Dr.coldrex
15.07.15,21:17
Stala sa mi dosť špecifická vec. niekedy v roku 98-99 sme z bývalou manželkou brali úver od ŠFRB z tým že zatiaľ bude zabezpečený ručiteľmi a po skolaudovaní záložným právom. Spravili sme všetky potrebné úkony lenže práve vtedy menil kataster svoj názov a záložné zmluvy vrátil ŠFRB s tým že je zle zadaný názov. Po niekoľkomesačnom ping-pongu medzi katastrom a ŠFRB celá komunikácia ustala z tým že ŠFRB nebude žiadať záložné právo alebo nejak podobne formulovanou odpoveďou. Bohužiaľ túto korešondenciu nevlastním. Rozvádzal som sa a niekoľkokrát sťahoval. Samozrejme že byt som medzitým predal a pretože naň nebolo záložné právo neprišlo mi na um splatiť aj tento úver Po xx rokoch sa zrazu ŠFRB zobudil že zistili že nieje na tejto zmluve záložné právo a chcú ho lebo odstúpia od zmluvy aj napriek tomu že úver sa stále riadne platí. Samozrejme že to zaslali aj ručiteľom a Tí to teraz dosť rázne riešia lebo sa boja že to budú musieť platiť oni. Zostatok úveru je nejakých 9000€ čo je dnes smiešna suma. Potreboval by som vedieť:
1.Má vôbec ŠFRB právo na takéto jednanie ak sa úver platí?
2.Dá sa dosiahnuť nejaká dohoda z ŠFRB bez zriadenia zál. práva?
3.Ak ŠFRB to právo má aký je ďalší postup?? Vypovedanie zmluvy exekútor na mňa alebo ručiteľov, proste nejaký zákonný postup ktorý funguje v takýchto prípadoch
avalik
15.07.15,22:06
No ak v zmluve bola uvedena podmienka, ze po kolaudacii sa zmeni sposob zabezpecenia zavazku z rucitelov na zriadenie zalozneho prava - a nestalo sa tak, tak boli porusene zmluvne podmienky ... treba prestudovat zmluvu

No a ked pises ze 9000 eur je smiesna suma, tak to s usmevom vyplat a mas po problemoch ;)
Dr.coldrex
16.07.15,06:17
áno je tam tá podmienka a nestalo sa. Ale vinou fondu nie mojou. Tou smiešnou sumou som myslel vzhľadom na dnešné hodnoty nehnuteľností čo mám založiť 60-70 tisícovú nehnuteľnosť za 9000€? Keby som nejakú mal samozrejme. Veď dnes sa už na takúto sumu dávajú spotrebáky čo si ja ale dovoliť nemôžem. Myslím že ŠFRB si to odstúpením od zmluvy len skomplikuje. Budú žiadať predčasné splatenie na čo nemám prostriedky tak čo potom?? Dajú to exekútorovi a ten to bude vymáhať aj tak z toho potom budú len splátky a možno po menej ako sa platí teraz. Neviem čo potom?? Pôjde po ručiteľoch??
ivka70
16.07.15,06:26
Ak to nesplatis ty, rovno to bude pytat od rucitelov, ani s exekutorom sa nebude namahat. A rucitelia budu nadavat, riadne.
Lebo to necha na nich, aby si to, co zaplatia, od teba vymahali.
Dr.coldrex
16.07.15,06:36
no pekne :-/ A ak ani ručitelia nezaplatia?? Ako to budú riešiť?? Exekútorom alebo ako?? Po kom pôjde exekútor ako po prvom? Po mne či po nich??
Ferdosondo
16.07.15,09:49
Samozrejme exekútorom. Od všetkých. Skús sa dohodnúť so ŠFRB na ručení iným majetkom, keď si už byt predal.
Dr.coldrex
20.07.15,07:38
No práve že iný nemám. :-/