ljuko
08.07.15,09:50
Dobrý deň,

fotografii sa venujem cca 6 rokov za ten čas boli nejaké úspechy, tiež rozhovory a aj pár dobrých výsledkov v súťažiach. Lenže sa jednalo o umelecké fotografie (nie komerčné).

Po rokoch by som sa ale chcel začať fotografiou aj živiť. Mám zakúpenu kvalitnú techniku a aj domáci atelier.

Moja otázka, ale znie ako si nájsť svojich zákazníkov, keďže sa mi hlási fakt len minimum. Neviem ako by som mal začať (živnosť mám).
Nemám s tým skúsenosti a málo zákazníkov. Niekedy sa zamýšlam nad tým, že niektorí známi si kúpia fotoaparát a o krátky čas sa k nim hlási kopu zákazníkov. Neorozumiem čo robím zle, respektívne viedel by mi niekto ako mám začať s tým aby sa ku mne zákazníci hlásili a mal som nejakú klientelu?

Naozaj nemám žiadne skúsenosti a budem vďačný za každú radu.
Pekný deň všetkým
kukučka
08.07.15,07:59
Foť nielen mesto a okolie, ale aj rôzne akcie, ľudia sa radi vidia.
Snaž sa prezentovať svoju tvorbu čo najširšiemu publiku na stránkach vášho mesta, na FB. Predpokladám že máš svoju stránku.
ivka70
08.07.15,08:02
Jeden fotograf robil akciu cez zlavovy portal a takych je urcite viac.
Dal 2 ponuky na 6 a 12 snimkov, portrety s max. 2 osobami, nafotene v atelieri, upravene ,odovzdane v elektronickej forme.

Podobne sa da urobit akcia na fotky deti, na fotky dvojic, svadobne fotky a pod.
Ak das dobru cenu, ludia sa ozvu.

Zlavovy portal urobi reklamu a spokojni zakaznici siria reci dalej :)
BXLmiami
08.07.15,08:12
Zopár svadieb predsa.Na každej je kopa ľudí a ak spravíš skvelé fotky a CD,tak to vidí pol republiky :-))
duves
08.07.15,08:43
a máš nejaku stranku? mam fotografovanie ako hobby. ale čo viem, všetci čo sa tym chcú živiť, tak maju podobne problemy.
vlado 33
08.07.15,09:06
Záleží, kde to prevádzkuješ, aká je konkurencia, za aké ceny ponúkaš služby a akú reklamu máš. Dnes je obrovská konkurencia, ťažko je sa presadiť v tomto biznise. Ľudia stále pozerajú na ceny, kvalita a kompozícia im nič nehovorí. Viem, nákup špičkovej techniky robí aj výšku ceny služby, ocení to niekto? Nedávno som videl fotíť svadbu starou Canon 50d, od toho sa odvíja cena.
duves
08.07.15,09:36
canon 50D je nič, v BA fotografuju sobaše s full frame zrkadlovkami. Apropo, nema vyznam sa orientovat na lacny segmet klientov. Su fotografi, čo maju za sobotu 800-1000€ a na pol roka objednane terminy. referenčnym fotografovam može byt napr. p.Čaniga a podobne.
kopretinka
08.07.15,09:42
ktorý Čaniga?
duves
08.07.15,09:52
Ivan
vlado 33
08.07.15,09:54
Ako píšem, cena je rozhodujúca. A technika? to laik nerozpozná. malé mesto, nízke ceny.
korela
08.07.15,12:06
Nepíšeš či máš odborné vzdelanie. Na začiatok ako "nájsť" cestu je vhodné sa zaradiť medzi nejakú skupinu fotografov, nájdeš na googli, napr. http://www.fotokluby.sk/fotokluby/bratislavsky-kraj/fopa--fotoklub-profesionalov-a-amaterov-bratislava/viac
Tiež vymetať workshopy, CZ nevynechajúc a ani iné krajiny. Foť hlavne tému, ku ktorej máš vzťah. Vytvor si vlastný blog.
Vytvoriť si aj portfólio, obísť Slovensko a skúšať ponúkať tvorbu v zahraničí. Kdekoľvek, svet je veľký, Slovensko malé. Ponúkaj. Fotografia nemá hranice. Na SK je pár fotografov, čo obsadili hlavné pozície aj vďaka kontaktom, avšak to ešte neznamená, že ty neprerazíš. Doma človek nebýva prorokom.
Väčšina ľudí začína svadbami. Podľa mňa, nemusí to tak byť, je diera na trhu pri vytváraní bookov, nemusí ísť iba o ambiciózne dievčatá, čo snívajú o modelingu, ale určite by si rada vytvorila svoj súkromný book od profesionála každá mladá žena, možno i muž, či dievča, aby mali zachytenú jednu etapu svojho života. Cena by sa prispôsobila trhu. Ani na začiatku však veľmi netreba podliezať cenu, aby si na nej nezostal a potom platí ešte pravidlo, čo je lacné, je podozrivé.
Rovnako by bolo vhodné fotiť produkty na eshopy. Vidieť kvalitné foto je zázrak. Kvalitné fotky nájde človek tak vo fotobankách.
.
Nie si sám, čo sa ocitol v takejto pozícii, aj niektorí ľudia čo skončili VŠVU sa živia úplne inou prácou.
Mňa oslovuje tvorba Laca Struhára. Začínal od piky.
http://www.ephoto.sk/fotoscena/fotografi-a-kuratori/laco-struhar-qep/
duves
08.07.15,12:09
napr. ak by bol na bezplatnom workshope u Karola Srnca, dozvedel by sa ako sa to robí. Napr. začať fotiť portrety zadara a neskor sa to rozbehne.
duves
08.07.15,12:11
korela
08.07.15,17:34
vidíš, aj takto sa to robí, cez siete, na každom kroku dávať o sebe vedieť :-), inak pekná akcia, dobre, že sa na koly nenarážali, ale to bolo asi skôr ako v stredoveku
duves
08.07.15,17:46
ano, chce to čas, vela času a parťaka. šefredaktor ephoto rad foti tieto historicke zrazky. Ma parťaka a striedaju sa v asistencii nasvecovania objektov. Ano, fotenie je o svetle. Clovek sam neurobí nič mimoriadne. Treba odrazove dosky atd.
korela
08.07.15,17:58
Všetko máme, aj tie dosky.
duves
09.07.15,18:25
a napr. foto landscape tak toto je taka velmi slušna uroven: http://www.wide-photo.sk/galeria.php
korela
09.07.15,20:47
Vážim si každého dobrého fotografa, ale krajinkárov najviac. Znalosť územia, ročných období, fyzická námaha, cit.
Dobré zábery, ale ja môžem hodnotiť iba subjektívne. Posuniem info ďalej.