Dasat
28.05.06,15:42
Nakoľko som už prečítala niekoľko kníh o IFRS neviem sa stále dočítať ako postupovať v prípade zrušenia opravných položiek v prípade ka dlžník sumu pohľadávky uhradil. Je to v prípade opravných položiek výnos alebo korekcia nákladov v súvislosti s tvorbou opravnej položky, napr. pohľadávka v roku 2005, účtovaný výnos aj náklad v súvislosti s tvorbou opravnej položky, úhrada v roku 2006?
Obdobne ma zaujíma, ako aj to z pohľadu dane z príjmov.
mirkai
10.07.06,07:12
Mily /á/ DASAT,
v nasej spolocnosti pripravujeme podkaldy podla IFRS. V IFRS som nenasla standard, ktory by opisoval ako sa ma spravat rozpustenie opravnej polozky. V nasej firme vykazujeme rozpustenie opravnych poloziek ak nie je na pohladavku uctovany zaroven odpis do vynosov.
Co sa tyka dani, skuste rpi prejst zakon SR. osobitny pokyn.Ak to tam nie je opisane, malo by sa aj pre IFRS postupovat ako pre narodne pravo
Mladek
13.07.06,06:17
Podle IFRS se standardně provádí tzv. reversal vždy pokud je nutné snížit dřív vytvořenou rezervu.

Tento všeobecný postup vyplívá z požadavků IAS 37.59: „Provisions shall be reviewed at each balance sheet date and adjusted to reflect the current best estimate. If it is no longer probable that an outflow of resources embodying economic benefits will be required to settle the obligation, the provision shall be reversed.“

Co se opravných položek týče, analogicky by se měl používat stejní postup. Pokud se jedná o opravnou položku k pohledávce, tento postup se přímo nařizuje v IAS 39.65:

“If, in a subsequent period, the amount of the impairment loss decreases and the decrease can be related objectively to an event occurring after the impairment was recognised (such as an improvement in the debtor’s credit rating), the previously recognised impairment loss shall be reversed either directly or by adjusting an allowance account. The reversal shall not result in a carrying amount of the financial asset that exceeds what the amortised cost would have been had the impairment not been recognised at the date the impairment is reversed. The amount of the reversal shall be recognised in profit or loss.”

Jinak řečeno, pokud se snižuje nebo ruší opravná položka zaúčtuje se proti stejnému nákladovému účtu (na straně dal) který se použil při její tvorbě. Účtovat výnos by bylo nepřijatelní a považovalo by se za hrubé porušení jak všeobecných tak specifických požadavků IFRS.