Roman174
07.07.15,06:53
mama bola na sono brucha a v popise ma-parenchym difuzne hrubsej az nehomogenej strukturi,st.pCHE,je to nieco vazne
taiko
07.07.15,04:55
taiko
07.07.15,04:56
co povedal doktor, ktory jej to sono robil, pripadne doktor, ktory si to sono vyziadal ?
buchač
07.07.15,06:01
Neumiera sa na to....
Alebo aj hej.

LENŽE vytiahnutie jednej vety ..." ma-parenchym difuzne hrubsej az nehomogenej strukturi,st.pCHE "....z popisu USG je trochu málo.
Ten výraz "st.pCHE" ...to je stav po chemoterapii ?
buchač
07.07.15,06:03
....eeeee.....

To sa nedá zo 4-5 slov jednoznačne povedať.
Terezia13
07.07.15,06:37
moja priateľka to má a neviem, či mala v živote nejaký alkohol v ústach
avalik
07.07.15,06:44
Terezia13, si vystudovany lekar, ze tu stanovujes diagnozu?
Terezia13
07.07.15,06:49
píšem - má to moja priateľka
buchač
07.07.15,06:51
Terka

...môže ísť aj o steatózu pečene.
Príznaky podobné...;)
Lieky Flavobion, Lagosa, Essentiale forte, Liv.52, atď....
Andy Kralik
07.07.15,06:55
Ospravedlňujem sa ale teraz budem neslušne kričať:

ĽUDIA? PÝTAJTE SA LEKÁRA - TOHO ČO VÁM ROBIL SONO ALEBO TOHO ČO VÁS NA NEHO POSLAL ALEBO VÁŠHO OBVODNÉHO LEKÁRA. TO UŽ TAK NEDOVERUJETE LEKÁROM ŽE SA MUSÍTE PÝTAŤ NA ODBORNÉ VECI O VLASTNOM ZDRAVÍ NA LAICKOM FÓRE?
BXLmiami
07.07.15,06:58
Ked to má Tvoja priateľka,musí to mať každý?Toto v medicíne neplatí,nevedela by som sa na základe takto nedostatočnej informácie a bez kliniky a anamnézy vyjadriť.
buchač
07.07.15,07:03
Neospravedlňuj sa, skôr naopak, to "kričanie" sa doslovne hodí.

1.000 bodov !

Byť moderátorom, tak otázky takéhoto špecifického charakteru (údaje z popisu a odborné latinské výrazy) by som okamžite odstránil.
marjankaj
07.07.15,07:09
No každý to hneď nepreštuduje pri lekárovi, keď mu odovzdá správu. Často až doma. A predsa nepôjde znovu čakať do čakárne aby sa to dozvedel. Jej mamu to proste nenapadlo. Tak nekrič na jej dcéru, za to, že nebola so svojou matkou u toho lekára.
buchač
07.07.15,07:17
marjankaj (Dnes 10:09) No každý to hneď nepreštuduje pri lekárovi, keď mu odovzdá správu. Často až doma.
=============================
Budem oponovať.

Lebo tu sa jedná o USG a výsledky vyšetrenia...teda lekar USG pozrie na monitor a napíše len to, čo mu mašina ukáže.

Konečné vyhodnotenie urobí ošetrujúci lekár a ten s ohľadom na všetky okolnosti pacienta potom určí liečbu.
bjuty smis
07.07.15,07:20
nerozumieš, že to sa pýta dcéra ?? nie pacientka..
marjankaj
07.07.15,07:24
Matka bola na vyšetrení a dcére to ukázala možno o týždeň. Tak sa dcéra samozrejme zaujíma o čo ide. Nebude si brať dovolenku aby išla k lekárovi a ten by jej to aj tak nemusel povedať. Nehľadajte za otázkou niečo, čo tam nie je.

V poslednej dobe sú tu oveľa "idiotskejšie" otázky ako táto.

Chápem, že lekári majú plné čakárne a je to na nich veľa, najmä v tomto počasí. Ale krikom nech to riešia u nadriadených(hoci aj u ministra) a nie na chudákoch pacientoch.
Kabaka123
07.07.15,07:33
ĽUDIA? PÝTAJTE SA LEKÁRA - TOHO ČO VÁM ROBIL SONO ALEBO TOHO ČO VÁS NA NEHO POSLAL ALEBO VÁŠHO OBVODNÉHO LEKÁRA. TO UŽ TAK NEDOVERUJETE LEKÁROM ŽE SA MUSÍTE PÝTAŤ NA ODBORNÉ VECI O VLASTNOM ZDRAVÍ NA LAICKOM FÓRE?
-----------------------------------------------------------------
súhlasím

a keď chce sa informovať, tak nech priamo zavolá lekárovi ... nevidím v tom žiaden problém...
buchač
07.07.15,07:44
marjankaj (Dnes 10:24)
V poslednej dobe sú tu oveľa "idiotskejšie" otázky ako táto.
=============================

Súhlasím...
Andy Kralik
07.07.15,07:47
"...A predsa nepôjde znovu čakať do čakárne..."
"...oveľa "idiotskejšie" otázky..."

Toto nie je idiotská otázka. Otázka je rozumná. Je na mieste. Ale je nemiestne sa to pýtať na laickom fóre. Pretože takého otázky sú nebezpečné.

Lekár ktorý tomu rozumie neodpovie, pretože si uvedomuje že z jedného USG vyšetrenia bez znalostí súvislostí sa diagnóza urobiť nedá. A preto budú odpovede len hádaním, nepresné, neúpné, možno chybné. No o ničom... A určite nie odborné.

Tu nejde o niečo čo si človek urobí doma sám, čo sa dá kúpiť v hypermarkete. Tu ide o zdravie. A áno, kvôli zdraviu zdvihnem telefón a ošetrujúcemu lekárovi zavolám.. a áno ak nebude chcieť hovoriť po telefóne tak pôjdem za ním osobne..

To že lekári majú plné čakárne a je to na nich veľa, nie je dôvod aby nálezy svojim pacientom nevysvetlili...

Dcéra sa pýta dobre, ale na nesprávnom mieste. Jednoducho zobrať mamu a pekne späť k lekárovi.
marjankaj
07.07.15,07:59
No môže sa pýtať hocikde, žiadny zákon to nezakazuje.
Otázky málokedy bývajú nebezpečné(nerozumné to áno, takých je tu plno), to skôr odpovede môžu skrývať nebezpečenstvo.
Ja súhlasím s tým čo si odpovedal. Len si nemusel "kričať", navyše na nie celkom "správnu" osobu, ktorá zháňa informácie, kde sa dá. A iba dnes sa tu zaregistrovala a netušila, že si musí najprv naštudovať aj etiketu(toto je síce trochu mimo tému).
Porada si získala v poslednej dobe "renomé", že má patent na všetko, tak sa nečuduj, že sa tu na všetko aj pýtajú. To nech rieši niekto zodpovedný. My s tým nič neurobíme.
Dokonca niektorí aj žiadajú také odpovede, aké sa páčia iba im.:eek:
Jarka 1
07.07.15,08:03
Ja by som to zhrnula asi takto:
Keby naše zdravotníctvo nebolo v takom stave v akom je, neboli by tu ani takéto otázky.
marjankaj
07.07.15,08:03
Kabaka123.
Nie každý lekár poskytuje takéto informácie telefonicky a iným osobám ako pacientovi. A môže byť aj na dovolenke alebo niekde inde. To že ty tam problém nevidíš, neznamená, že tam žiadny nie je.
Samozrejme za pokus nič nedá.
marjankaj
07.07.15,08:15
Jarka 1.
S týmto súhlasím. Ale to som tu nechcel rozoberať, to by bolo na samostatnú debatu.
Chyba býva na obidvoch stranách. "Jak na straně ženy, tak na straně tchýně":D
korela
07.07.15,08:25
Súhlasím. Iba raz v živote (pred 20 r. ) podal informáciu o mojom zdravotnom stave lekár cudziemu človeku, nie rodine. Okamžite som od neho odišla. Škoda, bolo mi to ľúto, bol to dobrý lekár, svedomitý, ale morálne zlyhal. Nakoniec, okamžitý odchod mi poradil iný lekár.
V tomto prípade vie síce dotyčný/-á citovať správu, ale i tak. Osobne je osobne. Je na lekárovi, ako sa rozhodne.
Lekár sa nemá ako presvedčiť, koho má na druhej strane. Predstaviť sa mu môže hocikto do telefónu pod akýmkoľvek menom.
marjankaj
07.07.15,08:30
Korela.
Tak, tak.
Iba raz niekto zneužije takýto telefonát, a lekár sa už poučí na vlastnej chybe.
Terezia13
07.07.15,08:50
moji milí poradcovia.........nenavážajte sa tu do týchto pýtajúcich sa
nepýta sa na diagnózu štýlu "bolí ma palec na nohe, neviete od čoho?", ale sa pýta zrozumiteľne, čo ho trápi, hľadá niekoho, kto by možno mal takú diagnózu, u lekára bol, ale - poznám z vlastnej skúsenosti - niekedy je s lekárom ťažké konzultovať, povie stroho, napíše lieky a dovidenia
taiko
07.07.15,08:58
tu ide skor o to, ze tu niekto nieco napise a zadavatelka sa oprie, alebo bude brat do uvahy informacie, ktore budu jednostranne, zalozene na nedostatocnych vstupoch, laicke, nijako neberuce do uvahy milion dalsich moznych faktorov, ktore v otazke neboli spomenute atd. Ked sa bavime o kupe chladnicky, ci o nekvitnucom kaktuse tak OK, ale o chorej peceni ?

Otazka bola. " Je to vazne? " Predstav si odpoved " Nie nie je to vazne, moj otec to mal tiez a je v pohode ". Rozumieme sa?
marjankaj
07.07.15,09:03
No máš pravdu. Ale netreba každého hneď sprdnúť. Už zistil, že sa tu nič nedozvie, tak sa tu už asi neobjaví.
buchač
07.07.15,09:08
Terka

Napísala si v tom príspevku niečo o cirhóze...aj link si dala....nebudem ho vyťahovať.
--------------------------------------
Oponoval som Ti inou diagnózou...steatóza....ale kľudne môže byť diagnóza aj iná.
Dal som aj medikamenty.
--------------------------------------

Pečeň samotná je tzv. čistička organizmu, to vieme.
Ak sa niečo poserie, tak si to odserie aj pečeň.

...a je jedno, čím sa tento orgán poškodí. Či ide o chlast, zlá strava, nejaký vírus alebo aj lieky, ktoré liečia niečo iné, hlavne tie ATB.
Terezia13
07.07.15,09:10
to, že či to je alebo nie je vážne, sa dá jednou vetou vysvetliť, že tu mu na to nikto odpoveď nedá, ale viem si predstaviť jeho obavy a stres,
nehľadá tu sprdung ale pomoc
taiko
07.07.15,09:13
hmmm, a ako presne si pomohla, ked si napisala, ze je to cirhoza pecene? ;)
Terezia13
07.07.15,09:17
link som zrušila, v tomto všetkým dávam za pravdu, bola totálna blbosť, uvedomila som si a zmazala som príspevok, ale bolo to z lekárskeho časopisu, ale aj tak, lekár určil diagnózu a tým to končí, ale vžívam sa do kože toho človeka, ktorý tu hľadá radu, diagnózu už má
taiko
07.07.15,09:20
empatia je OK, ale prilisna snaha pomoct moze niekedy uskodit. hovori sa tomu "medvedia sluzba".
N margo toho sprdungu. Niekedy ludia potrebuiju trosku "zatriast" a "prefackat", aby zacali racionalne rozmyslat v takych vaznych veciach.
Terezia13
07.07.15,09:28
máš pravdu, že to môže byť medvedia služba, ale človek tu hľadá pomoc a treba ho nasmerovať, nie ešte viac stresovať
podľa otázky Roman bude mladšej vekovej kategórie a všetka česť, že má o mamu obavu, dnes sa to už nevidí
Peggynka
07.07.15,11:59
Možno je to nakoniec tak,že mama vie,ale nechce to povedať rodine.
Ingrid Ondruskova
07.07.15,12:04
No a ja si zase predstavujem odpoveď: môj otec to mal tiež a za mesiac UMREL....akože moja veta jej ako pomôže?? Dúfajme, že všetci čo na tomto fóre riešia svoj či iného zdrav.stav, berú rady a odporúčania poraďákov s istou rezervou!!! Dúfam...
Terezia13
07.07.15,12:42
no ale sa aspoň rozbehla živá diskusia.........hoci nikto z toho nie je múdrejší
Ingrid Ondruskova
07.07.15,14:51
Súhlas....
karakul
07.07.15,15:24
... aj admin je spokojný