daniela74
12.07.15,09:53
Dobrý deň poraďáci.Poprosím Vas o radu.
Zamestnankyňa nastúpila v marci r.2014 na MD.V apríli 2015 sa dohodla so zamestnávateľom, že počas RD sa vráti do práce na skrátený 4-hod.pracovný úväzok.Riešili sme to dodatkom k pracovnej zmluve.Rada by som sa pýtala,ako vypočítať dovolenkový nárok na rok 2015,keď pracuje na 4 hod. denne?Ešte sme nemali situáciu,keď bola zamestnankyňa na RD a zároveň pracovala na skrátený pracovný úväzok.
Zamestnankyňa tvrdí,že 1 deň dovolenky /8 hodín/ má v podstate nárok čerpať 2 dni po 4 hodinách.Podľa mňa 1 deň dovolenky je jej 1 deň 4 odpracovaných hodín.Ako je to správne?
Ďakujem
veronikasad
12.07.15,08:25
Dlžka úväzku nemá žiadny vplyv na výpočet nároku (počet dní) dovolenky. Len náhradu mzdy pri čerpaní dovolenky počas skráteného prac.času jej budeš preplácať namiesť 8 hod. len 4 hod. denne.

Zamestnankyňa nie je u vás na RD, tá skončila jej nástupom do zamestnania. Len pracuje v súbehu s poberaním rod.príspevku,
daniela74
12.07.15,08:35
Tak som sa správne domnievala,že 1 deň dovolenky prislúcha v tomto prípade 4 hodinám.
ďakuejm
veronikasad
12.07.15,08:38
Je to tak. Bohužial, ak si v tomto čase zamestnanec čerpá dovolenku, na ktorú mu vznikol nárok pred podpísaním dodatku k PZ, je ukrátený na mzde. Preto treba najskôr vyčerpať pomernú časť dovolenky a až potom podpisovať dodatok. Spätne s tým už nič neurobíš, iba že by mu to zamestnávatel doplatil formou odmeny.