vajda65
28.05.06,15:38
Ahojte potreboval by som poradiť s týmto:

Na začiatok je dôležité povedať že som študent VŠ a ešte robím aj na polovičný úväzok, pričom odvody za mňa firma hradí.
Dňa 17.5.2006 som ohlásil voľnú živnosť s tým, že som vyplnil deň začatia
jednotlivých činností 1.6.2006. Dňa 24.5 som si bol túto živnosť vyzdvihnúť a teda týmto dňom nadobudla právoplatnosť.
Potreboval by som vedieť či mám povinnosť registrovať sa na SP a ZP do ôsmich dní od 24.5 alebo až od 1.6, respektíve či vôbec musím na SP. Na ZP sa musím určite prihlásiť.
A potom ešte by som potreboval poradiť ako je to s výškou odvodov do na ZP, lebo podľa zákona sa vypočítava z predchadzajúceho daňového priznania, to je u mňa 0 sk, takže preddavky budú 0 sk?, alebo v plnej výške tj. 966 sk?, alebo kedže som zamestnaný tak sa budú vypočítavať z min. mzdy to by bolo cca 220 sk?
vopred vďaka za rady.
vajda65
29.05.06,08:43
tak som teda volal na živnostenský úrad a tam mi povedali, že sa treba registrovať do 8 dní od 24.5.
Len tak keby to niekto v budúcnosti potreboval.
Terezap
29.05.06,13:57
Vieš, ja som sa bola registrovať v tvojom prípade do 8 dní po 1.6.2006 a bolo to v poriadku - čo sa týka zdravotnej poisťovne. Na sociálnej poisťovni ma zaregistrovali až po daňovom priznaní, keď mi vyplynula zo zákona poviná účasť na soc. poistení. A preddavky pre SZČO sú vo výške 966,-Sk, ale v tvojom prípade ( VŠ, zamestnanie) nie som si celkom istá. Snáď sa Ti ešte niekto ozve.
Evanka
29.05.06,14:54
Ahojte potreboval by som poradiť s týmto:

Na začiatok je dôležité povedať že som študent VŠ a ešte robím aj na polovičný úväzok, pričom odvody za mňa firma hradí.
Dňa 17.5.2006 som ohlásil voľnú živnosť s tým, že som vyplnil deň začatia
jednotlivých činností 1.6.2006. Dňa 24.5 som si bol túto živnosť vyzdvihnúť a teda týmto dňom nadobudla právoplatnosť.
Potreboval by som vedieť či mám povinnosť registrovať sa na SP a ZP do ôsmich dní od 24.5 alebo až od 1.6, respektíve či vôbec musím na SP. Na ZP sa musím určite prihlásiť.
A potom ešte by som potreboval poradiť ako je to s výškou odvodov do na ZP, lebo podľa zákona sa vypočítava z predchadzajúceho daňového priznania, to je u mňa 0 sk, takže preddavky budú 0 sk?, alebo v plnej výške tj. 966 sk?, alebo kedže som zamestnaný tak sa budú vypočítavať z min. mzdy to by bolo cca 220 sk?
vopred vďaka za rady.
Do sociálnej poisťovne sa zatiaľ netreba zaregistrovať. Táto povinnosť ti vznikne až od júla 2007 na základe daňového priznania za rok 2006 v prípade, ak prekročíš určitú sumu príjmov ako SZČO - teraz je to 82800. Do ZP sa máš povinnosť zaregistrovať ako SZČO, ale vzhľadom na súbeh a neznámy základ dane ako SZČO si môžeš určiť výšku preddavkov z titulu SZČO sám.
DanielaSL
29.05.06,15:46
Len doplním, ak by si si chcel platiť dobrovoľne odvody na SP , tak sa môžeš tiež zaregistrovať hneď.