Belasy
16.07.15,13:51
Dobrý deň všetkým,

zamestnávame teraz ako s.r.o. prvý mesiac živnostníka, ktorý pre nás kóduje / programuje časť webstránky (frontend aj backend) a ja neviem na internete nikde nájsť zmluvu, ktorá by mi umožňovala ochrániť všetok know-how, ktorý u nás ten živnostník nadobudol, plus všetku robotu ktorú u nás urobil.

Teoreticky, by som mal na ňu nárok automaticky (ak prezradím živnostníkovi ako vyrobiť stôl a za jeho výrobu mu potom zaplatím, stôl by mal byť môj), no viem, že s programovaním a všeobecne s know-how to funguje trochu inak. Nevedeli by ste mi niekto prosím načrtnúť zmluvu / dohody, ktorú by som mu mohol dať podpísať? Alebo poradiť aspoň iným spôsobom, popr. vlastnou skúsenosťou?

Vopred Vám ďakujem a prajem pekný deň!
marjankaj
16.07.15,12:01
No najlepšie by bolo nepúšťať ho k tomu.:D
Belasy
16.07.15,12:07
Dobrý nápad, ale žiaľ, potom by bol vývoj príliš pomalý.. :) Premýšľali sme ešte nad Indiou, ale tam všetko robia tak, že to po nich treba opravovať. A v konečnom dôsledku radšej dám prácu Slovákovi, no chcem ju mať ochránenú...
marjankaj
16.07.15,12:18
No ťažko chytať dvoch zajacov naraz.:eek:
Ing. Ľubomír Janoška
16.07.15,14:13
Jedna vec sú autorské práva k dielu, ktoré vytvorí na základe Vašej objednávky a tie si môžete zmluvne uplatniť vo svoj prospech.
Druhá vec je know-how, ktoré mu poskytnete. To si reálne neuchránite, s tým sa treba zmieriť.
Belasy
17.07.15,07:46
Ďakujem Vám pekne za odpoveď pán Ing. Janoška! Nevedeli by ste mi prosím poradiť paragrafy, ktoré by som do zmluvy mohol dať, poprípade nejaký návrh zmluvy? Gúglim o 106, no nedarí sa mi nič nájsť...
Ing. Ľubomír Janoška
17.07.15,07:56
Nenájdete...
"Autorské majetkové práva k dielu vytvorenému na základe tejto zmluvy a jeho súčastiam vrátane zdrojových programov vykonáva odberateľ."
(odberateľ = Vaša spoločnosť, dodávateľ = kóder živnostník)
Belasy
17.07.15,08:06
Ďakujem Vám veľmi pekne!