eva3107
08.07.15,16:19
Môžem ako podnikateľka požiadať o doplatok rodičovského príspevku ?
Keď mi vyšlo nižšie materské ako je rodičovský príspevok ?

Som konateľkou a zároveň zamestnancom svojej vlastnej malej firmy. Mám pracovnú zmluvu o konateľovi, platím si odvody z odmeny 10€ .. som momentálne v 7 mesiaci tehotenstva a materské mi samozrejme vychádza smiešna suma.. Pýtam sa .. ,či je možné po rozhodnutí zo sociálnej poisťovne , požiadať (ešte pred narodením bábätka) o doplatok do výšky rodičovského príspevku.. (alebo až po narodení) .
A tiež by som chcela vedieť .. kedy sa mám zo sociálnej poisťovne odhlásiť ,alebo sa nemám odhlásiť ..ako sa to vlastne rieši..? A či mám o ten doplatok vôbec nárok ? Ďakujem za každú odpoveď
veronikasad
08.07.15,14:23
Rodičovský príspevok sa vypláca až od mesiaca kedy sa dieťa narodí. Teda o doplatok môžeš požiadať až od narodenia dieťaťa.
Materské do pôrodu ti bude vyplácať SP zo skutočného VZ.
brčko
08.07.15,15:13
To, či musíš mať prac.zmluvu vo firme, v tom sa nevyznám, ale ak by ti toto nem.poistenie skončilo pred nástupom na md a potom, ešte pred nástupom na md (najneskôr 6týž. pred termínom nástup na md) by si sa prihlásila na dobrovolné nem.poistenie (+dôch.), zaplatila za dobu pred nástupom na md v splatnosti, tak ti vyjde nárok na materské z minima, z tých 412eur, tj. cca 65% z toho na mesiac. Dobrov.poistenie počas poberania materského neplatíš.
veronikasad
08.07.15,17:33
Na výkon funkcie konatela sa pracovná zmluva neuzatvára.
veronikasad
08.07.15,17:34
Máš splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch ?
veronikasad
08.07.15,17:55
To dobrovolné nem. poistenie ma nenapadlo, súhlasím s tebou. Predpokladám, že podmienku 270 dní nem.poistenia má, resp. bude mať splnenú.
eva3107
10.07.15,10:31
Tak mi to poradila účtovníčka
eva3107
10.07.15,10:32
270 dní mám splnené určite, keďže takto fungujem od 15.6.2015 ..
eva3107
10.07.15,10:38
Brčko .. ďakujem áno 270 dní spĺňam .. som takto zamestnaná od 15.6.2014 lenže .. trošku tomu čo si napísala nerozumiem.. , pretože sa v tom vôbec nevyznám.. takže .. mohla by si mi to vysvetliť prosím podrobnejšie .. čo kedy a ako urobiť ak sa to dá ? ďakujem za pomoc..
Mám sa teraz ešte prihlásiť pred tým než nastúpim na MD ..na dobrovoľlné nemocenské poistenie?
Zaplatiť za akú dobu ? pred MD ? A suma na zaplatenie dobrovoľného poistenia sa od niečoho odvíja ,alebo je to stanovené? Ďakujem
Katy a R
10.07.15,11:00
1. Ak materské vychádza nižšie, ako RP - máš nárok na doplatok do výšky RP - ale len od narodenia dieťatka.
ale mohla by si vyskúšať to dobrovoľné poistenie .

2. tak aspoň ako píše brčko. - ukončiť PP a prihlásiť sa ako DPO.

opravila som (nech nemýlim - súčasne nemôže povinné NP aj DNP)
eva3107
10.07.15,11:14
Takže v soc. poisťovni nahlásim koncom mesiaca , že ukončím pracovný pomer a prihlásim sa ako DPO ? Od 1. augusta ? A za ten čas , od augusta pokiaľ nenastúpim na MD uhradím poistné? Viem , že sa pýtam ,ako blbec.. ,ale aby som v tom mala jasno :) Ďakujem
Katy a R
10.07.15,11:23
--- aj skôr by som realizovala (neviem, koľko máš času, nenapísala si PTP)
eva3107
10.07.15,11:35
som v 28 tt a co je PTP?
Katy a R
10.07.15,11:51
pravdepodobný termín pôrodu - máš to určite už uvedené v preukaze (či ako sa volá tehotenská knižka)
eva3107
10.07.15,12:01
noo jasnééé :) 08.10.2015
Katy a R
10.07.15,12:07
ja by som ukončila PP aj hne´d ... a niekedy koncom mesiaca by som sa prihlásila ako DPO ... a nastúpila by som 8 týždňov pred PTP na materskú ...
- ale je to na tebe - môžeš aj v auguste - pozor, na platby - treba včas zapaltiť.
eva3107
10.07.15,12:12
Takze od lekarky mi bude stacit iba jeden papier na materske s ktorym pojdem potom do SP.. ? Takze mi odporucas dajme tomu od pondelka ukoncit pracovny pomer .. ( musim sa odhlasit aj v SP a ZP.. vsak ? ) a následne sa nahlásiť ako DPO? Rozumiem správne?
Katy a R
10.07.15,12:36
od lekárky ti teraz netreba nič. to až keď budeš žiadať materskú dávku. a môžeš všetko aj poštou vybaviť (ak nemáš SP po ceste) - ale naozaj to treba riadne spraviť - nech to nie je zbytočné (čo učtovníčka - už neporadí?). ak sa necítiš - ber ten RP
veronikasad
10.07.15,13:43
akú funkciu máš v pracovnej zmluve ? Ak si len konatel, na to sa pracovná zmluva neuzatvára ,,,
brčko
10.07.15,14:27
Najvýhodnjšie by bolo vyrátať 6-8týž. pred očakávaným termínom pôrodu (stačí 6týž. pred, no za istých okolností je výhodnejšie 8týž. pred, vid nižšie), napr. 3dni predtým ukončiť prac.pomer.Hned další den sa prihlásiť na dobrovolné dôch.+dobrov.nem.poistenie z minima 412eur je to myslím. a na žiadost o materské napísať nástup na md 8týž. pred alebo 6týž. pred (dobre to vyrátaj!! ak je termín pôrodu v pondelok, tak 8 či 8týž. pred je tiež pondelok 8 či 6týždnov predtým). V takom prípade si ale URčITE (ak dáš 8týž. pred) prefoť žiadost o matesrké s tým dátumom a ked to budeš odovzdávať na soc.poistovni, daj si opečiatkovať prevzatia. Lebo toto som cca pred rokom radila jednej známej a oni jej dali nástup na md 6týž. pred a zaplatila poistné samozrejme len do toho nástupu na md 8týž. pred a keby nemala prefotenú a potvrdenú to kopiu, kde prepísala dátum na 8týž. pred, tak by bola nahraná. Takto môžeš mať o jeden rodičovsný príspevok navyše. Ale to nie je vždy,záleží na konkrétnych dátumoch PTP a dokedy poberáš matesrké. Predpokladám čakáš 1dieťa, nie si osamelá, tj. poberanie materského 34týž.. Takže si vyrátaj či ukončenie poberania mateského sa posunutím nástupu na md z 6týž. pred termínom na 8týž. pred termínom posunie do predchádzajúceho mesiaca a aby to nebol posledný den v mesiaci.
A zaplatiť za obdobie od prihlásenia do dna pred nástupom na md do 8meho v dalšom mesiaci so správnym variabilným a špecifickým symbolom (špecifický je mesiac +rok). urobiť si kopiu aj z prihlášky a neskôr z odhlášky a dať potvrdiť prevzatie. Odhlášku najneskôr posledný den čerpania materského, ak nechceš potom už platiť. Poistné na mesiac je 33,15% z vym.základu, t.j. z 412eur
brčko
10.07.15,14:49
Teraz som čítala aj komentáre nižšie a tam máš aj teramín 8.10.2015, tj. ak poberáš materské tých 34týž. (1dieťa, nie osamelá), tak nástup na md 6týž. pred je 27.8.2015-20.4.2016 a nástup na md 8týž. pred je 13.8.20154-6.4.2016, tj. čo sa týka rodič. príspevku, je uplne jedno, či nastúpiš na md 6či 8týž. pred, tj. vklude stačí ak nastúpiš 6týž. pred (nebudeš čeliť zbytočným otázkam, ale aj tak si to prefoť a daj potvrdiť prevzatie).
Môžeš napr. ukončiť pp 24.8.2015, od 25.8. sa prihlásiť na ddp+dnp z minima a dať nástup na md 27.8.2015 (ešte ma skontroluj, či je to ozaj 6týž pred). Zaplatíš za tie dva dni 25-26.8 najneskôr do 8.9.2015. Predpokladám, že si zdr.poistená len z toho prac.pomeru???? ak z iného dôvodu nie (nevyznám sa, čo obnáša konatelstvo), tak si budeš musieť zaplatiť zdr.poistenie ako dobrov.nezamestnaná, za to obdobie 25.-26.8., od 27.8. už budeš zdr.poistená ako poberatel materského, len to musíš zdokladovať po priznaní mateského.
veronikasad
10.07.15,22:24
15.6.2015 ?