Emik27
07.07.15,11:44
Dobrý deň,
vzhľadom na to, že existuje viacero názorov, chcela by som Vás poprosiť o radu. Zamestnanec pracuje pondelok až piatok, 8 hodín/deň. Vzhľadom na zvýšený objem prác bol v práci aj v sobotu (príp. vo sviatok). Prosím, má za túto odpracovanú sobotu resp. sviatok nárok na stravný lístok? V tento deň odpracoval viac ako 4 hodiny. Zástupcov zamestnancov nemáme.
Vopred veľmi pekne ďakujem!!!
Tweety
07.07.15,09:47
Áno, podľa §152 ZP má zamestnávateľ povinnosť zabezpečiť mu stravovanie.
ivka70
07.07.15,10:15
Ak je zmena v sobotu pracou nadcas a nie riadnou pracovnou zmenou, nemusi zamestnavatel stravu zabezpecit. Zvycajne to maju zamestnavatelia osetrene internymi predpismi, kolektivnou zmluvou a pod. ze aj za takuto zmenu narok je.

http://poradna.hnonline.sk/otazka/praca-nadcas-a-narok-na-stravne-listky#.VZuzgPntk4k

Vyplyva to v podstate s par. 152 a z definicie prace nadcas v par. 97.
Tiez som bola dlho presvedcena, ze nezalezi na tom ,ci ide o riadnu PC alebo nacas ....
Tweety
07.07.15,10:53
kde je v § 152 a 97 to, že nemusí zabezpečiť stravovanie? Nič také tam nevidím.
ivka70
07.07.15,12:17
Ked si das dokopy tieto 2 veci:

152:
Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie ...
97:
Práca nadčas je práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien.
Tweety
07.07.15,12:29
dala som si to dokopy, len nerozumiem, ako mohli takto obísť povinnosť zabezpečiť stravovanie, veď je to rovnako práca ako bežnej zmene, či?
Emik27
07.07.15,18:54
Veď práve :/ Ako to prosím riešite vy? Dávate im v týchto prípadoch stravné lístky?
Aha:
http://www.epi.sk/priklad-z-praxe/Praca-nadcas-a-stravne-listky.aspx

Čo článok, to iný názor :/
ivka70
07.07.15,19:20
Vsade v mojom okoli to maju dodefinovane a narok je aj za zmenu nadcasovu. Myslim si, ze je to spravodlivejsie a od zamestnavatela korektnejsie. :)
A inak, narocky som pripla link, kde je pod odpovedou podpisany pravnik.