emkabenka
15.07.15,06:38
Môj exmanžel byval u priateľky. Mal ťažký úraz, stav kritický. Išla som od nej v mene dcéry pýtať všetky doklady, vrátane účtu v banke Dala mi k účtu všetko, okrem prístupu k intern. bankingu, že to tam nebolo. Počas jeho hospitalizácie deti vybrali a previedli na iný účet peniaze na pohreb a pomník. Naďalej som stav kontrolovala, iné pohyby neboli. 2.7. dostal dôchodok a 3.7. zomrel. V deň smrti ráno som skontrolovala stav účtu, bolo na ňom cca 2 200€. Účet sme nezablokovali v domnení, že smrť bankám nahlasuje matrika. Včera som išla skontrolovať stav cez bankomat a je na účte mínus 10€. Nik iný to vybrať nemohol, iba družka a jej synovia cez IB. Ak v deň smrti o 9.hod. boli peniaze na účte, /doklad máme/, je jasné, že boli vybraté po jeho smrti. Ako máme ďalej postupovať? Máme čakať do dedičského konania, alebo podať trestné oznámenie hneď? Ďakujem
Oliwa
15.07.15,06:50
...smrť bankám nahlasuje matrika... :eek: Pri všetkej úcte, odkiaľ by matrikárka mala vedieť, v ktorých bankách a aké účty má pozostalý, keď to neraz nevedia ani najbližší?

Vy ste matrike nahlásili číslo manželovho účtu, keď ste od nich túto "nadslužbu" očakávali, či? Nechápem, ako ste k takémuto niečomu dospeli, resp. ak ste si to mysleli, prečo ste sa na to nespýtali, keď ste boli oznámiť na matrike úmrtie...
Ale k veci - zrejme podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, aj keď podozrenie máte, ale nemáte ako dokázať, že to bola družka či jej deti. Keďže je to suma 2 200 €, je to nezákonné obohatenie, nie priestupok a polícia musí podnet prijať.

V dedičskom konaní si notár vyžiada stav účtu majiteľa ku dňu smrti.
buchač
15.07.15,07:00
Je síce pravdou, že deti sú neopomenuteľní dedičia, ale...ale čo tak nejaké morálne právo ???
Oliwa
15.07.15,07:32
Myslíš deti družky? Lebo ja som to pochopila tak, že to nie sú deti poručiteľa, keďže zadávateľka píše "družka a jej synovia". Myslíš, že oni majú nejaké morálne právo na výber peňazí, či...? Ako k tomu príde vlastná dcéra poručiteľa?
Soňa K
15.07.15,08:06
Ešte bol živý a už si chramtala, čo sa dalo. Tebe niečo niekto ukradol ? Bol to jeho účet a jeho peniaze ?
arizona
15.07.15,08:29
Nepises,ake stare su deti,ani ci ex manzel mal spolocnu domacnost s novou priatelkou,ani kto zariadoval pohreb. A mali vobec deti nejake oficialne splnomocnenie na vyber penazi? Ak nie, tiez by sa to dalo nazvat kradezou...

Podla mna,aj ked tvoj exmanzel bol po uraze v nemocnici,ani ty si nemala pravo vyberat peniaze z jeho uctu,nakolko on uz mal v tom case inu domacnost.
Nakolko tvoj ex mal inu domacnost,mala predsa aj jeho druzka pravo pouzit tie peniaze mozno na ich splocny chod domacnosti, zaplatenie uctov,liekov a pod..
..
Kedze si myslis, ze priatelka tvojho ex vybrala zvysne peniaze, tak pravdepodobne bola spolumajitelkou uctu,alebo jej tvoj ex dal urobit dalsiu kartu. Inak by peniaze vybrat nemohla.
Xanti
15.07.15,08:43
Prepáč a ty nevieš čítať? Lebo ja tam čítam, že ona sa k jeho účtu prístupovým heslám nedostala, a že vyberali deti jeho družky z účtu . Tak asi ona nechramtala. A zase jej deti sú právoplatný dediči tak prečo by sa nemala o to zaujímať?
Xanti
15.07.15,08:45
Nemám pocit, že zadávateľka bola tá ktorá počas hospitalizácie, a aj po smrti vyberala peniaze z účtu ...
Jarka 1
15.07.15,09:07
Zadávateľka mlčí, ale keď som to prečítala viac krát, tak sa situácia javí takto:
vlastné deti vyberali cez bankomat z účtu otca počas hospitalizácie a peniaze dávali na iný účet s tým, že ich použijú na pohreb.
Zadávateľka chce aj zvyšok peňazí z účtu pre svoje deti do dedičského konania. Neakceptuje, že na časť peňazí by mala morálne právo aj priateľka jej ex. Ak by ex nezomrel, tak dôchodok, ktorý prišiel deň pred smrťou by priateľka použila pre ich spoločnú domácnosť.
arizona
15.07.15,09:16
Ved pise, ze vyberali peniaze pocas hospitalizace...a dalsie zmizli z uctu kratko po smrti manzela, nie? Takze vyberali obe strany :-/
Tweety
15.07.15,09:21
Peniaze na účte ex. manžela nepatrili Tebe, Ak žil s priateľkou a tá mala prístup k účtu,(podpisové právo)/ mohla s nim teda disponovať. A píšeš, že ste účet nezablokovali, to ste ani nemohli, kedže ste už neboli manželmi. AK ste mu vybrakovali účet, tiež ste nepostupovali práve najsprávnejšie. Nenapadlo ťa, že na tom účte mohli byť aj peniaze družky?
Najprv by som sa teda pozrela na svoje správanie a až tak odsudzovala iného.
buchač
15.07.15,09:31
Nie Oliw.

Ja myslím na družku...
Oliwa
15.07.15,10:23
Čie deti? Tvoje /spomínaš len dcéru/ alebo družkini synovia? Kto vybavoval pohreb? Lebo ten spravidla dáva notárovi súpis aktív, pasív a aj dokladuje výdavky s pohrebom.
A keď píšeš "doklad máme", máš na mysli zrejme potvrdenku o stave účtu z bankomatu. Len na tej potvrdenke je napísané, že tento zostatok je len informatívny. Tak neviem-neviem, či je to možné považovať za relevantný dôkaz, resp. som presvedčená, že skôr nie ako áno, keďže to nie je potvrdenie o stave na účte vydané bankou na hlavičkovom papieri, podpísané a opatrené pečiatkou. To je len niečo ako parkovací lístok, vydaný automatom, v tomto prípade bankomatom a stav na ňom nemusí zobrazovať reálne pohyby na účte v priebehu celého dňa.
veronikasad
15.07.15,10:48
Gabika, dostala asi od priatelky exmanžela bankomatovú kartu, keď kontrolovala stav v bankomate. Len jej nedali prístup do IB, cez ktorý bol zrejme prevod urobený (ak nemali dve bankomatové karty, tak výber z bankomatu to asi nebol)
Soňa K
15.07.15,10:59
Čítať viem a prepačovať Ti nemám čo. Jasné písala zadávateľka, že počas hospitalizácie vybrali peniaze jej deti a uložili ich na ďalší účet na pohreb a pomník. Podľa mojich doterajších životných skúseností príbuzného pochovala jeho rodina a počkali do notárskeho konania na vysporiadanie dedičstva. Pripadá mi to slušné.
Oliwa
15.07.15,11:08
Inak sa čudujem, že družka vydala exmanželke kartu aj s PIN-om, čo považujem skôr za zázrak ako za realitu. Veď aký mala na to dôvod? Zo zadania nie je jasné, ako dlho boli exmanželia rozvedení, ako dlho žil poručiteľ s družkou v spoločnej domácnosti, ani kto napokon vybavoval a platil pohreb... Či pôvodná rodina, alebo aktuálna... Žiadalo by sa dosť vecí upresniť, lebo nie sú deti ako deti... Keďže bývajú moje, Tvoje, naše, a v tomto prípade aj jej...
emkabenka
15.07.15,11:08
Nebola som doma, preto reagujem až teraz. Keď nám zomrel otec, nenahlasovali sme v banke a účet v jeho banke bol zablokovaný, predpokladla som, že sa to deja cez najaký centrálny register. To iba na vysvetlenie.
Katy a R
15.07.15,11:20
Čo sa týka zablokovania účtu - banka to spraví, ale nie hneď. niekedy sa stane, že SP vyplatí aj ďalší dôchodok - ale má právo dostať ho potom od banky späť.
no a čo sa týka disponovania z účtom - jeho družka má určite väčšie právo disponovať s jeho účtom (a možno aj oficiálne?) ... zdieľali predsa spoločnú domácnosť a možno tam boli aj jej peniaze.
samozrejme - v DK môžeš doložiť výpis z účtu - tam bude jasné, koľko peňazí tam bolo v čase úmrtia. (možno odišli nejaké pravidelné platby- inkaso a pod)
emkabenka
15.07.15,11:53
Priatelia, všetkým Vám ďakujem za Vaše názory.Možno som mala náš problém opísať podrobnejšie, aby som v niečích očiach nevyzerala, že mi ide iba o peniaze v môj prospech. Pre vysvetlenie dodám toto: Zosnulý mal z 1. manželstva 4 deti, z druhého našu spoločnú dcéru. Sme v kontakte ako s deťmi z 1. manž., tak aj s jeho 1. manželkou, dokonca ja a moja dcéra aj s "družkou". Družka ho tiež z domu vyhodila, býval v jej zdedenom starom dome bez vody a soc. zariadenia. Dával jej mesačne 100€, spoločnú kasu nemali. 16.5. sa mu stal spomínaný ťažký úraz v hore, kde bol pomáhať chystať drevo. Nakoľko má stále trvalé bydlisko u nás, oznámiť to prišli mne. Ja som mu zháňala zdravotný záznam a hyg. potreby a večer išla do nemocnice vzdialenej 50km. Ja som vybavovala pohreb, aj keď "papierovo" moja dcéra. Bolo to v piatok a bolo treba konať rýchlo. Ostatné deti boli o všetkom informované. Vedeli sme, že účet nemá spoludisponenta. Ak by na účte bola jeho družka ako spolumajiteľ, dala by mi ten účet? Pýtala som ho od nej z poverenia mojej dcéry, mala som od nej splnomocnenie. Bez problémov mi ho dala, mám riadne podpísaný doklad, že mi účet aj s bankom. kartou vydala. Keďže deti nemajú peniaze na pohreb, vybrali z otcovho účtu, resp. moja dcéra vybrala a dala na svoj podúčet s vedomím ostatných súrodencov. "Družka" sa vôbec nezaujímala, kde sa pochová, z čoho sa pochová. Vôbec tu nešlo o niečie obohatenie, o všetkých výdavkoch dcéra vedie evidenciu. Ja deťom iba chcem pomôcť, nemám z toho nič. Vieme napr. aj to, že mal doma v hotovosti väčší obnos peňazí v hotovosti. a hneď na druhý deň po úraze mi jeho družka povedala, že nemal zamknutý dom a v noci niekto tie peniaze ukradol. A to ma vlastne naštartovalo k tomu, aby sa ten účet od nej dostal do rúk deťom, aby ho bolo za čo pochovať, príp. platiť DSS, pretože bol 5x operovaný na mozojk, bol úplne imobilný a doma by sa nemal kto oňho starať. Nebola to chamtivosť. Dcéra z 1. manželstva už na ňu podala tr. oznámenie, že im nechce vydať otcove doklady, vrátane rodných listov detí. To zas píšem pre vysvetlenie, prečo sme nemali dôvod jej veriť. A že máme podozrenie, že to vybrala družka alebo jej deti? Podľa zmluvy o účte bol aktivovaný aj IB a prístupové heslo k IB mi nedala. A ak bolo na účte 2268.03€ a teraz je tam rovných mínus10€, bankomatovou kartou sa drobné peniaze vybrať nedajú. Bola som sa pýtať právničky, čo s tým, povedala že podať tr. oznámenie. Na polícii mi povedali, že aj keď dcére v banke povedali, že nik iný nemá prístup k účtu, nieje o tom doklad. A že sa to bude riešiť až po dedičskom konaní. A ešte neviem, čo všeličo družka chystá, keď pýtala odomňa úmrtný list. Keď som jej ho nedala, išla na matriku a tam jej ho vydali!. Hoci nemali, myslím si.
emkabenka
15.07.15,12:02
Nebola som doma, preto som mlčala. Neviem pridať samostatný komentár, preto som bližšie situáciu vysvetlila ako komentáír ku komentu "Tweety". Ďakujem za pochopenie aj odpovede.
Oliwa
15.07.15,13:38
Tieto riadky vniesli do prípadu podstatne viac svetla... Nemohli sme napr. tušiť, že manžel mal 4 deti z predchádzajúceho manželstva... K tým drobným: minimálny výber z bankomatu je 10 eur, či? Bankomat vydáva také bankovky, akými bol nadotovaný. Ak je na účte mínus, mohli odísť z účtu po poslednom výbere pravidelné platby, napr. za elektrinu... Banke treba nahlásiť úmrtie klienta, ak ste tak ešte neurobili, aby zbytočne nenabiehali debetné úroky, resp. neprišlo k ďalším výberom, keďže nevieme, či a aký debetný limit bol na účte povolený a dedičské konanie sa môže konať aj o tri mesiace...
arizona
15.07.15,13:49
dakujeme za doplnenie a vysvetlenie.Vidis,ako sme viaceri sudili,podla toho co si napisala v uvodnom prispevku.Vyznelo to uplne inak. Ale : peniaze z uctu sa daju zistit,kto ich vybral. Zial, penieze,ktore boli v dome, to uz je horsie...nemate to ako dokazat
emkabenka
15.07.15,15:59
Dcéra už účet zablokovala. Z účtu nemal žiadne zrážky, iba 100€ na sporenie.S tými drobnými som to myslela tak, že ak bol ostatok napr. 253,20, ak ostal konečný výsledok -10€, musel byť robený prevod cez IB, pretože 263,20 sa kartou vybrať nedá.
Oliwa
15.07.15,19:34
OK... ešte k tomuto: Na polícii mi povedali, že aj keď dcére v banke povedali, že nik iný nemá prístup k účtu, nieje o tom doklad.
Neviem, aký doklad mala polícia na mysli, ale relevantným dokladom, ktorý sa nachádza v banke, je predsa podpisový vzor majiteľa účtu, na ktorom sú/nie sú uvedené aj podpisové vzory prípadných spoludisponentov. Čudujem sa, že banka túto informáciu dcére vôbec poskytla, keďže zatiaľ netuší, či je alebo nie je oprávneným dedičom majiteľa účtu/poručiteľa. To sa dočíta až z právoplatného osvedčenia o dedičstve, ktoré je zatiaľ v nedohľadne. Povinnosťou banky je zablokovať účet na základe prineseného úmrtného listu a potom komunikovať s notárom, ak bude k tomu vyzvaná + následne s políciou, resp. súdom... ale nepredbiehajme...
Erzebeth
16.07.15,03:52
Prečo býval v dome bez vody a soc. zariadenia? Nemohol bývať u niektorého z detí ?
Oliwa
16.07.15,05:01
Myslím, že to je v tejto chvíli irelevantné...
Aj keď peniaze na ich zavedenie mal...
Lenže dom nepatril jemu, takže...
Inak, vieš, ako sa hovorí: Jedna matka dokáže vychovať aj desať detí, ale desať detí nedokáže dochovať jednu matku...
emkabenka
16.07.15,05:31
Nepovedali jej nič konkrétne, iba to, že nebohý je jediným majiteľom účtu. Čo som písala o tých zrážkach z účtu, to sme zistili z výpisu za minulý rok.Budeme čakať, čo sa bude diať.
Dav
16.07.15,05:45
Podajte trestné oznámenie, ale ako ex-manželka sa už nemáš právo do toho starať, Dcéra je plnoletá, ak má záujem o vec, má konať samostatne. Isteže, splnomocniť Ťa môže. Ak je to jej vôľa.
Zarážajúce je, že peniaze na pohreb mal, ale na život s elektrinou v slušnom dome už nie...
Oliwa
16.07.15,06:19
Zrejme nechcel investovať do družkinho domu, čo sa dá pochopiť, keďže už nebývali v spoločnej domácnosti... Ty by si prerábala cudzí dom za svoje peniaze, aby to raz zostalo cudzím deťom?
Mimochodom, nikde sa nepíše, že nemal elektrinu... Dom bol bez vody a sociálneho zariadenia... čo síce tiež nie je žiadna výhra, ale ak tam bola studňa s pitnou vodou a za domom latrína... všelijako ľudia žijú, aj keď sme v strede Európy a máme tretie tisícročie..
Oliwa
16.07.15,06:37
Aj keď to nesúvisí s témou, ale nerozumiem tomuto:
"Dcéra z 1. manželstva už na ňu podala tr. oznámenie, že im nechce vydať otcove doklady, vrátane rodných listov detí."
To boli rodné listy súrodencov, alebo detí dcéry z 1. manželstva, teda vnúčat? Čo robili rodné listy detí u otca?To akože on mal ich originály? A keď potrebovali tie deti niečo vybaviť /napr. OP, sobáš, atď./, tak si išli zaobstarať náhradné výpisy na matriku, či ako?
Všetko je to akési zamotané, celý tento príbeh... ženy, manželstvá, deti... a nakoniec skončil de facto ako bezdomovec... smutné... Ale každý je strojcom svojho šťastia...
Dav
16.07.15,07:17
Aha, tak tú elektrinu som automaticky priradila k vode. Domy sú všelijaké, bývanie skromné aj v 3. tisícročí. Ale s toľkými peniazmi na účte to nebol chudák, odkázaný na charitu. Ani čo sa týka bývania, ani zaopatrenia. A navyše ešte aj za ten dom platil, tak nebol parazit. To tí pozostalí sa mi javia v horšom svetle, najprv peniaze, potom peniaze a teraz trestné oznámenie ...a čo, keby sa bol uzdravil?
emkabenka
16.07.15,17:17
Fakt je to celé zamotané. Čo sa rodných listov týka, tak mal pre svoju potrebu rodné listy svojich detí ešte z čias, keď sme boli manželia. Ako otec maloletých detí ich potreboval. Originály nie, ale výpisy z knihy narodení riadne s kolkom, ktoré boli rovnoprávne originálom. A nemal dôvod ich znehodnotiť, keď deti dospeli. Po jeho odsťahovaní boli dlho u nás doma. Tak isto voj. knižka, rozsudky, dedičské konanie, zmluvy o poistke atď. Ja som mu to všetko dala bez bez toho, aby ich pýtal, mne to je na nič. Keď si tieto doklady od jeho priateľky pýtala dcéra z 1. manželstva, povedala som, že sú isto uňho, lebo som mu ich na 100% dávala. Keď ich išla od nej pýtať, povedala, že ich tam isto nemá a určite sú u mňa. Nemá na tie doklady právo. Nezdieľali spoločnú domácnosť, ani nemali spoločnú kasu. Iba býval v jej schátranom dome. Nebudem opisovať prečo, to je druhá vec, ale bola to tá istá príčina ako 1. aj 2. rozvod. Keď potrebovali rodné listy deti pre svoju potrebu, určite si zobrali od mamy, alebo si vypýtali výpisy, to som neriešila. On keď ich potreboval, tak si vybavil. Mne ho bolo tiež ľúto, že takto skončil. Sám si ale takto život zariadil. Od nášho domu mal kľúče stále, prišiel, kedy chcel. Nerobili sme si prieky. Ublížil mi, tak ako aj 1. žene, ale niesom pomstychtivý typ. Keď zomrel, pokladala som za svoju povinnosť pomôcť deťom s vybavovaním pohrebu a snažila som sa, aby z tohto sveta bol odprevadený dôstojne, čo sa, myslím, podarilo. To, že sme vybrali popredu jeho peniaze na pohreb, bola nevyhnutnosť, pretože ja mám jednu dcéru a ešte sú 4 súrodenci, ktorí ale na príspevok na pohreb nemali. Bolo to jediné možné riešenie a keby tam peniaze ostali, tak by vybrala všetko tak, ako aj tie 2 tisícky. Možno som všetkým pripadala akože hrabem pre seba, ale ja som s nich dostala iba na benzín, čo som prevozila pri vybavovaní. Čo som robila, vlastne radila, a ony to schválili alebo našli iné riešenie, som robila pre svoju 1 dcéru a pre 4 deti z 1. manželstva.
emkabenka
16.07.15,17:19
Mohla vybrať cez IB, ktorý bol aktivovaný
emkabenka
16.07.15,17:32
Družkin dom chcel odkúpiť, ale mu ho nechcela predať s oddôvodnením, že by sa tam potom nasťahovala jeho dcéra, ktorý nemá v láske. A ešte dodám, že aj dom, v ktorom býva družka, nebol majetkovo - právne vysporiadaný. Nemali vodu, plyn, ÚK. prispel jej na rekonštrukciu, keď chceli robiť prípojku plynu, najskúr musekĺi dom právne vysporiadať s jej súrodencami. Nikto sa nestaral do toho, čo robí so svojimi peniazmi, bola to jeho vec a tak sa k tomu deti stavali.
Čo sa týka trestného oznámenia, čo som mala v úmysle podať, na vysvetlenie toto: Moja dcéra žije a pracuje v Bratislave, dcéra z 1. manželstva sa s ňou"nemusí", tej by nikdy nič nedala. Preto som pre doklady k účtu išla ja v mene mojej dcéry.Čiže aj na doklade, ktorý sme obe podpísali, aké doklady k účtu mi vydala, je napísané moje meno, prevzala som to ja. A teda sa táto vec týka aj mňa. O iné sa nestarám.
emkabenka
16.07.15,17:38
Vysvetlím aj toto. Jedna dcéra z 1. manželstva je vydatá, má 3 deti a býva u svokry. Synovia sú slobodní a žijú s mamou. Moja dcéra je tiež slobodná, cez týždeň žije v Bratislave, ináč býva tiež doma, čiže u nás. Ja som mu nie raz radila, aby si kúpil 1 - izbový byt a mal by pokoj. Nechcel, že čo by na byte robil. Nie raz sa chcel ku mne vrátiť, no ja som ho nechcela prijať späť, nebudem tu dôvody rozoberať, ale boli vážne a isto by ste mi všetci dali za pravdu. Ale aj tak mi ho je ľúto, že takto dopadol
Peggynka
16.07.15,17:52
Pozri aj tu : http://www.porada.sk/archive/index.php/t-162407.html ,je tam mnoho podobného s vašim prípadom;tiež by ma zaujímalo,na čo potrebuje úmrtný list (zrejme má niečo za lubom.
arizona
16.07.15,18:37
Ano,som si neuvedomila,myslela som,ze nebol k uctu aktivovany
emkabenka
16.07.15,18:49
Tiež si myslíme, že má niečo za lubom. Pre upresnenie ešte poviem, že keď sa jedného času chcel s ňou oženiť, odmietla. Teraz, po úraze, sa chcela zaňho vydať. Dúfala, že sa z toho dostane natoľko, že to bude možné. Za všetkým sú peniaze. Nie jeden chlap by mu závidel dôchodok. A s neho by bol pekný aj vdovský dôchodok. Idem pozrieť ten link, ďakujem
Katy a R
16.07.15,19:00
emka - musíte si to medzi sebou vyjasniť - ako najlepšie sa dá. ty si ju sama nazvala jeho družkou - tak sa nediv, že aj ona sa snaží zabezpečiť nejako. už ako s ním žila - to je zbytočné teraz rozoberať(a tu to verejne prepierať). neviem, či by si niečo vyriešila trestným oznámením, lebo vlastne aj ty (resp tvoja dcéra) vybrala peniaze z jeho účtu neoprávnene. takže je možné, že aj družka bude žiadať presné vyčíslenie - že načo vlastne sa tie peniažky použili. A že mal hotovosť ? - to by si musela tiež dokázať .
ešte : - je možné, že SP pošle dôchodok aj v auguste, tak daj pozor, aby sa aj tieto peniažky "nestratili" - lebo ak neostanú na účte, SP ich potom bude vymáhať od detí (dedičov) .
emkabenka
16.07.15,19:25
Nazvala som ju družka. Hoci neviem, aký to bol vzťah, skôr bol ako nájomník. Ale mená tu nechcem spomínať. Preto som ju tak nazvala. Trestným oznámením som chcela chrániť sama seba, aby ma neobvinili deti z 1. manželstva, keď vedia, že bank. karta je u nás. Deti po vzájomnej dohode vybrali peniaze na prípadný pohreb, alebo na domov sociálnych služieb / aj ten už sme mali vybavený/, ešte počas jeho života. Dôchodky, ktoré dostal po úraze, ostali tam, že pôjdu do dedičského konania. Alebo mu ostanú na horšie časy, ak prežije. Deti by na pohreb nemali, preto sa rozhodli tak, ako sa rozhodli. Bol to účet iba na jeho meno, disp. právo nemal nik. Ona tých cca 2 200€. Vybrala už po jeho smrti. Keď som išla do nemocnice vybavovať veci, najskôr som sa zastavila v bankomate skontrolovať stav účtu, peniaze tam boli. O 10 dní som kontrolovala znova a už bol účet vybielený až do mínusu. V súčasnosti je už zablokovaný. A, myslím si, že ak aj bola družka a nemali spoločnú kasu, pokiaľ nenapísal závet, ona nemá nárok na nič, ani jej deti nemusia vyčísliť výdavky. Ak by aj k tomu došlo, nieje problém, o všetkom je evidencia. Čo sa týka tých peňazí v hotovosti, viem, že je to ťažko dokázateľné, ani nik s tým neráta, že ich niekto ešte uvidí. Ale keby prišlo ku konfrontácii, dokázala by sa pekne zamotať, pretože mi povedala asi 3 - 4 verzie, kde skončili. A videla, že má v dvoch obálkach peniaze, v každej 5 - tisícku. Na moju otázku, či v SK, alebo v €, odpovedala, že v eurách. 5 000 bankovka v eurách!. A ona aj videla, ako jednu tú 5 - tisícku niekomu požičiaval...
Oliwa
16.07.15,19:48
Emkabenka, kľud... 5 000 eurová bankovka neexistuje. To čo družka mohla vidieť, bola maximálne fialová 500 eurovka. Nevídať ju tak často /ak človek nepracuje práve v banke/, možno také niečo videla prvýkrát v živote, tak sa jej zahmlilo pred očami a namiesto dvoch núl videla tri...
A ak naozaj videla bankovku s päťkou a tromi nulami, tak to mohla byť jedine dnes už neplatná päťtisícka so Štefánikom... V tom prípade by išlo o 5 000 korún a nie eur...
Peggynka
16.07.15,20:24
Alebo 5000 českých korún :)
dmc
17.07.15,05:34
" Na polícii mi povedali, že aj keď dcére v banke povedali, že nik iný nemá prístup k účtu, nieje o tom doklad. A že sa to bude riešiť až po dedičskom konaní."

Podajte na Policii trestne oznamenie (pisomne) - nedajte sa odbit recami - ze sa to bude riesit az po dedicskom konani. Policia JE POVINNA - prijat kazde oznamenie o skutocnostiach nasvedcujuich tomu ze bol spachany priestupok alebo trestny cin. Policia ma 30 dni aby rozhodla ci bude vo veci konat alebo vec odmientne ale je POVINNA prijat oznamenie. Ak vas posle prec - podajte okamzite staznost alebo podajte trestne oznamenie na okresnej prokurature. Policia si v trestnom konani vyziada z banky vsetky prevody ktore boli vykonane a vie si vyziadat informacie na aky ucet a kedy bol vykonany prevod a dopatra sa aj k majitelovi uctu
Oliwa
17.07.15,10:33
DMC, odpoveď ako vyšitá...:D - mulinkou...:)
emkabenka
17.07.15,17:17
Musím si to ešte nechať uležať v hlave, poradiť sa s deťmi. Aj keď... Bolo mi divné, že právnička mi poradila ho podať mi vysvetľoval, že: Aj keď na zmluve nemá uvedaného disponenta, mohol si ho udať po nejakom čase, to už v pôvodnej zmluve nieje, ale v dodatku. A keď to on spíše, nás po jednom volať na výsluch, vyžiada si doklady z banky a zistí sa, že niekto má podpisový vzor a všetko bolo zbytočné... Keby mala prístup k účtu, isto by mi ho nedala. Ale ona ma stále nahovárala, aby sme o účte jeho deťomj z prvého manželstva nehovorili, že nemusia nič dostať, že moja dcéra je dobré dievča, že jej to dopraje atď. Nebudem to ďalej rozpisovať, to už by boli iba moje domnienky. Ale keby sa táto vec vyriešila pred dedič. konaním, to by mohlo prebehnúť o to hladšie. Ešte sa asi pôjdem poradiť s notárkou, ktorá dedičstvo bude riešiť.
Oliwa
18.07.15,20:58
No neviem, neviem, či je toto najšťastnejší nápad... Ako vieš, ktorá notárka bude viesť dedičské konanie? Veď jej ho pridelí súd... A ona vyzve dedičov. Odkedy sú exmanželky účastníkmi dedičského konania? Teda ak nie sú náhodou spomenuté v závete... Prizvané budú deti a pohreb papierovo vybavovala dcéra /aj keď za Tvojej výdatnej, ale neoficiálnej pomoci/, či? Netušíme, koľko rokov žil exmanžel s družkou v spoločnej domácnosti, ale nie je vylúčené, že bude teoreticky prizvaná aj ona, ak ju zdieľali spolu viac ako 5 rokov, ale možno sa mýlim, možno iní vnesú viac svetla do tohto prípadu...
emkabenka
19.07.15,10:39
Myslím, že ona by prichádzala do úvahy ako dedička, ak by nemal deti, tam by stačilo, aby zdieľali spoločnú domácnosť aspoň rok pred smrťou. Tu by však bolo otázne, či išlo o spoločnú domácnosť v ich prípade, keď on býval v inom, aj keď jej dome. Sú 4 skupiny dedičov, ak sú po zomrelom deti, dedia tie. Tu som sa to dočítala: Dedenie zo zákona a dedičské skupiny
Dedičov, ktorí nadobúdajú dedičstvo priamo zo zákona, môžeme rozdeliť do nasledovných dedičských skupín:
1. do prvej skupiny patria členovia najužšej rodiny, t. j. poručiteľov manžel/ka a deti. Predpokladom dedenia v tejto skupine je, aby poručiteľ mal aspoň jedného potomka. Ak nededí žiadny potomok, manžel dedí až v druhej skupine. Pokiaľ ide o manžela ako o dediča, rozhoduje trvanie manželstva v čase poručiteľovej smrti. Nededí bývalý rozvedený manžel. K dedeniu sú povolané všetky deti poručiteľa bez ohľadu na to, či sa narodili v manželstve alebo mimo neho.
Dedičia v tejto skupine dedia rovnakým dielom. Pre výšku dedičského podielu každého z nich je rozhodujúci celkový počet dedičov. Ak nededí niektoré dieťa, zákon povoláva na jeho miesto jeho potomkov.

2. dedičia druhej skupiny nastupujú v tom prípade, ak niet potomka, ktorý by po poručiteľovi dedil, t. j. ak poručiteľ nemal deti alebo ak sa ani jeden potomok nedožil jeho smrti, prípadne ak sú nespôsobilí dediť, sú vydedení a pod.
Do druhej dedičskej skupiny patrí:
- manžel,
- rodičia poručiteľa,
- spolužijúce osoby.
V druhej skupine je osobitne vymedzený dedičský podiel manžela. Tu manžel dedí najmenej polovicu dedičstva. O druhú polovicu sa delia ostatní dedičia patriaci do tejto skupiny, a to rovnakým dielom. Ak poručiteľ zanechal len manžela, dedí tento celé dedičstvo. To isté platí v prípade, že po poručiteľovi dedí len jeden z rodičov. Iný prípad ale nastáva v situácii, ak nededí ani manžel a ani rodičia poručiteľa. Spolužijúce osoby dedia v tretej skupine a nie v druhej skupine.

3. v tejto skupine dedia súrodenci a spolu s nimi osoby, ktoré žili s poručiteľom v spoločnej domácnosti najmenej po dobu jedného roku pred smrťou a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa. Ak niektorý zo súrodencov nededí, nadobúdajú dedičstvo rovnakým dielom jeho deti.
4. do tejto skupiny sú zaradení prarodičia poručiteľa a ak nededí žiaden z nich, dedia ich deti, t. j. tety, ujovia a strýkovia poručiteľa.
Exmanželky niesú účastníkmi dedičského konania, to viem. A že sa pôjdem spýtať? Držím sa zásady, že po hube mi nikto nedá. Ak si nechce brať dcéra na celý deň dovolenku kvôli 15 - 20 minútam, tak sa spýtam ja. Pre náš obvod sú dvaja notári, ktorí prejednávajú dedenie a dedičské konania majú pridelené súdom podľa trvalého bydliska poručiteľa, takže na 99 % viem, kto to bude riešiť. Každopádne dám vedieť, ako to všetko dopadlo.
emkabenka
28.10.15,20:43
S odstupom času sa ku všetkému ešte chcem vyjadriť. S "družkou" exmanžela sme si vychádzali. Jeho deti nemala v láske, závidela , keď finančne pomáha jeho dcére, ktorá s rodinou býva v tej istej dedine. Keď som jej oznámila, čo sa mu stalo, tak na druhý deň prišla k nám a medzi iným povedala, že z domu, kde býva on, mu do rána zmizlo 10 000€ v hotovosti. A nezabudla dodať, že to bol isto manžel jeho dcéry./len tak mimochodom, on chodil do krčmy s jej synovcom/ Na druhý deň som teda išla za ňou a vypýtala tie doklady k účtu, aby aj tie "nezmizli". Dala mi ich, ale s poznámkou, že aby sme jeho deťom z 1. manželstva nič nedávali, aby sme si to nechali /ja s dcérou/. Pritom sme ešte dúfali, že prežije, vybavila som mu aj DSS pre komatóznych pacientov. Keďže mi ale neodovzdala prístupové heslo k IB., bol predpoklad, že niekto môže peniaze vybrať. Na domov by bol jednorazový vstupný poplatok 1000 € plus každý mesiac okolo 500 - 600€. Preto sme s dcérou peniaze vybrali a ona ich dala na svoj podúčet. Keď exmanžel zomrel, z týchto peňazí sa zaplatil pohreb. Jeho jeho deti z 1. manželstva sú v dlhoch. Takže ak by pohreb zaplatila napr. moja dcéra, ťažko by sa dočkala, že ostatní súrodenci jej to niekedy vrátia. Ostatné peniaze ostali na účte až do času, kým sa dcéra neporadila s notárkou. Tá povedala, že keď majú takú dohodu, že si peniaze rozdelia, tak nechala na pomník a ostatné si rozdelili. Boli nedočkaví, vedeli, že peniaze sú, tak ich potrebovali hneď. Družka na pohreb neprispela ani jedným eurom, hoci dostala z poisťovne poistku, ktorú mal uzatvorenú pre prípad smrti - na náklady spojené s pohrebom. Takže preto tie výbery, nie pre moju chamtivosť. Ja som z toho nemala absolútne nič. Iba starosti. Vybavila som pohreb aj kar, všetko bolo financované z jeho peňazí. A prečo som sa do toho "starala"? Dcéra pracuje v Bratislave a nemohla ostať doma len preto, aby niečo vybavila, bolo toho veľa. A ešte pripomienka k názoru - jedna mama vychová 10 detí... On bol sebestačný, nebol chorý, nebol invalid, nebol nezamestnaný, mal dôchodok cca 900€... Viedol život aký viedol.
dobrava
29.10.15,06:50
Neviem, či som čítal niečo iné, ale v príspevkoch nahor si uvádzala, že už mal vybavený DSS pre komatóznych pacientov a že bol invalid /alebo sa mýlim?/ a takéto zariadenia sa vybavujú ťažko a s dosť veľkým časovým horizontom a Ty teraz píšeš, že bol sebestačný, nebol chorý ... Takémuto človeku DSS len tak ľahko nepridelia, alebo sa mýlim? Neviem, ale niečo mi v tomto príbehu nehrá ...
dmc
29.10.15,07:02
..ja som pochopil ze az do urazu bol sebestacny a nebol chory. Az po uraze ked bolo zjavne ze nastal problem tazatelka vybavila DSS pre komatoznych pacientov ale ex "ex-ol" skor ako sa to realizovalo.

(A prispevky typu....a nemohol byt u niektorej s dcer?.... Niektory ludia si nenechaju poradit ani pomoct...prikladom je moj svokor - "pian" ktory protialkoholicku liecbu odmieta, trestny cin ani priestupky nepacha iba sa denne oziera, 4 x som ho vyhrabal z dlhov - do ktorych opatovne padol, akukolvek pomoc odmieta - je svojpravny a podla neho ma pravo zit ako chce - tak nech zije ako chce. Kto nezazil nech nesudi.
lujza.j
29.10.15,07:32
..dmc...poznam....kazdy si je strojcom svojho stastia....mama mala troch bratov....boli nepoucitelni....pomocna ruka bola....nie raz....realita kruta...zomreli ako bezdomovci....dvoch pochovala ona....treti teraz nedavno.....povedala,ze nehrozi....nech ho pochovaju jeho deti....vsetci boli sikovni,pracoviti a dobri ludia....ale .....neskor sa im zaoacil alkohol....a ten je svina....ano zili ako chceli.....
emkabenka
31.10.15,06:54
K mínusovému stavu dodám: Podali sme to trestné oznámenie. Ja preto, lebo doklady k účtu družka vydala mne proti podpisu, teda by som bola prvá, koho by ostatné deti obviňovali. To polícia zamietla riešiť, predvolali dcéru, ktorá znovu podala TO z tým, že v ňom boli opísané aj všetky skutočnosti z TO, ktoré som podala ja. A polícia vyšetrila nasledvné: Podľa interných predpisov banky, ak je účet zablokovaný /zablokovala ho dcéra, keď zistila, že je aktívny a ja som následne išla zistiť prostredníctvom bankomatu stav účtu/, automaticky na účte nabehne mínusová suma - teda preto bolo -10€. A skutok sa nestal. Keď už bol prípad pridelený konkrétnej notárke, dcéra sa pýtala, či môže peniaze, ktoré boli vybrané pred smrťou, rozdeliť medzi súrodencov, alebo musia ísť do dedičského konania. Odpoveď bola, že ak sa tak dohodli, tak si ich môžu rozdeliť a tak sa aj stalo.
dmc
01.11.15,03:45
Takze ak som pochopil spravne - peniaze boli stale na ucte a ta zla..zla....zla druzka nic nevybrala hoci ty si bola skalopevne presvedcena ze vas okradla.

citujem: "Nik iný to vybrať nemohol, iba družka a jej synovia cez IB"

Takze ponaucenie: nesud vecer - pred ránom.
Aj tvoje presvedcenie ta moze casto sklamat.

..ale aspon sa to doriesilo.
emkabenka
01.11.15,17:39
Áno, peniaze boli na účte. A čo by si si myslel Ty na našom mieste? A znovu máme asi problém. V piatok dostal môj nebohý exmanžel z inej banky bankomatovú kartu, lebo pretože pôvodná expirovala. To znamená, že aj tam mal peniaze. K tomu účtu nám doklady nedala, to znamená, že ho zatajila. Zavolala som dcére, aby to oznámila notárke. Problém asi nastane, ak peniaze tam nebudú a nebude toho, kto ich vybral. A banky tak dlho záznamy z bankomatov nedržia, kým prebehne dedičské konanie. Ale to asi zas myslím ďaleko dopredu.
dmc
01.11.15,18:34
Tak si laskavo obehni vsetky banky s umrtnym listom a zablokuj ucty. Notarka sa na to vykasle. Oslov nebankovky ci tam nema zaväzky, kontaktuj poistovne ohladom poistnych zmluv. Nezabudni ze ak bude co dedit - zdedia sa aj dlhy (to je ina tema) Ak nieco chces - bud aktivna. .....alebo sa do toho nemontuj a vyprdni sa na to. Preco stale obvinujes bez dokazov druzku. Neboli manzelia a druzka k tebe nema ziadne zaväzky - moze sa na teba z vysoka vies co.Nadristat je lahke - zda sa ze sa nepoucis. Domahaj sa svojho prava - ale iba vtedy ak mas nieco v rukach - nie iba domnienky.
Pekny zivot - prajem.