monika1304
15.07.15,12:12
Zamestnávateľ odomňa nevyžadoval vstupnú lekársku prehliadku, keďže pracujem len 4 hodiny denne, ani mne nenapadlo, že by mala byť potrebná. Pracujem už niekoľko mesiacov ako asistentka - spracovanie dokladov, práca s PC. Zmluvu so zdravotnou pracovnou službou máme uzatvorenú, ostatní zamestnanci na celý úväzok prehliadky majú. Chcem sa teda spýtať, bola potrebná vstupná prehliadka aj pre mňa? Ako teraz postupovať? Hrozia zamestnávateľovi nejaké pokuty?
misoft
15.07.15,12:01
http://www.epi.sk/odborny-clanok/Povinne-a-odporucane-lekarske-prehliadky.aspx
Pretože pravdepodobne pracuješ v administrácii - zamestnávateľ preto nepovažuje za potrebné, aby si ju vykonala. Zamestnávateľovi nič nehrozí. Nepracuješ na pozícii, kde je nutná lekárska prehliadka.
monika1304
15.07.15,12:18
ďakujem veľmi pekne za odpoveď. mňa vystrašil najmä tento článok http://www.sme.sk/c/3720459/zamestnanci-musia-ist-k-lekarovi.html kde spomínajú, že " Na lekársku prehliadku musí ísť aj budúca sekretárkači bankový úradník.Inak jeho zamestnávateľ môže dostať pokutu.
Kto ide robiť sekretárku, či pracovať v administratíve, musí rátať s tým, že mu pred nástupom do práce vyšetria zdravotný stav."

ale je to z roku 2008 a píšu tam aj to, že sa to má v budúcnosti meniť.
V dokladoch od zdravotnej pracovnej služby je moja administratívna profesia zaradená do rizikového stupňa 2 (vraj záťaž na psychiku a práca s PC) ale vzťahuje sa to na prácu nad 4 hodiny denne. Práve preto som teda nevedela, či bola tá prehliadka nutná aj pre mňa. keďže pracujem len na pol úväzku.
ivka70
15.07.15,12:24
Odvtedy sa zakon menil.
ale ak tvoj zamestnavatel ziada od teba vstupnu prehliadku, mala by si ju absolvovat aspon teraz dodatocne.
Moze to byt dolezite napr. preto, ze pracujes so zobrazovacimi jednotkami a je to aj "prevencia", lebo ma podklad pre pripadnu chorobu z povolania, vies dokazat, ze pri nastuipe (alebo po par mesiacoch) si ju nemala.
monika1304
15.07.15,12:30
On ju odomňa príkazom nevyžaduje, len sme sa o tom dnes rozprávali, či som ju vlastne mala mať alebo nie. Rozumiem, čo píšeš, ale ja mu určite nebudem robiť problémy a obviňovať ho, že kvôli tejto práci sa mi zhoršil zrak, najmä ak počas tých 4 hodín denne sa venujem PC max. hodinu a pol. Mne šlo hlavne o to, aby kvôli tomu zamestnávateľ nedostal pokutu.
erzet
16.07.15,08:01
Je to dobré aj pre Teba. Vieš v akom stave si nastúpila a ak budeš žiadať výstupnú prehliadku tak budeš vedieť čo si tam "ne/nachytala"
willma
16.07.15,09:06
vstupnú lekársku prehliadku podstupujú zamestnanci a nikde nie je definované, na aký uväzok sú zamestnaní.
ivka70
16.07.15,09:13
K tomu, ze urcite nebudes ... len mala poznamka: zmluvy sa neuzatvaraju na casy, ked vsetko funguje, ale prave na casy, ked nieco fungovat prestane :)