Johnny14
08.07.15,17:38
Idem kupovať od súrodencov spoluvlastnícke podiely k domu. K nehnuteľnosti je zriadené vecné bremeno doživotného bývania v prospech matky. Tá súhlasí zo zrušením vecného bremena.
Môže teda kúpna zmluva obsahovať aj zmluvu o zrušení vecného bremena? Alebo to musia byť dve zmluvy - aj keď budú podpísané v jeden deň.
Rovnako návrh na vklad do katastra ak to bude aj všetko v jednej zmluve - asi budú musieť byť dva návrhy ? - keďže ide o dva úkony.
V tom prípade treba tú jednu zmluvu vlastne 4x pre kataster nie? - keďže ku každému návrhu sa dávajú dva.
A ešte by ma zaujímalo, pokiaľ by sa návrh na vklad podával elektronicky cez kataster - je tam kolonka Navrhovateľ - to som iba ja ako kupujúci ?

Ďakujem.
Mária27
08.07.15,16:08
Ak nie je matka účastníkom kúpnej zmluvy, dohoda o zrušení vecného bremena sa do nej nehodí.
Urob dve zmluvy a dva návrhy na vklad. Platiť budeš rovnako. A môžeš to podať naraz.
Johnny14
08.07.15,16:20
ešte taká otázka - ak spravíme dve zmluvy - skúšam na katastri urobiť to oznámenie o zamýšľanom návrhu na vklad - v tej veci kúpy to ako tak chápem - ale to zrušenie vecného bremena neviem ako by som to tam zadal. Takže otázka znie - nebude čudné - že jeden návrh na vklad bude podaný elektronicky z katastra a druhý klasicky k vecnému bremenu? Alebo to radšej nemám kombinovať a oba návrhy podať v papierovej podobe.
Mária27
08.07.15,16:26
Návrh na zrušenie vecného bremena sa môže dať hocikedy.
Johnny14
08.07.15,16:35
No len chceme to mať naporiadku tak preto to chcem mať vybavené jedno aj druhé, aj kvôli tomu, že sa asi bude dávať na dom potom záložné právo a s vecným bremenom to nepojde.
A vlastne v tej kúpnej zmluve môže byť spísané niečo v tom zmysle, že v čase podpisu tejto zmluvy je evidovaná k predmetnej nehnuteľnosti ťarcha - vecné bremeno - (napísané aké).... a potom v ďalšom bode niečo také - že toto vecné bremeno sa ruší osobitnou zmluvou podpísanou ten istý deň ako táto kúpna zmluva.