tmarky1
13.07.15,20:44
Dobrý den, prišla mi výzva z VSD na odstranenie techn. nedostatkov, kde na zaklade kontroly zistili rozpor medzi evidovanou hodnotou maximal. rezervovanej kapacity vo výške 25A a skutočnou hodnotou hl.ističa pred elektromerom vo výške 15 A. Žiadaju o výmenu ističa podla nimi evid. ističa 25 A, pripadne legalizáciu hodnoty 15A. Viete mi poradiť postup? Musím ich výzve vyhovieť? čo znamena legalizacia , resp. mam istič vymeniť či legelizovať? Byt sme kupili len pred pol rokom a teraz toto. ja som zmluvu uzatvorila s SPP a tam tato hodnota 25 A nieje uvedená. Kolko by ta výmena stála? Dakujem
canbo
14.07.15,13:44
Ak je tak ako píšete , tak ste dostali možnosť rozhodnúť sa :
Legalizovať nižšiu hodnotu ističa 15A , alebo výmena za hodnotu 25A , predchádza návšteva najbližšieho kontaktného miesta VSD.
Ak 15A istič spĺňa podmienky a vám vyhovuje( to znamená ,že všetko funguje ako má istič nevypína ...),tak prebehne iba administratívny úkon v zmluve o pripojení.
Ak budete chcieť vymeniť za vyššiu hodnotu , tak vám vysvetlia postup a odporučia technika,alebo firmu ,ktorá vám za podmienok VSD vymení istič.
Cena : istič a plombovateľná krabica ,alebo kryt, vlastná práca ,cesta a ak budú požadovať revíznu správu zapojenie ističa.aj tú.
A poplatok VSD za opätovne zaplombovanie ističa. cca do 100€
tmarky1
14.07.15,14:35
ďakujem, a ako zistím či 15A istič splňa podmienky, sem tam síce vybije poistky, no až tak to nevadí, či? momentálne nemam zvyšných 100 eur na nový( vyšší).
Ing. Ľubomír Janoška
15.07.15,04:55
Pri zámene 16A ističa za 25A istič by ste možno museli meniť aj káble za nové, s väčším prierezom.
Tzv. legalizácia veľkosti prúdu hlavného ističa je asi niečo, čo si vymyslel ditribučný podnik a treba sa to s nimi "vypapierovať", bez technických zásahov.
lubko6394
15.07.15,05:42
Ak nemáš nejaké problémy s vyhadzovaním ističa tak by som na zmenu z 15A na 25A nepristúpil ani ak by to bolo zadarmo. Je totiž vysoký predpoklad že stále platby za 25A istič budú ( možno aj na východe sú ) vyššie ako za 15A. A samozrejme hodnota ističa má vplyv na rezervovanú kapacitu.
Takže ak je problém medzi skutočným stavom a evidenciou v VSD je treba zmeniť evidenciu a nie skutočný stav.