Ivva1984
14.07.15,20:51
Dobrý deň, chcem sa spýtať. Robím pre tri s.r.o. odborné články, každý článok je na jednu zmluvu o dielo. Takto zarobím za rok 15 000 eur. Súčasne si ako dobrovoľne nezamestnaná platím do zdravotnej poisťovne 57,68 eur každý mesiac. Čítala som viaceré diskusie a vychádza mi z toho, že zo sumy 14 500 eur mám zaplatiť daň 19% (ak sa mýlim, prosím opravte ma). Zaujíma ma však ako je to v mojom prípade so zdravotnými odvodmi 14%. Suma čo platím teraz (za rok 2015) sa odráta? Ďakujem
Mária27
16.07.15,10:40
Poisťovňa by ti mala urobiť ročné zúčtovanie. Zavolaj tam, povedia ti presne, ako máš platiť či neplatiť.
Consultix
17.07.15,11:07
Dovolil by som si pozriet sa na to z ineho hladiska:
Ak vykonavas svoju cinnost na zaklade zmluvy o dielo, tak sa jedna o vztah v zmysle obchodneho zakonnika. Kedze mas viacerych objednavatelov a vykonavas to pravidelne, tak je to povazovane za sustavnu cinnost za ucelom dosahovania zisku = podnikanie. Z Tvojho prispevku nevyplyva, ze by si mala zivnost...
Tvorba clankov je autorska cinnost a ta sa po novom riadi novymi podmienkami socialneho zabezpecenia. detailne vysvetlenie ale skor necham na skusenejsich v tejto oblasti.
V kazdom pripade som chcel poukazat na to, ze ak nemas zivnostenske opravnenie tak v tejto podobe to nie je koser. A o tom teda uz vobec nehovorim, ze na clanok je Zmluva o dielo uplne nevhodna forma, ale to je na Slovensku bezne, ze vsetko, na co nie je zmluva na internete je Zmluva o dielo. A to by stacilo si precitat zakon, co to dielo vlastne je...