luciaschurdakova
09.07.15,10:19
dobry den, vie mi niekto poradit , ci mozme urobit doplnok ku Dohode o vykonani prace. Mame uzavretu dohodu so zamestnancom do 31.7.2015. Budeme ho potrebovat este na dohodnutu pracu do 31.12.2015 , Staci urobit doplnok, alebo musim urobit novu dohodu. Teda urobit odhlasky na socpoist.ku starej dohode a prihlasku na soc.poist.ku novej dohode
dakujem velmi pekne za odpovede
Tweety
09.07.15,10:23
Koľko hodín už odpracoval? Na DoVP môže max. 350 hod. Ale ak ide o opakovanú činnosť, tento druh dohody nie je možný.
Platí

§ 226
Dohoda o vykonaní práce
(1) Dohodu o vykonaní práce zamestnávateľ môže uzatvoriť s fyzickou osobou, ak rozsah práce (pracovnej úlohy), na ktorý sa táto dohoda uzatvára, nepresahuje 350 hodín v kalendárnom roku. Do rozsahu práce sa započítava aj práca vykonávaná zamestnancom pre zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce. Dohodu o vykonaní práce možno uzatvoriť najviac na 12 mesiacov.

(2) Dohoda o vykonaní práce sa uzatvára písomne, inak je neplatná. V dohode o vykonaní práce musí byť vymedzená pracovná úloha, dohodnutá odmena za jej vykonanie, doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať, a rozsah práce, ak jej rozsah nevyplýva priamo z vymedzenia pracovnej úlohy. Písomná dohoda o vykonaní práce sa uzatvára najneskôr deň pred dňom začatia výkonu práce.
blondint
09.07.15,11:02
ak chces urobiť dodatok k dohode môžeš - tým pádom ho nemôžeš ale odhlasovať a znova prihlasovať, lebo dohoda stále beží. Doporučujem, ale používať skôr dohodu o pracovnej činnosti.