tertur
16.07.15,11:27
Ako sa spravne rata pracovny cas na pracovnej ceste (zahranicnej), hlavne pokial ide o zapocitanie pracovneho casu v pondelok a sobotu, vid priklad nizsie.
- Pondelok: Nastup rano o 5:00 cesta na miesto v zahranici ukoncena o 16:00
- Utorok az piatok odpracovane u zakaznika 4 x 9 hodin = 36 hodin
- Sobota navrat, cesta od 8:00 do 19:00
Poprosim aj odkaz na konkretne paragrafy a zakony. Dakujem.
2Tweety:
Dakujem za link. Je tam zakon 283/2002 a v nom paragraf 37. Ak spravne chapem tak v priklade uvedenom v otazke by za pondelok malo byt uznanych 8 hodin a za sobotu nic, kedze pracovny cas mam stanoveny pondelok az piatok po osem hodin. Cize podla prikladu hore bude vykazanych 44 odpracovanych hodin v danom tyzdni. Moze mi to niekto potvrdit?
UPDATE:
Dostal sa ku mne nazor ze ak zamestnanec nema v pracovnej zmluve urcenu pevnu pracovnu dobu (presne vymedzeny cas, napr kazdy pracovny den od 8:00 do 16:00) tak za pondelok podla prikladu hore mu nebude uznana ani jedna hodina. Je podla vas tento vyklad zakona spravny?
Tweety
16.07.15,09:28
ivka70
16.07.15,10:07
Ak je jeho tyzdenny pracovny cas 40 hodin a 9 hodin v ut-pia je po odpocitani prestavky, tak ano,
pondelok 8 hodin
a utorok az piatok po 9 hodin
sobota ziadne hodiny do prac. casu, ak len cestoval.
Chobot
17.07.15,20:38
Odpoveď na tvoju dodatočnú otázku:

Áno, ak nemáš určenú pracovnú dobu, tak sa na teba nemôže uplatniť § 37 zákona o cest. náhradách:

§ 37

Čas, ktorý na pracovnej ceste spadá do pracovného času zamestnanca, strávený bez jeho zavinenia inak ako plnením pracovných úloh, sa na účely tohto zákona považuje za výkon práce.

Tým, že ty by si v pondelok aj tak nepracoval - nemáš pevnú prac. dobu, tak si vlastne v pondelok ani nepracoval ani sa tento čas nepovažuje ako odpracovaný.

Potom by ti ale mali počítať odpracovanú dobu ako 4x9 hodín (utorok až piatok) a za túto by si mal dostať zaplatené. Pôvodná odpoveď od ivky vychádzala z predpokladu, že máš týždenný pracovný čas 40 hodín, t.j.j 5x8 hodín.

A ako vlastne máš určené v prac. zmluve? Dostaneš zaplatené len za presne odpracovaný počet hodín? Akú máš vlastne zmluvu? Nemáš náhodou dohodu o vykonaní práce? Alebo z teba vylezie nakoniec, že si živnostník?
tertur
18.07.15,04:05
Zamestnanec v normalnom trvalom pracovnom pomere, musim odpracovat celomesacny pracovny fond. V zmluve ale nemam exaktne napisane od kedy do kedy je pracovna doba.
avalik
18.07.15,05:29
takze ty sam si urcujes kedy pracujes a kedy nie? a tiez kolko hodin denne?
ivka70
18.07.15,05:59
Tyzdenny pracovny cas je povinna sucast pracovnej zmluvy .
tertur
18.07.15,06:27
Nuz pri podpise zmluvy ma ani nenapadlo ze by som v nej mal mat presne specifikovany pracovny cas akoze pondelok az piatok od 8 do 16. Iba ustne bolo dohodnute ze vo firme sa pracuje 8 hodin denne plus pol hodina na obed. Na konci mesiaca by som mal mat tolko hodin kolko je pre dany mesiac pracovny fond. No a kedze v zmluve nie je vyslovene napisany cas tak vraj nemam ani presne urcenu pracovnu dobu a podla paragrafu 37 mi teda nemoze byt uznana ani jedna hodina za cestu v pondelok (vid priklad hore)
avalik
18.07.15,06:36
cize niektory den nemusis ani prist do prace a odrobis si tie hodiny kedy to tebe vyhovuje?
tertur
18.07.15,06:45
Nuz mal by sa na to pozriet pravnik. Inac je to jalova diskusia.
Samozrejme ze si nemozem dovolit prist do prace ako sa mi zachce, aj ked podla zmluvy sa to tak moze zdat. To by sef samozrejme neakceptoval. Na druhej strane ked ide o uznanie hodin stravenych na sluzobnej ceste tak sa ohana tym ze podla zakona mi nemusi uznat ziadne hodiny za cestovanie :( Ja hladam argumentaciu proti.
avalik
18.07.15,06:58
Pozri si v Zakonniku prace ustanovenia o pracovnom case - do pracovnej zmluvy sa dava ustanoveny pracovny cas - v tvojom pripade by si mal mat 40 hodin tyzdenne, tych 40 hodin moze byt rozvrhnutych rovnomerne alebo nerovnomerne. A dalej pozri § 90

(4) Začiatok a koniec pracovného času a rozvrh pracovných zmien určí zamestnávateľ po dohode so zástupcami zamestnancov a oznámi to písomne na mieste u zamestnávateľa, ktoré je zamestnancovi prístupné.

Cize nie je podmienka to uvadzat v pracovnej zmluve.
tertur
18.07.15,07:15
Uff, ja sa uz v tych paragrafoch motam. Nebude to jednoduche vydiskutovat. Ale dakujem za voditka.