erikkubica
16.07.15,17:42
Zdravím, chcel by som sa opýtať, ako môžem alebo ako mám zaúčtovať mesačný paušál od orange? vybral som si aj telefón, ale ten som platil jednorázovo, to nieje problém (myslím, že sa to účtuje ako jednoduchý nákup). Ale ako mesačné faktúry? Ako to mám nazvať v alfe akú kolonku tma musím použiť?

Nerád by som počul odpoveď aby som kontaktoval účtovníčku/ka, chcem si to robiť sám, naučiť sa to.

Vopred ďakujem
Mila123
16.07.15,16:00
budeš sa hlavne učiť na vlastných chybách, za ktoré zaplatíš....
pán Boh zaplať, že nechceš byť napr. lekárom, farmaceutom a pod......
avalik
16.07.15,16:08
Ked si chces uctovat sam, tak si prestuduj zakon o uctovnictve + postupy uctovania, zakon o dani z prijmov a zakon o DPH.
Jarka 1
16.07.15,16:23
Definuj bližšie, čo si predstavuješ pod pojmom jednoduchý nákup.
erikkubica
16.07.15,16:23
som študoval obchod a podnikanie mali sme podvojné účtovníctvo, ale také, že zaúčtovať paušál alebo podobné sme nerobili, maximálne príjem výdavok majetkov odpisovanie a pod. ani neviem pod akým názvom by som mal hľadať "paušál". keď goolgim, kvôli slou paušál nájde paušálne účtovanie.
erikkubica
16.07.15,16:27
Že bločik od na ktorom mám cenu telefónu zaúčtujem ako napríklad kancelársku potrebu nakoľko sa jedná o sumu 135 eur, nemusím sumu rozližiť na viac rokov pre odpisovanie. pri úhrade napríklad zdravotného vyberiem úhrada zdravotného a sociálneho poistenia alebo niečo také. ale čo vyberiem / zapíšem pri mesačnom paušáli? Kancelárska potreba to nieje lebo je to služba, za ktorú mesačne platím. ale ako tú službu nazvem, zapíšem. nemyslím, že by to bolo také jednoduché, že "úhrada orange" a dám to ako výdavok ovplyvňujúci základ dane. alebo je to také jednoduché?
Jarka 1
16.07.15,16:46
Nuž takto asi:
ten bloček za telefón nie je kancelárska potreba, ale drobný majetok, ktorý budeš určite používať viac ako 1 rok, ktorý si musíš zaúčtovať ako zásoby niekde na nejakú kartu drobného majetku ..... atď.
a paušál je predsa zaplatený za poskytnuté služby

Jednoznačne ti odporúčam nájsť si účtovníčku a keď si po roku, kedy sa budeš doma tajne učiť podľa toho, ako ti to všetko zaúčtovala a popri tom sledovať zmeny zákonov, možno si po tom roku povieš, že už to zvládneš aj sám. Sorry, ale v tomto momente na to nemáš a mohlo by ťa to nakoniec pri prípadnej daňovej kontrole stáť oveľa viac ako tá účtovníčka na 1 rok.
avalik
16.07.15,17:00
ale Alfa je program na spracovanie jednoducheho uctovnictva, ved sinprestuduj co som vyssie uviedla, pri podnikani to tak ci tsk potrebujes ... a mozno zistis ze ziadny pausal uctovat nemusis, ked ti mozno staci aj danova evidencia ;)

Este doplnim odporucanu literaturu - danovy poriadok (mas tam uvedene aj sankcie)
erikkubica
16.07.15,17:00
Veľmi pekne Ďakujem, konečne zmysluplný nápomocný komentár :-) časom určite pohľadám účtovníčku už iba pre kontrolu vecí a prípadné opravy. Ešte raz, ďakujem pekne.
erikkubica
16.07.15,17:08
ďakujem práve pozerám, že nákup DM (predpokladám drobný majetok) neovplyvňuje základ dane aspoň tak je to kategorizované v alfe. a z oho som trochu smutný. keď kúpim povedzme tlačiareň tak si to tie nemôžem odpísať? teraz som z toho už vážne pomiešaný. Doteraz mi každý živnostnik povedal, že tlačiareň a takéto sa v pohode dajú odpísať z daní.
avalik
16.07.15,17:18
Citaj najskor to co som ti uviedla vyssie az potom studuj uctovny softver.
erikkubica
16.07.15,17:34
ja to potrebujem mať vysvetlené (alebo spraviť si to sám) aby som sa to naučil a nie napísané... preto radšej nájdem nejakú ochotnú účtovníčku. a tiež preto sa to tu pýtam. a ďakujem za usmernenie
kn-alka
16.07.15,18:04
a hovorí ti niečo: telefónne poplatky?

napr: výdavok ovplyvňujúci základ dane - služby - telefónne poplatky

Výdavky sa členia:
- zásoby,
- služby,
- mzdy
- poistné a príspevky platené za fyzickú osobu alebo fyzickú osobu podnikateľa a poistné a príspevky platené zamestnávateľom za zamestnancov,
- tvorbu sociálneho fondu,
- ostatné výdavky.
veronikasad
16.07.15,18:14
Telefonne poplatky je VOZD v členení Služby. V ALFE+ si k nim môžeš vytvoriť samostatnú analytiku "telefonne poplatky". V poslednej verzii ALFA plus ju prednastavené krátenie výdavkov u zásob a služieb, ktoré sú využívané aj na osobnú potrebu podnikatela. Zaradenie do jednotlivých stlpcov peňažného denníka nastavuješ pri evidencii faktúry do knihy záväzkov. Do peňažného denníka účtuješ úhradu faktúry, SW automaticky zaradaní do stlpcov podľa nastavenia v knihe záväzkov.
erikkubica
16.07.15,18:43
Ďakujem
veronikasad
16.07.15,18:49
Máš demoverziu ALFA+, alebo zakúpený účtovný SW z Krosu ?
erikkubica
16.07.15,19:04
zatiaľ demo mám tam iba zopár prípadov čo som pozbieral od apríla. som freelancve programátor takže veľa vecí tam nemám
veronikasad
16.07.15,19:09
KROS robieva koncom mája - začiatkom juna vo viacerých mestách na Slovensku Deň otvorených dverí, kde sú pre nových aj stálych zákazníkov bezplatné konzultačné dni. Ak si kúpiš plnú verziu, súčasťou je aj bezplatná služba hotline a príručka pre prácu s ALFA+. Tú si môžeš zakúpiť asi aj samostatne.
juzek691
17.07.15,07:15
Paušál sa to asi vola preto, lebo každý mesiac platiš tú istú sumu či toľko prevoláš alebo nie, ale nie je to názov toho čo ti tel.operátor poskytuje, on ti poskytuje telefonne služby a snáď zaúčtovať služby ste sa učili?