mmaarryy
17.07.15,11:44
Dobrý deň,

chcela by som začať podnikať v predávaní určitých potravín a týmto sa chcem opýtať či sa dá nakupovať tovar, nástroje,skrátka veci k tomu potrebné bez DPH keď mám živnosť a aj registračnú pokladnicu.

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Mila123
17.07.15,09:46
Dobrý deň,

chcela by som začať podnikať v predávaní určitých potravín a týmto sa chcem opýtať či sa dá nakupovať tovar, nástroje,skrátka veci k tomu potrebné bez DPH keď mám živnosť a aj registračnú pokladnicu.

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
áno, ale z krajín EÚ, za podmienky , že si ty platiteľom DPH alebo spadáš pod § 7 zákona o DPH
Consultix
17.07.15,10:07
Dobrý deň,
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
áno, ale z krajín EÚ, za podmienky , že si ty platiteľom DPH alebo spadáš pod § 7 zákona o DPH
Musim nesuhlasit. Na zaklade §7 sa subjekt stava len osobou registrovanou pre dan, co znamena, ze pri dovoze tovaru/sluzieb uplatnuje samozdanenie, t.j. DPH zaplati na Slovensku, pricom mu nevznika narok na odpocet, nakolko sa nepovazuje za platitela dane.
Consultix
17.07.15,10:15
Dobrý deň,

chcela by som začať podnikať v predávaní určitých potravín a týmto sa chcem opýtať či sa dá nakupovať tovar, nástroje,skrátka veci k tomu potrebné bez DPH keď mám živnosť a aj registračnú pokladnicu.


Porobnejsie: Ani platitel DPH nema v ramci tuzemska moznost nakupovat bez DPH. Musi zaplatit za tovar/suzbu celkovu cenu vratane zakladu a prislusnej DPH. Platitelovi dane ale vznika narok na odpocet DPH, tzn. ze si od statu narokuje spat DPH ktore zaplatil dodavatelom. Na druhej strane samozrejme musi statu odviest to DPH, ktorym zatazilo svoje dodavky.
Registracia platitela moze byt dobrovolna, alebo zakonna. Zakonna povinnost registrovat sa pre dan vznika (okrem ineho), ak za poslednych 12 kalendarnych mesiacov sa dosiahol obrat 49790 EUR. Dobrovolna registracia je mozne kedykolvek, ale treba spocitat s povinnostou zlozenia zabezpeky na dan z pridanej hodnoty, ktora moze byt podla zakona (a nevysvetleneho vzorca) vo vyske 1000-500000 EUR. Zabezpeku urci urad najme ak subjekt este nevykonava ekonomicku cinnost, len pripravnu cinnost na podnikanie, resp. v pripadoch, ked danovy subjekt je priamo, alebo z dovodu spolonika/konatela danovo rizikovy.