RáchelGoleniova
07.07.15,09:46
Dobrý deň, stali sme sa dobrovoľnými platcami DPH. Neviem či som správne pochopila, že DPH na vstupe si môžeme uplatniť len zo zásob / urobili sme inventúru /, z hmotného a nehmotného majetku / nemáme / ale neviem či do zásob na sklade sa počíta aj nákup drobného majetku pri ktorom vediem AÚ na 501 ako napr.kúpa pačiatky, mobilného telefónu, tlačiareň? Ďakujem.
mondes
07.07.15,07:56


Pozri si to tu. Tam to máš pekne rozobrate
-uplatnenie-odpoctu-dph-zo-zasob-na-prelome-rokov-2014-2015-a.html[/url]

Doplnenie: Pri naroku odpočtu DPH pri registrácii sa riadime § 55 zákona o DPH. Vyberám:
(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočitať daň viažucu sa k majetku, ktory nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnuty do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu 27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob.


P.S. Takže ak bol ten Váš drobný majetok zahrnutý k 31.12. do daňových výdavkov, tak nie je nárok na odpočet. Ak ste však niečo kúpili aj v r. 2015, napr. tlačiareň alebo telefón, tak si z tohto môžte nárokovať odpočet DPH, pretože to ešte nebolo zahrnuté v daňových výdavkoch.

RáchelGoleniova
07.07.15,08:09
Z uvedených materiálov som nepochopila či sa do zásob počíta aj kúpa tlačiarne, telefónu, pečiatky a iné ...čo evidujem na 501 AÚ.
mondes
07.07.15,11:48
Doplnila som odpoveď.
RáchelGoleniova
07.07.15,15:18
Ten majetok na 501 AÚ, pri ktorom si uplatním DPH pri registrácii musí byť v súlade so smernicou firmy - ide napr.o pečiatku v hodnote 20 €ur.? To uplatnenie si DPH pri registrácii z majetku je dobrovoľné alebo povinné? Ďakujem.
mondes
07.07.15,16:06
Musíte mať k tomu faktúru o nákupe DHM od plátcu DPH. Myslím, že je to dobrovoľné.