oski85
08.07.15,11:07
Dobrý deň prajem,
chcel by som sa spýtať na zákonnú povinnosť zaplatiť peňažnú náhradu do súdnej úschovy za zaniknutý podiel pri zrušení podielového spoluvlastníctva.

Situácia:
Súd zrušil podielové spoluvlastníctvo účastníkov k nehnuteľnostiam zapísaným na LV č.XXXX.

Účastníci k nehnuteľnostiam:
Žalobca v 1. rade – ja – podiel 11/24
Žalobkyňa v 2. rade – moja sestra – podiel 11/24
Žalovaný – náš brat – podiel 2/24 – zastupovaný pred súdom naším otcom, z dôvodu pobytu mimo Slovenskej republiky na neznámom mieste už niekoľko rokov (cca 8 rokov). Nemáme s ním absolútne žiaden kontakt alebo informáciu o ňom.

Súd vyporiadáva zrušené podielové spoluvlastníctvo tak, že uvedené nehnuteľnosti prikazuje všetky do výlučného vlastníctva žalobcu v 1. rade s tým, že zaväzuje žalobcu v 1. rade zaplatiť žalobkyni v 2. rade peňažnú náhradu za jej zaniknutý podiel v sume xxxx EUR a žalovanému peňažnú náhradu za jeho zaniknutý podiel v sume xxxx EUR v lehote do 15 dní od právoplatnosti tohto rozsudku.
Žalobcovia v 1. a 2. rade sú povinný zaplatiť na účet Okresného súdu na súdnom poplatku spoločne a nerozdielne xxxx EUR v lehote do 15 dní od právoplatnosti tohto rozsudku.
Žiaden z účastníkov nemá právo na náhradu trov tohto konania.

Súdny poplatok sme spolu so sestrou samozrejme hneď zaplatili.

Naša advokátka z dôvodu, že brat žije niekde mimo Slovenska od roku 2007 a nemáme s ním žiaden kontakt , tým pádom nemáme možnosť mu priamo vyplatiť peňažnú náhradu za jeho zaniknutý podiel , navrhuje vložiť tieto peniaze do súdnej úschovy.

Moja otázka znie: Je to nutné takto riešiť? Je možné tieto peniaze nevložiť do súdnej úschovy, kde aj tak po 3 rokoch, ak sa brat neprihlási tak prepadnú, alebo v prípade, keď sa brat vráti domov, tak mu tie peniaze vyplatíme spolu so sestrou. So sestrou sme takto dohodnutí. Ani sestra nepožaduje vyplatenie svojho podielu. Je vôbec rozdiel vo vyplatení peňažného podielu sestre a bratovi? Ak brata na súde zastupoval náš otec a on netrvá na okamžitom vyplatení peňažnej náhrady za zaniknutý bratov podiel, tak kto môže zákonne namietať proti neskoršiemu vyplateniu peňazí bratovi?
Nie je naším úmyslom – mňa a sestry – nevyplatiť bratovi jeho podiel, skôr sa zaujímame, či je možné tento podiel vyplatiť aj neskôr ako do 15 dní od právoplatnosti tohto rozsudku. Predsa sa jedna už o celkom slušnú sumu.

Ďakujem za odpovede.
Mária27
08.07.15,10:56
Môžete aj neskôr. Ak vás nebude oprávnený žalovať, nikto to nebude riešiť.