shadowfear
14.07.15,07:53
Dobrý deň,

dočítal som sa, že keď výrobca z mimo EU nemá produkty certifikované, tak je vraj za to zodpovedný dovozca, resp. distribútor. Jedná sa o produkt z japonska a je to miniaturne elektronické zariadenie s batériou alebo bez (zvukový zosiľovač na sluchátka), ktorý je zapájaný napr medzi smartfón a sluchátka. Ktoré certifikácie musím zabezpečiť, aby som ho mohol oficiálne predávať v EU (CE, FCC, RoHS?) a kde ich môžem nahlásiť a čo na to treba, keďže som sa nikde nedočítal konkrétne informácie. Musím potom na balenie produktu uviesť napr. svoju etiketu s mojimi kontaktnými údajmy, keďže by som bol dovozca týchto vecí a tie logá o certifikácii musia byť priamo na produkte, alebo stačí na krabici, keďže su pomerne malé (cca. veľkosť zapaľovača alebo zápalkovej krabičky).

Vopred ďakujem za každú odpoveď.

S pozdravom
Michal
avalik
14.07.15,10:20
264/1999 Z. z.
Zákon o technických požiadavkách na výrobky a o posudzovaní zhody a o zmene a doplnení niektorých zákonov http://www.zakonypreludi.sk/zz/1999-264
Na karte súvislosti máš linky na súvisiace predpisy
misoft
14.07.15,15:57
shadowfear
15.07.15,10:21
mno už som si skontroloval aj zákon 264/1999 a s ním súvisiace novely, a taktiež som už aj skontroloval nariadenia EU certifikacii pri elektromagnetickej kompatibilite a pri nízkonapäťových zariadeniach... 2006/95/ES a 2004/108/ES

lenže môj problém je, že ako som sa dočítal, tak „elektrické zariadenie“ akékoľvek zariadenie určené na použitie s napätím medzi 50 a 1 000 V pre striedavý prúd a medzi 75 a 1 500 V pre jednosmerný prúd

moje ponúkané zariadenie je napájané cez JACK 3,5mm (konektor na slúchadlá) alebo poprípade cez USB alebo vstavanú batériu, čiže prevádzkové napätie zariadenia je max. 5V.

Z tohto mi vyplýva, že pre moje konkrétne zariadenie nepotrebujem žiadny CE certifikát, keďže zariadenie nespadá ani pod iné harmonizované normy. Samozrejme že chápem, že napr pri batérií musí byť zariadenie alebo jeho balenie označené logom s prečiarknutým kontajnerom (elektronický odpad a podobne).

Myslíte, že je to takto správne, alebo som úplne vedľa?
misoft
15.07.15,11:50
No o tom pochybujem, že by takéto zariadenie nepotrebovalo CE certifikát. Dokonca i tie kľúčenky s bielymi LEDkami majú ceretifikát CE!