maped
09.07.15,17:39
Poporosím o poradenie. Daňovník využíval do 9/2014 súkromné motorové vozidlo na služobné účely. Robili sa cestovné príkazy s vyúčtovaním prac.cesty. Podali sme DPzMV za r.2014 s počtom dní použitých na služobné účely a vypočítali sme alikvotnú časť dane. Nevedel či bude vozidlo v r.2015 naďalej využívať. Rozhodol sa až 1.1.2015, že už cestovné nebude robiť a vozidlo už nepoužije na služobnú cestu. Viem že od 1.1.2015 už nie je povinnosť oznamovať na DÚ zánik daňovej povinnosti. Nič sme neoznámili. Teraz si nie som istá, či sme mali zánik v našom prípade oznámiť?
Ďakujem za poradenie.
Consultix
10.07.15,14:34
Odpoved najdes v § 8 Vznik daňovej povinnosti, zánik daňovej povinnosti a oznamovacia povinnosť

Ak by ste v danom roku uz pouzivali vozidlo na podnikanie, tak sa na Vas vztahuje pism. e):

(2) Daňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom došlo k
a) vyradeniu alebo dočasnému vyradeniu vozidla z evidencie,
b) ukončeniu alebo prerušeniu podnikania,
c) zániku daňovníka bez likvidácie,
d) zmene držiteľa vozidla,
e) ukončeniu použitia vozidla daňovníkom podľa § 3 písm. c) až e) (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2014/361/20150101#paragraf-3.odsek.pismeno-c).


Dalej o zaniku danovej povinnosti a danovom priznani:

(3) Vznik daňovej povinnosti a zánik daňovej povinnosti uvedie daňovník v daňovom priznaní okrem daňovníka podľa § 3 písm. e) (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2014/361/20150101#paragraf-3.odsek.pismeno-e).

§ 9 Zdaňovacie obdobie a daňové priznanie

(2) Daňové priznanie za príslušné zdaňovacie obdobie sa podáva správcovi dane do 31. januára po uplynutí tohto zdaňovacieho obdobia, ak odseky 3 až 7 neustanovujú inak. Posledným dňom lehoty na podanie daňového priznania je daň splatná.


Ak by predmetny zakon nenadobudol ucinnost az k 1.1.2015, tak by som postupoval podla par. 8 ods.6:

(6) Daňová povinnosť zaniká 31. decembra predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia, ak v zdaňovacom období neboli splnené rozhodujúce skutočnosti podľa § 2 ods. 1 (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2014/361/20150101#paragraf-2.odsek-1) a v tomto zdaňovacom období o vozidle nebolo účtované, vozidlo nebolo evidované v daňovej evidencii alebo neboli uplatňované výdavky spojené s používaním vozidla. Daňovník je povinný oznámiť správcovi dane túto skutočnosť v lehote do 31. januára po uplynutí zdaňovacieho obdobia.

31.12.2014 sme sa ale riadili inym zakonom. Osobne si myslim, ze vozidlo ste mali ohlasene podla stareho zakona, a podla noveho vozidlo nepouzivate na podnikanie, takze Vam ani nevznika povinnost podavat DP DzMV za rok 2015. Teda minimalne nie za predmetne vozdilo.

Ak mate niekto iny nazor, tak sem s nim :)
avalik
10.07.15,14:50
Ak vozidlo v roku 2015 nepouzije na podnikanie, oznamite na DU skutocnosti podla § 8 ods. 6 v lehote do 31.1.2016.
Consultix
10.07.15,15:09
Netvrdim, ze nemas pravdu, sam sa neviem rozhodnut: Podla uvedeneho by mala danova povinnost zaniknut k 31.12.2014. Ale v tom case tento zakon nebol este ucinny. Prechodne ustanovenia o takomto pripade nehovoria. Metodicke usmernenie som k tomuto zatial nenasiel...
maped
10.07.15,15:17
Ďakujem. Už som sa dozvedela ako to má byť, v tomto prípade neoznamujeme žiaden zánik daňovej povinnosti. Jedná sa o súkromné vozidlo využívané na pracovné cesty. Sro je v pozícii zamestnávateľa, konateľ je v pozícii zamestnanca robili sme DPzMV na počet dní kedy sa vozidlo použilo.
avalik
10.07.15,15:19
danova povinnost zanikne 31.12.2014 ak bude splnene to co je uvedene v § 8 ods. 6

ak aj nepouzije auto na podnikanie ale neposle oznamenie, tak sa povazuje, ze danova povinnost trva
Consultix
10.07.15,15:21
Ked je to zamestnanec, tak jasne... Prepac, automaticky som uvazoval nad spolocnikom/konatelom mimo rezim pracovnopravneho vztahu. Ale nebolo to v otazke :) V tomto priapade:
(3) Vznik daňovej povinnosti a zánik daňovej povinnosti uvedie daňovník v daňovom priznaní okrem daňovníka podľa § 3 písm. e).

§ 3 písm. e) je zamestnávateľ, ktory vypláca zamestnancovi cestovné náhrady za použitie vozidla, ktoré sa nepoužíva na podnikanie.
maped
10.07.15,15:27
v tomto prípade je iný režim. Teda nebolo treba oznámiť ani vznik daň.povinnosti a teda ani zánik. Toto tvrdenie som mala aj ja že treba do 31.1.2016 oznámiť zánik, no konzultovala som to s FS.
maped
10.07.15,15:29
ďakujem Consultix :-)
Consultix
10.07.15,15:32
Zase sme mudrejsi :)
marjankaj
10.07.15,16:49
Vozidlo zamestnanca(aj konateľa alebo spoločníka) nebolo treba prihlasovať ani odhlasovať ani pred tým. Nemali oznamovaciu povinnosť.
marjankaj
10.07.15,16:51
Horšie je to u živnostníka, ktorý používa na podnikanie vozidlo nezaradené v obchodnom majetku. Na toho tento zákon akosi "zabudol".

Takýto daňovník totiž nie je zamestnávateľom ani zamestnancom. A nemôže ani oznámiť zánik daňovej povinnosti podľa §8/2, v prípade, že auto použije na pracovnú cestu napríklad dvakrát do roka.