Simona Simonka Frankova
07.07.15,15:37
Zdeila som dom a chcem ho prepisat na moju dceru ale este neni plnoleta a ako dedici sme dvaja ja a brat ale dohodli sme sa ze to pojde na moju dceru da sa to alebo nie?
santyn
07.07.15,14:10
Dá sa to, avšak takýto prevod nehnuteľnosti na maloletú osobu musí schváliť súd
Simona Simonka Frankova
07.07.15,14:20
cize ak by som pred notarom kedze deicke mame zajtra povedala ze vsetko ide na dceru cakala by som len ako dopadne sud? a aka je sanca ze sud vyhovie?
santyn
07.07.15,14:29
súd tomu samozrejme vyhovie pretože ide o právny úkon ktorým maloletý nadobúda majetok /ak na dome samozrejme ne sú nejaké dlžoby/ avšak zajtra s tým zrejme nič nespravíte, majetok zdedíte Vy a brat a potom ho môžete darovacou zmluvou prepísať na dcéru /ak darovaciu zmluvu schváli súd/
marjankaj
07.07.15,14:33
No nie som si istý. Ak by odmietla dedičstvo, tak by to dedila jej dcéra. A aj bez schválenia súdu.
Uveď paragraf ktorý stanovuje to čo tvrdíš.
Veď to by dieťaťu ani nemohli na narodeniny čokoládu darovať bez rozhodnutia súdu.:eek:
santyn
07.07.15,14:52
Ak by nededila pani, jej podiel by prechádzal na jej dcéru- § 473 ods. 2 OZ, avšak ak má jej brat deti tak on sa dedičstva vzdať nemôže pretože jeho časť dedičstva by prechádzala na jeho deti. Došlo by k situácii kedy by spoluvlastníkmi nehnuteľnosti boli dcéra a brat, a keby chcel brat previesť svoju polovicu na jej dcéru zase by to musel schvaľovať súd. Preto by bolo z časového hľadiska hospodárnejšie keby dom zdedili plnoletí ľudia/oplatiť ho musia tak či tak/
marjankaj
07.07.15,14:54
A čo bráni tomu bratovi uzavrieť dohodu a dedičstvo darovať tej dcére? Ako vieš, že ten brat má deti?
Ale neodpovedal si mi ohľadne toho súdu. Uveď ten paragraf.
marjankaj
07.07.15,15:03
Dom ešte nie je majetkom dieťaťa, takže súd nemusí nič schvaľovať.
§ 28
Ak zákonní zástupcovia sú povinní aj spravovať majetok tých, ktorých zastupujú, a ak nejde o bežnú vec, je na nakladanie s majetkom potrebné schválenie súdu.

A prijímať dary je snáď primerané.
§ 9
Maloletí majú spôsobilosť len na také právne úkony, ktoré sú svojou povahou primerané rozumovej a vôľovej vyspelosti zodpovedajúcej ich veku.

PS. paragrafy sú z občianskeho zákonníka, ak by niekto nevedel.
Okrem toho notár na prejednaní dedičstva povie, čo je možné a čo nie. Od toho tam je.