baninka
29.05.06,10:19
dobrý deň,
som v časovom tlaku a neviem vhodne vyriešiť problém: zamestnancovi ktorý u nás pracuje bol spätne za rok 2005 priznaný dôchodok-starobný predčasný. Oznámenie mu SP doručila 27.04.2006 takže prvú zmenu urobím teraz v májových výplatách.

Čo treba bezpodmienečne urobiť?
1. odhlásiť zmenu v platení odvodoch do SP? Ak áno, aké odvody nebude platiť?
2. nepriznávať viac nezdaniteľnú čiastku 7.568? Ak áno, stačí od 05/2006?
3. ešte niečo, čo je dôležité ale neviem o tom?

Veľmi pekne ďakujem za cenné rady...:confused:
Pepa
29.05.06,08:40
dobrý deň,
som v časovom tlaku a neviem vhodne vyriešiť problém: zamestnancovi ktorý u nás pracuje bol spätne za rok 2005 priznaný dôchodok-starobný predčasný. Oznámenie mu SP doručila 27.04.2006 takže prvú zmenu urobím teraz v májových výplatách.

Čo treba bezpodmienečne urobiť?
1. odhlásiť zmenu v platení odvodoch do SP? Ak áno, aké odvody nebude platiť?
2. nepriznávať viac nezdaniteľnú čiastku 7.568? Ak áno, stačí od 05/2006?
3. ešte niečo, čo je dôležité ale neviem o tom?

Veľmi pekne ďakujem za cenné rady...:confused:
Rok 2006 - ak mu bol priznaný dôchodok už za rok 2005 k 1.1.2006 bol poberateľom, neuplatňovať nezdaniteľnú časť dane. Za rok 2006 pri RZ alebo pri podaní DP bude musieť uplatnenú nezdaniteľnú časť za mesiace 01-04 DODANIŤ.
Rok 2005 - od akého dátumu mu bol priznaný dôchodok? Mohol by tu byť problém - ak je to od 1.1 tak nemal nárok na nezdaniteľnú časť už počas roka 2005. Ak nie od 1.1. tak rok 2005 je OK.
jankasm
29.05.06,08:47
Súhlasím s tým čo napísal Pepa, len ešte doplním, že na SP nebude platiť poistenie v nezamestnanosti a dôchodkové poistenie - invalidné. Asi to treba oznámiť SP na RLFO ako zmenu.
baninka
29.05.06,09:12
ďakujem za cenné infošky, som v tomto nemehlo:-)):)
baninka
29.05.06,09:13
Rok 2006 - ak mu bol priznaný dôchodok už za rok 2005 k 1.1.2006 bol poberateľom, neuplatňovať nezdaniteľnú časť dane. Za rok 2006 pri RZ alebo pri podaní DP bude musieť uplatnenú nezdaniteľnú časť za mesiace 01-04 DODANIŤ.
Rok 2005 - od akého dátumu mu bol priznaný dôchodok? Mohol by tu byť problém - ak je to od 1.1 tak nemal nárok na nezdaniteľnú časť už počas roka 2005. Ak nie od 1.1. tak rok 2005 je OK.
Erika - dôchodok bol priznaný až od 30.06.2005.
Pepa
29.05.06,09:29
Erika - dôchodok bol priznaný až od 30.06.2005.

Rok 2005 je z hľadiska dane z príjmu OK.
baninka
29.05.06,10:38
Tie zmeny odvodov sa na RLFO ako vykazujú? Je tam kolónka na zánik poistenia ale nie na konkrétny druh. To mám napísať sprievodný list si myslíte?
jankasm
29.05.06,11:13
Tie zmeny odvodov sa na RLFO ako vykazujú? Je tam kolónka na zánik poistenia ale nie na konkrétny druh. To mám napísať sprievodný list si myslíte?

Nemyslím vykázať zmeny odvodov, len je tam jeden štvorček kde sa píše typ dôchodku, ten vyplň a SP už sama musí vedieť, že sa mu zmenili aj odvody.
Len si nie som istá či to vôbec treba oznámiť na tom RLFO, ešte som sa s tým nestretla, tak si skús zavolať na príslušnú SP.
Ale asi by si to mala urobiť a dokonca so spätným dátumom, odkedy mu bol priznaný dôchodok a poopravovať aj výkazy.
buba
29.05.06,11:16
netreba to oznamovať na SP, ale bude treba poopravovať odvody spätne do SP
baninka
29.05.06,12:33
takže do sociálnej nemám posielať žiadne výkazy len poobravovať odovody a tie nejako vyžiadať naspäť?

bože to tak hlúpo musia robiť tie zákony? že rok spätne niečo priznajú a celá ročná robota je zlá a potom na základe toho podľa par.8 písm. 5 novely zákona o DP podávať daňov.priznanie lebo mám extra príjmy?????? Toto je strašné.
Ďakujem za rady.
jankasm
29.05.06,12:36
takže do sociálnej nemám posielať žiadne výkazy len poobravovať odovody a tie nejako vyžiadať naspäť?

bože to tak hlúpo musia robiť tie zákony? že rok spätne niečo priznajú a celá ročná robota je zlá a potom na základe toho podľa par.8 písm. 5 novely zákona o DP podávať daňov.priznanie lebo mám extra príjmy?????? Toto je strašné.
Ďakujem za rady.

Musíš posielať aj opravné výkazy, ako ináč chceš poopravovať odvody? Opravíš výkazy a na ich základe si budeš žiadať vzniknuté preplatky, alebo urobíte zápočet.
baninka
29.05.06,12:47
Čiže ja keď posielam ten RLFO na sociálnu poisťovnu a v odseku 3 tlačiva označím správny dôchodok, v tomto prípade predčasný starobný, s akým dátum do odatovať?
S dátumom, kedy mu ten dôchodok priznali? ale to bude už 12 mesiacov dozadu...je to takto správne?
P.s. priznali ho 29.5.2005
jankasm
30.05.06,05:43
Čiže ja keď posielam ten RLFO na sociálnu poisťovnu a v odseku 3 tlačiva označím správny dôchodok, v tomto prípade predčasný starobný, s akým dátum do odatovať?
S dátumom, kedy mu ten dôchodok priznali? ale to bude už 12 mesiacov dozadu...je to takto správne?
P.s. priznali ho 29.5.2005

Niekto písal, že ten RLFO písať nemusíš, stačí poopravovať spätne výkazy. Ale ak by si ho chcela napísať, tak určite s platnosťou od skutočného dátumu priznania dôchodku, pretože od toho dátumu budeš vlastne opravovať aj výkazy. Môžes si ho vypísať bez dátumu a skús sa ísť dohodnúť na SP aký dátum tam máš uviesť.
milanr
01.06.06,13:02
Ja by som ešte nadviazala na túto tému a opýtala sa múdrejších a skúsenejších Poraďákov, ako správne z hľadiska platenia odvodov do SP ale aj zdanenia poriešiť situáciu so spätne prizanými starobnými a predčasne starobnými dôchodkami. Ja mám tiež také prípady a zisťovala som niečo okolo toho, ale priznám sa, že celkom jasno v tom nemám. Podľa mojich info by malo platiť to, čo uvediem na príklade: PSD priznaný 31.12.2005, Rozhodnutie SP ZC predloží 20.04.2006. Za 12/05 až 03/06 platí poistné ako iný ZC, v mzde za 04/06 mu poistné opravím a vrátim rozdiel. Už za mesiac 12/2005 sa považuje za dôchodcu a neplatí na IP+PvN, toto poistné sa nealikvotizuje podľa dátumu priznania PSD. Takže prepočítam spätne, koľko zaplatil ZC aj ZĽ na poistnom na IP a PvN a vyrovnám to s tým, že do el. výkazu uvediem výnimku T. Tým, že mu vrátim rozdiel na poistom mu automaticky zvýšim aj základ dane a v mzde za 04/05 sa mu to aj dodaní. Čo sa týka poistného túto info mi dali kontrolórky na SP s tým, že je to v súlade s "Usmernením SP", ktoré platí od 1.6.04. Myslíte si, že je tento postup správny ?