j.oliva
11.07.15,06:30
som v rozvodovom konaní ešte nebolo pojednávanie.Manželka si našla priateľa
a trvala na odstahovaní z domu,ktorého je vlastníčkou darovaním.I napriek tomu,že sme si dom spoločne zhodnotili predali sme starší domček v ktorom sme byvali a peniaze z predaja sme vložili do rekonštrukcie tohto domu,kde sme
bývali 10 rokov.Bol to však majetok svokra,ktorý vlani ochorel a chcel vysporiadať majetok pred smrtou tak daroval ho svejej dcere už po rekonštrukcii nebral v úvahu moje zhodnotenie.Mám dve deti 15 a 12 ročné a tieto sa rozhodli odísť
so mnou.Nastahoval som sa k mojim rodičom do 3 izbového domu sú už starší
a toto bývanie je len dočasné.Manželka sa nezaujíma o deti,neplatí nič,rozvod
neviem v nedohľadne tak ako mám živiť rodinu.Manželka sa rozhodla dom predat
bez toho,aby riešila otázku svojich detí,Poradte,čo môžem vo veci urobiť,či
môžem aspoň v katastri zablokovať predaj dovtedy kým nebudeme mat vyriešenú
otázku bývania.
Peggynka
11.07.15,04:54
Nezávisle na rozvode ,máš právo žiadať výživné... spíš si žiadosť (vzor):
http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/rodina-domace-nasilie-zdravie/vyzivne/navrh-na-urcenie-vyzivneho-pre-malolete-dieta/
Ak si nevieš rady,choď na príslušný ÚPSVaR,odd. sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately,kde ti s tým pomôžu (a rieš to hneď).Pozri aj tu:
http://www.porada.sk/t172154-vyzivne-na-dieta-pred-rozvodom.html
Investíciu do domu budeš riešiť pri rozdelení BSM .
buchač
11.07.15,05:16
Bol to však majetok svokra,ktorý vlani ochorel a chcel vysporiadať majetok pred smrtou tak daroval ho svejej dcere už po rekonštrukcii nebral v úvahu moje zhodnotenie.
....
môžem aspoň v katastri zablokovať predaj...
V takejto súvislosti NIE, nakoľko dom je výlučne majetok manželky, ktorej ho daroval jej otec.
Ty nemôžeš, nemáš nárok na blokáciu cudzieho majetku, to môžu urobiť len spoluvlastníci alebo určité úradné orgány.
Ty sa môžeš domáhať svojich práv na súde po rozvode, pri vyporiadaní BSM...samozrejme, že svoje tvrdenia je potrebné aj dokázať.
právnik-probono
14.07.15,17:41
Dobrý deň,

I. k otázke užívania rodinného domu

je potrebné vychádzať z faktického právneho stavu nehnuteľnosti a teda zo skutočnosti, že výlučným vlastníkom rodinného domu je manželka, ktorá ho nadobudla darom (veci nadobudnuté darom sú vylúčené z masy BSM) a tak z pozície vlastníka a uplatnenia si práva triády vlastníctva má zákonné právo trvať na tom, aby ste rodinný dom opustili.

II. k otázke spoločného zhodnotenia majetku

predpokladám, že toto zhodnocovanie prebiehalo už za času trvania manželstva a tak bolo financované z finančných prostriedkov, ktoré podliehajú bezpodielovému spoluvlastníctvu manželov. Za súčasného stavu s touto problematikou neurobíte nič, je potrebné počkať na právoplatné rozhodnutie súdu o rozvode manželstva a následne do troch rokov si vyporiadať BSM s tým, že žiadať vo Váš prospech započítať polovicu z reálne vynaložených finančných prostriedkov na zhodnotenie rodinného domu, ktoré výdavky je potrebné v prípade súdneho konania (nevyporiadania BSM dohodou alebo zo zákona) súdu preukázať.

III. k otázke starostlivosti o maloleté deti

Vám v prvom rade odporúčam túto situáciu riešiť návrhom na vydanie predbežného opatrenia, aby deti boli dočasne zverené do Vašej starostlivosti a aby súd v súlade s § 76 ods. 1 písm. a) O.s.p. rozhodol o povinnosti matky platiť výživné v nevyhnutnej miere. Súd je povinný o takomto predbežnom opatrení rozhodnúť do 30 dní. Pri návrhu na predbežné opatrenie súd zvyčajne vychádza iba z osvedčenia Vašich tvrdení, resp. priložených dôkazov a tak nezabudnite čo najpodrobnejšie popísať situáciu a hlavne odôvodniť nebezpečenstvo bezprostredne hroziacej ujmy, alebo potrebu dočasnej úpravy pomerov maloletého dieťaťa v záujme maloletého dieťaťa. Následne súd vydá rozhodnutie o predbežnom opatrení, ktorým predbežné opatrenie nariadi alebo zamietne a aj bez Vášho ďalšieho návrhu, začne konanie vo veci samej z úradnej povinnosti. V konaní vo veci samej rátajte so šetrením pomerov zo strany ÚPSVaR, odb. SVaR, odd. SPOD a SK a preto ak máte iba provizórne bývanie, toto si v krátkom čase vyriešte.