP.
marjankaj
11.07.15,05:22
A keď je zisk v mínuse, tak z čoho sa vyplatí tá odmena?
O akú spoločnosť ide?
avalik
11.07.15,05:23
Pytala som sa na to ci maju zmluvy o vykone funkcie. Ak maju clenovia DR priznany narok na odmenu v zakladatelskej listine, tak ju maju mat aj vyplatenu - ale musia byt uvedene pravidla/zasady odmenovania - takze to co dostali vyplatene je OK a ziadne kratenie z podielov na zisku im nemozes robit, ale musis vyplatit tak ako rozhodlo VZ.
karakul
11.07.15,05:46
MsZ - podľa všetkého Mestské zastupiteľstvo.
Firmy riadené obcami, teda ich poslancami sú kapitoly samy o sebe... tam sa netreba čudovať ničomu.
Letko
11.07.15,06:00
Ked je firma v minuse a nie je zisk, tak sa to vyplati ako odmena za cinnost DR, ktora ide do nakladov a potom sa z toho plati aj dan a zdravotne poistenie je 10+4. Avalik, DR ma napisane len ze maju narok na odmenu. A tie percenta su taky USUZ, ktory prijali vsetky mestske sro v nasom meste. VZ nam nakoniec schvalilo to, co som pisal tam hore, islo o 35€ dokopy.
avalik
11.07.15,06:43
Ak maju narok na odmenu tak im musi byt vyplatena ... asi by bolo dobre si dat dokumenty aj skontrolovat nejakemu pravnikovi, lebo toto co popisujes je tazky amaterizmus - ak by to bola sukromna firma, tak je to jedno, ale toto je firma zalozena mestom.
Letko
11.07.15,07:48
Pozriem v pondelok v praci. Dakujem za nazory.
marjankaj
11.07.15,08:24
Ak je dohodnutá stanovená odmena pre členov DR, tak by to mal byť náklad tej sro. A podiel na hospodárskom výsledku(zisk) sa rozdelí medzi spoločníkov. Je to podozrivé, ak sa to raz vypláca ako podiel na zisku a raz ako mzda. Podľa toho či je vykázaný zisk alebo nie.
Môže nastať situácia, že celý zisk zhrabne DR a spoločníkom zostane veľké kulové.:eek:
marjankaj
11.07.15,08:53