Vladimír1989
11.07.15,16:47
Dobrý deň, chcel by som sa poradiť ohľadom nášho suseda,(vopred uvádzam, že nie som majiteľom pozemku, tým je môj otec, ktorý zo zdravotných dôvodov nemôže tieto veci riešiť), ktorý si asi pred 4 rokmi nabil kolíky na hranici pozemkov smerom do našej záhrady (cca 2 metre od starého plota ) kde už bol predtým plot rovný asi 20 rokov a s týmto plotom bol spokojný aj susedov otec, ktorý ale zomrel asi pred 10 rokmi. Jeho syn si zrazu začal nárokovať na našu stranu, pričom ale máme doma staré mapy, kde je jasne vidieť hranicu pozemku, ktorá má rovnú čiaru. Ďalší problém je, že teraz je už táto zmena nahlásená aj na katastri, kde je dokonca zmenená mapa v jeho prospech a teda mu je na mape priznaný tento úsek pozemku, pričom to nesúhlasi s našimi domácimi mapami, ktoré sú staré cca 30 rokov alebo aj viac. Zaujíma ma teda, akým spôsobom sa mu toto podarilo dosiahnuť? Ďalej som sa dočital, že ak mám doma nejakú nadradenú listinu (mapa? ), tak je katastrálny úrad povinný túto (chybu- špekuláciu?) napraviť.
Ešte doplním, že to urobil v roku v ktorom si pristaval poschodie a teda potreboval na to aj stavebne povolenie. Pri tejto prestavbe som mu zaniesol aj moju mapu, prv ju nechcel ani vidieť, ale aj tak som mu ju natlačil do ruky, a keď ju zbadal, tak sa sám čudoval, že je tam rovná čiara. Nášho rovného plota sa nemôže dotknúť, pretože je to náš majetok, ale chodí si pravidelne vykosovať trávnik na našu stranu.Kto mi to vysvetlí? Sám tomu nechápem.
Ďakujem za každú radu.
buchač
11.07.15,16:08
Zaujíma ma teda, akým spôsobom sa mu toto podarilo dosiahnuť? Ďalej som sa dočital, že ak mám doma nejakú nadradenú listinu (mapa? ), tak je katastrálny úrad povinný túto (chybu- špekuláciu?) napraviť.
Pri tejto prestavbe som mu zaniesol aj moju mapu, prv ju nechcel ani vidieť, ale aj tak som mu ju natlačil do ruky, a keď ju zbadal, tak sa sám čudoval, že je tam rovná čiara.
Teba zaujíma to alebo ono, no bolo by ale zaujímavé, čo si urobil Ty.
Lebo spomínaš, čo všetko urobil sused...a pýtaš sa iných na niečo, čo si mal urobiť už dávno.
Teraz zostáva len zavolať geodeta, doložiť mu staré mapy a dať si urobiť zameranie.
Ja by som sa obrátil ale na takého geodeta, ktorý okrem zamerania a vyhotovenia výkresovej dokumentácie vybaví aj tie nové listy vlastníctva podľa jeho zamerania. Nie všetci to robia, ale sú aj takí...samozrejme, že nie zadarmo...no účel svätí prostriedky.
---------------------------
Zároveň ale nie je vylúčené, že sa so susedom stretnete na súde, kde sa jeden z vás bude domáhať svojho práva.
Vladimír1989
11.07.15,17:13
Zle som sa vyjadril, pozemok je môjho oca, kde spolu žijeme, no ten je už viac rokov zdravotne indisponovaný, a mne už dochádzajú nervy, že sa to naťahuje a nič sa nerieši, neviem ani kde to mám začať riešiť. existuje nejaké splnomocnenie, že by som to riešil v mene svojho otca ?
buchač
11.07.15,17:17
Samozrejme, že existuje.
Je plno vzorov na nete.
Je nutné toto splnomocnenie ale overiť.
Ondrej Kozlovsky
13.07.15,20:38
Dobry den,

nepoznam presne situaciu, na nu by tom potreboval podklady, vasu mapku katastralne uzemie a parcelne cisla pozemkov.

No vo vseobecnosti mozeme povedat, ze pri tvorbe hranic pozemkov sa moze a nemusi vychadzat zo starsich podkladov vsetko to zavisi od toho ci prebehlo v danej casti nejake mapovanie, alebo nie, resp. ci sa mapovalo viac ako len raz v vasej obci.

Predpokladajme teda, ze mapovanie neprebehlo a mala by sa pouzit vasa mapka, no celkovy posup nie je taky ze sa zoberie mapka a plne sa preberie. Tato mapka neobsahuje suradnice lomových bodov, ale len kotovanie od okolitých stavieb a hranic. V terene tak treba identifikovat tieto stare hranice co bohuzial nie vzdy je mozne a nasledne tuto mapku prekreslit do suradnic.

Zvycajne nie je jedinym podkladom tato mapka, ale aj katastralna mapa. Ciastocnou pomockou pre nas je tiez vymera pozemku, ktora by mala, ale nemusi sediet. Celkovy postup je teda taky, ze sa vykona dostatocne merianie v okoli pozemku na zistenie stavu a predoslych bodov (stavby, ploty), ktore sa nachadzaju na katastrálnej mape a na mapke, vasom nacrte a tie sa identifikuju (vzdy sa najdu nejake identicke).

Tu mozno aj nastala ta chyba, ze geodet nemal Vas nacrt, resp. ho nenasiel v archive na katastri a nemohol ju tak pouzit. Kontaktujte teda geodeta, ktory riesil tuto hranicu a on Vam zodpovie na otazku preco tento podklad nepouzil (mozno pouzil ciastocne). Moze tu tak nastat situacia, ze hranica sa opravi aj po Vasom podnete.

Co sa tyka súdneho sporu tu by som ho neodporucal celkova vyska zacina pri týchto sporoch na sume 3000 Eur a konci sa aj na sume 10 000 Eur za pravnika, znalca a celkovy sudny proces a samozrejme trva velmi dlho.

Zozente si tak plnu moc a podpiste ju u notara, v pripade, ze je Vas otec tazko chory a nema moznost sa k notarovi dostavit je mozne poziadat, aby pracovnik notara prisiel za Vami. Potom pri plnej moci dajte pozor, aby ste spravne definovali, co je vasa uloha notar nekontroluje ani blizsie neskuma podklady, ktore u neho podpisuje co nevylucuje ze Vam neporadi ak sa spytate.

------------------------
Prosim dajte vediet ci Vam odpoved pomohla, mate dalsie otazky, alebo potrebujete nieco dovysvetlit, dakujem