ondrej.balko
08.07.15,12:55
Dobrý deň, som v nasledovnej situácii:
Mám PHP skript (drobný program pre web stránky), ktorý by som chcel predávať cez internet. Už dlhšie mam informáciu na stránkach, že takýto skript mám hotový a ozvalo sa viac záujemcov.
Problém je v tom, že záujemci nechceli zaplatiť za skript, ale snažili sa odo mňa zistiť, ako postupovať pri tvorbe tohto skriptu, pretože sami to nedokázali.

Teraz, keď chcem tento script predávať v eshope a slovenské zákony sú nastavené tak, že čokolvek čo si objednám cez internet, môžem do niekoľkých dní vrátiť a žiadať späť peniaze.
Bojim sa toho, že niekto si to kúpi, riadne zaplatí, no keď si okopíruje obsah skriptu, bude žiadať späť peniaze, ale kópiu skriptu si nechá, resp. bude vidieť celý postup a spraví si vlastnú verziu.

Je v podobných prípadoch možné ignorovať slovenský zákon, alebo je to možné nejakým spôsobom ošetriť v obchodných podmienkach?

dakujem ...
ivka70
08.07.15,11:04
obchodne podmienky nemozes menit v rozpore so zakonom.

Nie vsetko je ale mozne vratit, ked je to kupovane cez internet.
A SW, ktory bol "rozbaleny" sa vratit neda.
(je to ako ked si takto kupis Windows, odbalis, vidis licencny kluc, ten pouzijes a instalacku vratis ..taka moznost nie je)

Treba si ale naprogramovany SW chranit licenciou, patentom.
Pretoze zaruka, ze to nikto iny nevymysli, pripadne ze raz zakupi a potom okopiruje a bude ponukat sam, nie je automaticka.
A dokazovat, ze si to vymyslel a ponukal prvy, musis ty.
Consultix
08.07.15,17:54
Podla mojho nazoru je podstata riesenia tohoto problemu niekde inde:
Lehota 14 dni na vratenie je dana Zakonom o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku


Odstúpenie od zmluvy § 7
Ak predávajúci včas a riadne poskytol spotrebiteľovi informácie o práve odstúpiť od zmluvy podľa § 3 ods. 1 písm. h), spotrebiteľ je oprávnený aj bez uvedenia dôvodu odstúpiť od zmluvy uzavretej na diaľku alebo od zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho do 14 dní odo dňa
a) prevzatia tovaru podľa odseku 4 v prípade zmlúv, predmetom ktorých je predaj tovaru,
b) uzavretia zmluvy o poskytnutí služby alebo
c) uzavretia zmluvy o poskytovaní elektronického obsahu nedodávaného na hmotnom nosiči.


Za spotrebitela sa podla § 2 písm. a) zákona č. 250/2007 Z. z.o ochrane spotrebiteľa povazuje "fyzická osoba, ktorá pri uzatváraní a plnení spotrebiteľskej zmluvy nekoná v rámci predmetu svojej podnikateľskej činnosti, zamestnania alebo povolania.

Predpokladam, ze PHP skript si nebude kupovat sukromna osoba, ktora nepodnika, teda spotrebitel v zmysle zakona. Taka osoba (podnikatel zivnostnik/sro, institucia) nema narok na vratenie v zmysle uvedeneho zakona, nakolko sa na nich predmetny zakon nevztahuje. Ak to teda chces predavat cez e-shop, mozes podmienit registraciu uvedenim ICO a tym padom je problem vyrieseny.



Dalsi aspekt otazky je autorsky zakon, takze ty ked predavas skript, tak v podstate len poskytujes licencne prava k vyuzivaniu diela (skriptu), ktory na Tvoje stastie je vo webovej aplikacii vzdy dostupny a dohladatelny. Takze ak tam bude Tvoj kod, mas vyhrate. Ak si ale naozaj vymyslel nieco, co iny zatial nedokazal tak patentova ochrana je na mieste. Autorsky zakon Ta chrani zo svojej podstaty, ale vymozitelnost tejto ochrany je uz ina tema...