synesyy
14.07.15,20:06
Dobrý deň, je pre mňa veľmi ťažké písať o niečom takom ale predsa som na dne tak potrebujem poradiť a je mi jedno čo si o mne budete myslieť, ja len potrebujem úprimnú odpoveď, ktorá by mi pomohla. Som chlapec, mám 15, žijem v meste "A"(mimo mesta) a mám na výber 2 stredné školy - obchodná alebo elektrotechnická. V skutočnosti ma oveľa viacej bavia počítače a elektrotechnika ale toto je o niečom inom.
1. Ak pôjdem na obchodnú, ktorá je v meste "B", mám isté ubytovanie u starých rodičov zadarmo, školu po hlavnej ceste možno 2 kilometre.
2. Ak pôjdem na elektrotechnickú, ktorá je v meste "C", budem musieť dochádzať hodinu autobusom 1,5 hodiny lebo na internát ísť nechcem.

a) výhody obchodnej: veľa dievčat, mestský život, denno denný život len so starými rodičmi, ľahšie učivo, škola je neďaleko od bytu

nevýhody obchodnej: mne ako chlapcovi to nič do života neprinesie lebo ku tomu nemám veľký vzťah ale teraz ako bývalý deviatak nemôžem vedieť čo ma baví a čo nie

b) výhody elektrotechnickej: veľký prínos do života, možnosť vysokoškolského vzdelania, väčší plat v zamestnaní, budem študovať niečo čo ma aspoň trochu baví

nevýhody elektrotechnickej: v triede len chlapci, budem musieť dochádzať 1,5 hodiny do školy každé ráno, menšia istota že zapadnem do kolektívu, ťažšie učivo ako na gymnáziu

Za všetky užitočné rady vopred ďakujem :) Budem rád za každú hoci aj negatívnu odpoveď..
KoxXxo
14.07.15,19:10
elektrotechnickú
avalik
14.07.15,19:13
Na elektrotechnickej len chlapci? ... nas bolo 11 dievcat a 22 chalanov :-)
ak vidis perspektivu v elektrotechnike, tak chod za tym ... dievcata stretnes aj cestou do/zo skoly
tazsie ucivo? ... ak ta nieco bavi a zaujimas sa o to, tak to nie je tazke, horsie je biflovat sa nieco k comu nemas vztah
Tweety
14.07.15,19:17
2.
Mila123
14.07.15,19:21
chlapče, chlapče, ako vieš, že na gymnáziu nie je ťažké, resp. pre teba ľahké učivo????
ja mám gymnázium o viem o čom píšem.......
veronikasad
14.07.15,19:27
Denno-denné cestovanie 1.5 hod. (ak ide o jednu cestu, nie obojstranne) je najmä v zimnom období dosť náročné. Ak sa rozhodneš pr elektrotechnickú, uvažuj o internáte. V 15 rokoch mladý človek ťažko presne vie čo ho baví. Predmety ekonomika, účtovníctvo na OA tiež nepovažujem za zrovna ľahké predmety, ktorými sa budeš musieť najmä v prvom ročníku prehrýzať ...
Poraď sa s rodičmi, lebo bezplatné cestovanie o rok byť nemusí a internát aj cestovné môžu byť zásahom do rodinného rozpočtu.
veronikasad
14.07.15,19:28
neviem prečo spomína gymnázium, keď sa rozhoduje medzi OA a SŠ elektro
jaros5
28.07.15,11:21
Podľa toho čo píšeš, jednoznačne elektrotechnickú.
Jarka 1
28.07.15,11:33
Poradím od srdca, ako vlastnému synovi. Nezvažuj výhody a nevýhody pri oboch školách, lebo tie budú trvať len a len štyri roky. Samozrejme za predpokladu, že neprepadneš.
Celý život sa však potom budeš pravdepodobne živiť tým, čo ťa baví, alebo nebaví.
Rozhodni sa podľa toho, čo je tvojmu srdcu bližšie. Myslím, že to bude elektrotechnika.
Gabi03
28.07.15,11:44
urči si priority, ktoré sú pre teba dôležité: z všeobecného hľadiska je to po prvé to, čo ťa baví a po druhé nie je zanedbateľné cestovanie. tie ostatné podmienky sú tak premenlivé, že za uváhu moc nestoja
evuš
28.07.15,12:05
Ahoj...si vo veku mojej dcéry - tá tiež teraz v septembri nastupuje na SŠ....už pri skúškach som vedela, že ona sa vnútorne už rozhodla dať prednosť tej "svojej vyvolenej" ... spočiatku ma to i trochu mrzelo, ale je to jej rozhodnutie....tiež zabije dosť času cestovaním, nakoľko hoci km to nie je veľa, spojenie nie je moc dobré....
Vybrala si však to, čo je jej srdcu bližšie...verím, že bolo správne....Ak máš rád PC, techniku, jednoznačne si choď za tým !!! A naozaj, dievčatá nájdeš všade....aj tam, kde ich netreba :D
korela
28.07.15,12:48
Vyber si odbor, ktorý ťa oslovuje a hlavne baví. Ešte vždy môžeš zatočiť kormidlom pri výbere VŠ.
Mária27
28.07.15,19:47
Vyber si tú ľahšiu obchodnú školu s viacerými výhodami. učia sa tam užitočné veci do každého povolania.
Elektrotechnické priemyslovky ti dajú oveľa menej ako očakávaš - samá teória, často staršieho obdobia. učitelia nestíhajú dobe (šikovní nebudú robiť učiteľov za ten plat)... To, čo ťa baví si nájdi aj mimo školy a zdokonaluj sa v tom., aby si to mohol využiť prípadne na výške tohto smeu.
Wotan
29.07.15,09:57
ja ti poradim, ze je uplne jedno na aku skolu pojdes.. dolezite je, co ta bavi a co chces v zivote robit... Ja som vystudoval uplne ine skoly a teraz robim programatora.. popri skole som sa sam tomuto ucil, lebo ma to bavilo a teraz robim tuto pracu uz niekolko rokov.. ziadna skola ma tomuto nenaucila...

Zvol si lahsiu skolu a s vyhodami pre teba, uzivaj si, a popri tom sa venuj a uc sa tomu co ta bavi.. V praci sa ta dnes uz nebudu pytat aku mas skolu, ALE CO DOKAZES! Mimochodom ak ta bavia pocitace, na elektrotechnickej ta mozno naucia len zaklady ale hlavne budes pajkovat obvody atd... :)