UstipnutaDaisy
16.07.15,13:40
Po 6r. som ukončila vzťah s mojim partnerom. Neboli sme vydatý, nemáme spoločný majetok, žiadna hypotéka alebo spoločný dom. Býval u mňa v mojom byte. Teraz sa mi vyhráža s tým, že neodíde z bytu kým mu nedám 50% zo všetkého čo sa nachádza v byte. Má na to nárok? Ja mu vrátim iba tie veci, ktoré kúpil on sám z vlastného (TV, auto, pračka), ale okrem toho (z právneho hľadiska) mu nič nemusím vyplácať, mám pravdu?
Stina
16.07.15,11:48
nemusíš mu nič vyplácať
Tweety
16.07.15,11:49
Máš. Na otázku, či mám pravdu.
arizona
16.07.15,12:29
Nema narok. Byt a vsetko zariadenie je tvoje,nema pravo ziadat polovicu

Polovicu by moho ziadat akurat tak z veci, ktore ste kupili spolocne,pocas vztahu. Bud sa dohodnete na vyplateni,ale rozdeleni danych veci.
buchač
16.07.15,12:40
...a to naozaj ???

Nože zdôvodni.
buchač
16.07.15,12:44
Ja mu vrátim iba tie veci, ktoré kúpil on sám z vlastného (TV, auto, pračka), ale okrem toho (z právneho hľadiska) mu nič nemusím vyplácať, mám pravdu?
Nemáš...a dokonca z právneho hľadiska.
marjankaj
16.07.15,12:49
A načo to tu vysvetľuješ? Sudca im to vysvetlí za peniaze a punktum.
misoft
16.07.15,12:54
Tak za prvé. Byt je tvoj - na neho ani na jeho časť nemá žiadny nárok, nič sa vyplácať nebude. Vyplatí sa len polovica oprávnených nákladov, ktoré ste spoločne do údržby vložili (pretože on svojou časťou udržiaval tvoj majetok).
Za druhé - byt bol zariadený (nábytok, vybavenie)? Bol zariadený už predtým, než ste spoločne gazdovali? Áno? Tak na nič z toho nemá nárok - bol to tvoj majetok. Ak ste však ešte niečo prikupovali do zariadenia tohto bytu, dáš mu 1/2 z hodnoty.
Ak kupoval on niečo len zo SVOJICH prostriedkov a tebe to zostáva - po právnej stránke by si ho mala vyplatiť úplne, ale je tu jedno ALE! Istotne tieto veci ste užívali spoločne - teda nielen ty, ale i on (napr. auto) - v tom prípade z morálneho hľadiska by sa on obohatil - mal by hodnotu auta, ty auto, ktoré by už bolo používané oboma - takže polovicu. To isté platí i u ostatného. Najjednoduchšie na jeho veci je uplatniť amortizáciu (zníženie hodnoty vekom a opotrebovaním) a len takúto sumu mu na jeho veci vyplatiť. Alebo varianta B - vráť mu veci + sumu, ktorou on prispel na zhodnotenie obydlia.
buchač
16.07.15,13:02
Nemaj boja....;)

Dám komplet odpoveď a ešte ma stihne niekto uštipnúť. :D
Dáša_
16.07.15,13:07
a on jej potom zaplatí nájomné za 6 rokov, čo tam býval?
misoft
16.07.15,13:08
No i to sa môže stať - jeden nikdy nevie....predsa len - nebýval vo svojom, ale v cudzom....
marjankaj
16.07.15,13:43
Sú dve možnosti. Buď sa dohodnete, alebo to môže rozhodnúť súd. Je jedno kto dá na súd návrh.
arizona
16.07.15,15:09
A nie vzdy musi dostat aj polovicu vlozenych nakladov. Bola to jeho dobra vola,ze investoval do cudzieho. Druha strana sa moze branit,ze to " odfinancovala" inak...
UstipnutaDaisy
16.07.15,15:24
Ak mi to vysvetlis tak sa ti podakujem. Rada sa poucim :)
marjankaj
16.07.15,15:28
Veď sa s ním dohodni. A ak sa dohodnúť nechce, tak nech to dá na súd. Tak ako to riešia aj iní. Čo už s vami?
UstipnutaDaisy
16.07.15,15:52
ano, ale vies... zaplatit advokata kvoli nejakej blbosti ktora je z pohladu prava diskutabilna sa mi nechce. Nemame ziadnu zmluvu, pred zakonom nie sme par, nema u mna trvaly pobyt, kazda jedna faktura je na moje meno tak preco by som sa mala ochranovat? Ze tu vykonal nejake zmeny.. ok, vsetko mu vratim, ale za parketu ci farbu na stene nebudem platit. To je nezmysel. Nemam cas ani financie na riesenie jeho EGA
marjankaj
16.07.15,16:00
Veď nemusíš mať advokáta. Ak ťa zažaluje, tak sa môžeš brániť aj sama. To že nemáš čas ťa neospravedlňuje. Na pojednávanie ťa môžu aj predviesť.
UstipnutaDaisy
16.07.15,16:21
dobre, ale ide o neskutocnu somarinu. Byt je moj, kazda jedna zmena ci malovanie alebo parketovanie sa pokrylo smiesnou sumou, kvoli tomu sa tu budeme hadat? Mna to neskutocne vytaca. Kym sa dostaneme na sud prejde aj rok mozno aj viac, ked sa zacne odvolavat tak sa to bude tahat aj 10r.. Nezmysel.
marjankaj
16.07.15,16:23
Načo si si ho púšťala do bytu?
UstipnutaDaisy
16.07.15,16:37
lebo chce cas kym najde nahradny byt, ale mas pravdu. Ak to bude neznesitelne z jeho strany tak ho vyhodim a nech si ide kam chce a nech ma zaluje na sude :(
Tweety
16.07.15,16:56
no žalovať na sude hm, skôr si na neho sadnúť, alebo z neho vypiť pivo ale taký súd, to je už iná káva
lujza.j
16.07.15,17:03
"kazda jedna zmena ci malovanie alebo parketovanie sa pokrylo smiesnou sumou, kvoli tomu sa tu budeme hadat?"
...ved ked to je smiešna suma tak mu to vyplať a čau...máš pokoj
marjankaj
16.07.15,19:20
A prečo sa tu chceš hádať? :eek: S nami?:eek:
Urob to ako v tomto vtipe:

-Milacik, co by si urobil keby som vyhrala na sportke?
-Zhrabol by som polovicu penazi a odisiel od teba strasne daleko.
-OK, vyhrala som 48€, tu mas 24 a pal do pi.e
clen
17.07.15,05:18
nema narok na nic, lebo mu to zo zakona jednoducho nevyplyva
lujza.j
17.07.15,10:25
:D
Consultix
17.07.15,10:59
K tomu uzivaniu bytu po rozchode by som dodal:

§ 194 Porušovanie domovej slobody
(1) Kto neoprávnene vnikne do obydlia iného alebo tam neoprávnene zotrvá, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
(2) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) závažnejším spôsobom konania,
b) prekonaním prekážky, ktorej účelom je zabrániť vniknutiu,
c) najmenej s dvoma osobami, alebo
d) z osobitného motívu.

Bohuzial, ked neide po dobrom...
buchač
17.07.15,11:11
Ja mu vrátim iba tie veci, ktoré kúpil on sám z vlastného (TV, auto, pračka)
=============================

ZAUJÍMAVÉ zmýšľanie...ako keby bolo uštipačné.

To akože vo svojej "dobrosrdečnosti" partnerovi VRÁTIŠ - si proste ochotná vrátiť mejetok jeho vlastníkovi ???
Pfúúúúha....
---------------------------------------------
Kto platil náklady na byt a prípadne opravy ?
---------------------------------------------


P.S.:
Aby bolo jasno, mne je šuma fuk, ako sa dohodnete, len to jednanie tak trochu nechápem...a to sa týka oboch strán.
Erzebeth
17.07.15,23:04
Daj mu to, čo kúpil a nech odíde. To, že ste vymaľovali byt, to nerieš. Ak by býval v podnájme, tiež by maľoval. A platil by ešte aj nájom. Byt je tvoj, a tvoje je zariadenie, čo nekúpil on. V prípade, ak by sa išiel súdiť, musí dokázať, čo kúpil. Jeho tvrdenie nestačí.