ziv123
13.07.15,12:30
Bude socialna poisťovňa posielať informáciu akú mám výšku preddavku na soc odvody od augusta 2015? Mám si to vypočítať sám alebo mi je povinná Socialná poisťovňa poslať akú mám jej posielať výšku preddavkov od augusta 2015?Neboli tam nejaké zmeny? Že ako zdravotná poisťovňa aj soc.poisťovňa má už túto povinnosť?
veronikasad
13.07.15,10:33
SP nerobí ročné zúčtovanie, ale zo zákona je povinná informovať poistencov o výške poistného od 1.7.2015, na základe podaného DP za rok 2014 (ak bolo podané v termíne do 31.3.2015)
ziv123
13.07.15,10:34
No presne som na to myslel, ale ešte nič doteraz neprišlo
avalik
13.07.15,10:35
Ročné zúčtovanie SP nerobí, ale

§ 226
Povinnosti Sociálnej poisťovne

(1) Sociálna poisťovňa je povinná

o) písomne oznámiť samostatne zárobkovo činnej osobe vznik povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia, vymeriavací základ na platenie poistného, výšku poistného na nemocenské poistenie, výšku poistného na starobné poistenie a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie, výšku poistného na invalidné poistenie a výšku poistného do rezervného fondu solidarity, dátum splatnosti poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie a údaje týkajúce sa úhrady poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie, určených na základe údajov vedených v informačnom systéme Sociálnej poisťovne, a to do 20 dní od vzniku povinného poistenia.
kn-alka
13.07.15,10:36
niekde som čítala, že budú posielať, len ak nastala nejaká zmena, ak si doteraz platil minimum a naďalej máš platiť tak isto, tak nebudú posielať list
veronikasad
13.07.15,10:39
ešte nie je 20-teho, SP dostala neskoro podklady z Finančnej správy. Ja som zase kdesi na stránke SP čítala (neviem to teraz rýchlo nájsť), že ak živnostník do 20.7. oznámenie nedostane, má kontaktovať prísl. pobočku SP.
ziv123
13.07.15,10:41
Nejedná sa o minimum, a zmena nastala, myslel som že či majú nejaký termín to poslať povedzme do 20.7 do konca mesiaca júl, treba zmeniť trvalý príkaz na začiatku augusta pri platení soc.odvodov, idem ešte do Chorvátska, ľudia teraz dovolenkujú, tak či má soc.poisťovňa na to nejaké termíny
veronikasad
13.07.15,10:49
ano, pozri § 226, ktorý priložila avalik - termín je do 20.7., ale nestíhajú
ziv123
13.07.15,11:16
dobre , ďakujem Vám za odpovede, ešte je tam kalkulačka na výpočet poistného v soc.poisťovni, tak aj tak sa bude overovať údaj, že ak niečo pošlú , či sa zhoduje s tým čo nahodíme do kalkulačky čo tam na stránke www.socpoist.sk majú