usapp
14.07.15,09:39
Prišiel mi včera email s cca nasledovným textom:

Vážený XY,

Ospravedlňujem sa za obťažovanie, ale kto by mohol byť tým pravým človekom pre rozhovor o eCommerce riešeniach pre vašu spoločnosť?.

S pozdravom...

Môže byť obsah takéhoto emailu považovaný za spam?
Pokiaľ samozrejme nie som zákazníkom odosielateľa a nevyjadril som svoj súhlas so zasielaním ponúk.
Kabaka123
14.07.15,07:51
je to spam

pozri toto

http://www.podnikajte.sk/manazment-marketing/c/745/category/marketing/article/kedy-je-reklamy-email-nevyziadana-posta-spam.xhtml

Spamom je však akákoľvek reklama doručená elektronickou poštou bez predchádzajúceho súhlasu príjemcu reklamy.

Reklama nesmie šíriť automatickým telefonickým volacím systémom, telefaxom a elektronickou poštou bez predchádzajúceho súhlasu ich užívateľa, teda bez súhlasu príjemcu reklamy.

Udelený súhlas musí byť preukázateľný a možno ho kedykoľvek odvolať.

Ak sú adresy na rozposielanie reklamných správ získané z verejnej databázy, príp. priamo z firemných internetových stránok adresátov (bez predchádzajúcich obchodných kontraktov), ide o rozposielanie spamov a tým o porušenie vyššie uvedených právnych predpisov.
Ing. Ľubomír Janoška
14.07.15,07:54
V každom prípade ide o nevyžiadanú komunikáciu podľa § 62 zákona 351/2011, presnejšie ide o získavanie kontaktných informácií (ods. 3 citovaného § 62). Váš súhlas nie je potrebný, ale odosielateľ Vám musí poskytnúť možnosť "odhlásiť sa" z takejto korešpondencie.
cit.:
(3) Predchádzajúci súhlas príjemcu elektronickej pošty podľa odseku 2 sa nevyžaduje ak ide o priamy marketing vlastných podobných tovarov a služieb osoby, ktorého kontaktné informácie na doručenie elektronickej pošty tá istá osoba získala v súvislosti s predajom tovaru alebo služieb a v súlade s týmto zákonom alebo s osobitným predpisom. Príjemcovi elektronickej pošty sa musí poskytnúť možnosť jednoducho a bezplatne kedykoľvek odmietnuť také používanie kontaktných informácií v čase ich získavania a pri každej doručenej správe ak také použitie predtým neodmietol.
Ing. Ľubomír Janoška
14.07.15,08:02
je to spam

pozri toto

http://www.podnikajte.sk/manazment-marketing/c/745/category/marketing/article/kedy-je-reklamy-email-nevyziadana-posta-spam.xhtml

Spamom je však akákoľvek reklama doručená elektronickou poštou bez predchádzajúceho súhlasu príjemcu reklamy.

Reklama nesmie šíriť automatickým telefonickým volacím systémom, telefaxom a elektronickou poštou bez predchádzajúceho súhlasu ich užívateľa, teda bez súhlasu príjemcu reklamy.

Udelený súhlas musí byť preukázateľný a možno ho kedykoľvek odvolať.

Ak sú adresy na rozposielanie reklamných správ získané z verejnej databázy, príp. priamo z firemných internetových stránok adresátov (bez predchádzajúcich obchodných kontraktov), ide o rozposielanie spamov a tým o porušenie vyššie uvedených právnych predpisov.

Zákon o reklame je (podobne ako kopa ďalších zákonov) nejednoznačný a protirečivý - z ďalšieho ustanovenia "reklama sa nesmie šíriť adresne, ak adresát doručenie reklamy vopred odmieta" vyplýva výklad, podľa ktorého uvedený príklad nepredstavuje porušenie zákona :)
usapp
14.07.15,10:24
No otazka je, ci je to myslene ako reklama, ked hladas cloveka, s ktorym sa chces rozpravat o nejakej teme? Prave toto mi nie je jasne. Keby islo o ponuku typu: "Ponukame eCommerce riesenie pre vas." tak je to jednoznacne.

A este ma zaujima, ako by to bolo v pripade, ze by v texte toho emailu nebolo to slovicko "eCommerce" a hladal by si len nejakeho cloveka (veduceho) vo firme. Ucel moze byt rozny, napr. reklamacia a pod. Kedy nejde o reklamu, ale o otazku. Islo by aj v takom pripade o spam?
Ing. Ľubomír Janoška
14.07.15,10:38
Dva rôzne zákony to vidia odlišne. Jeden pozná nevyžiadanú reklamu, druhý nevyžiadanú komunikáciu (aj keď to nemusí byť nutne reklama, môže to byť - a v tomto prípad to asi aj je - získavanie kontaktov).
Kabaka123
14.07.15,12:12
takže v konečnom dôsledku spam :)
Ing. Ľubomír Janoška
14.07.15,13:40
Ja nehovorím, že to nie je je SPAM, ja ani neviem, čo to je :)
teda okrem toho, že to je firma, ktorá vymyslela SPAMovanie a zhodou okolností sa volala SPAM :D
misoft
14.07.15,14:11
"Vážený XY,

Ospravedlňujem sa za obťažovanie, ale kto by mohol byť tým pravým človekom pre rozhovor o eCommerce riešeniach pre vašu spoločnosť?.

S pozdravom..."
toto je jasný SPAM!
elis85
15.07.15,13:16
Určite jasný spam, musíš mať súhlas
usapp
15.07.15,18:48
Chapem, ze obaja mate pravdu. Ale akym sposobom potom mozu firmy nadvazovat kontakty emailom?

Pride mi to prinajmensom zvlastne, ze nemozem firme poslat email, v ktorom napisem, ze hladam cloveka, ktory ma na starosti XY bez jeho predchadzajuceho suhlasu.

Nedavno som mal z praxe podobny pripad, kedy som pisal email do konkretnej firmy a ziadal kontakt na c
loveka co ma na starosti XY, bez toho, aby som cokolvek ponukal, alebo mal v umysle ponukat. Kedy uz takyto email moze byt povazovany za spam a kedy nie?
Kabaka123
16.07.15,04:17
ale toto je presne to.... Ty si písal do KONKRETNEJ firmy a žiadal si KONKRETNEHO človeka... ale firmy posielajú takéto emaily hromadne všetkým, na ktorých nejakým spôsobom nájdu kontakt.... a to je SPAM
usapp
16.07.15,05:31
Ok, ale ako to zistis podla obsahu emailu?

Este raz sem dam ten email:

Vážený XY,

Ospravedlňujem sa za obťažovanie, ale kto by mohol byť tým pravým človekom pre rozhovor o eCommerce riešeniach pre vašu spoločnosť?.

S pozdravom...


Email pride do konkretnej firmy, na konkretne meno a hladas cloveka, ktory ma na starosti konkretnu oblast.

Viem ja, v takomto pripade, vobec z obsahu emailu zistit, ze ide o spam? Musel by som vediet ci odosielatel emailu poslal takych emailov X alebo iba ten jeden do mojej firmy. Alebo sa mylim? Prepac, ze sa pytam, ale stale celkom dobre nerozumiem tomu, ako jednoznacne vediet identikovat kedy ide o spam.
Ing. Ľubomír Janoška
16.07.15,06:53
Skusim to z iného konca - SPAM je hovorový výraz, v legislatíve sa nepoužíva. Legislatíva obsahuje dva pojmy, ktoré ho vystihujú, každý inak(!). Zákon o reklame pozná nevyžiadanú reklamu, zákon o elektronických komunikáciách pozná nevyžiadanú komunikáciu. Podľa zákona o elektronických komuniikáciách môžete posielať nevyžiadanú poštu konkrétnym adresátom, ak im dáte možnosť odhlásiť sa z Vašej korešpondencie. Podľa zákona o reklame to nie je jednoznačné, ale dá sa vyložiť podobne.
Ak posielate nevyžiadané maily, mali by ste v nich uviesť napríklad "ak si neželáte dostávať nevyžiadané správy z tejto adresy, zašlite prázdny mail na adresu...." alebo "kliknite na tento link" a podobne.
usapp
17.07.15,07:49
Ok, poviem to inak. :-)
Bavme sa o konkretnom texte.
Ide alebo nejde v tomto konkretnom pripade o porusenie zakona (ktorehokolvek)?
Neobsahuje moznost odhlasnia, ale mozno ani nemusi, pokial nejde o reklamu. (kazdy email predsa nemusi obsahovat moznost odhlasenia. Musia ho obsahovat iba emaily s ponukou.) Otazne je, ci ide v tomto pripade o ponuku a ci to moze byt brane ako hromadny email? Som z toho fakt jelen.
Ing. Ľubomír Janoška
17.07.15,09:24
Skúste sa spojiť s autorom tohoto príspevku, možno pomôže jeho skúsenosť
http://www.porada.sk/archive/index.php/t-254727.html
usapp
21.07.15,16:27
To mi nepomoze. Sam som to zazil ako este byvaly zamestnanec. Mne ide prave o to vediet co mozno najpresnejsie urcit hranicu. Aby clovek co mozno najpresnejsie vedel, co moze a co nie.
kukučka
21.07.15,16:43
Ak pride tebe, tak nie - podla teba, ak ho posles, tak ano - podla nas.
Si predstav, ze take otazky budes dostavat niekolkokrat za den, tyzden.
Naozaj ta to nebude otravovat?
usapp
11.08.15,11:00
Ok, ale aka reklama, ked sa pytam na cloveka, ktory ma na starosti urcitu oblast?
usapp
11.08.15,11:03
Suhlas musis (neviem) mat na zaslanie ponuky alebo sa mylim? Ale obsah toho emailu vyjadruje skor otazku na cloveka, ktory ma na starosti urcitu oblast. Podla mna nejde o jasnu ponuku tovaru, ci sluzieb. Prave tym je ten text pre mna matuci. Lebo potom moze byt za spam povazovany hocijaky email, ked sa budes pytat na niekoho vo firme, kto ma na starosti servis a pod.
Ing. Ľubomír Janoška
11.08.15,12:28
Vo vašom prípade podľa mňa nejde o reklamu,ale o nevyžiadanú komunikáciu - viď príspevok zo
14.07.15 o 10:54.
usapp
12.08.15,07:54
Ja viem, ze to mozno privadzam do extremov, ale fakt ma to zaujima. Akym sposobom potom mozem oslovit nejaku firmu, s ktorou som predtym neprisiel do kontaktu a hladat nejakeho cloveka pre riesenie nejakeho problemu ALEBO pre nadviazanie nejakej obchodnej spoluprace a pritom neporusit zakon?